Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/1238

Briselē, 2009. gada 18. augustā

ES vēl 18 miljonus eiro iegulda nākotnes īpaši ātrdarbīgajā mobilajā internetā

No 2010. gada 1. janvāra ES 18 miljonus eiro ieguldīs pētījumā, kas veidos pamatu jaunākās paaudzes, proti, 4G, mobilajiem tīkliem. Eiropas Komisija nesen pieņēma lēmumu sākt finansēt pētījumu par tehnoloģiju “LTE Advanced”, kura mobilajā internetā nodrošinās līdz pat simts reižu ātrāku datu pārraides ātrumu nekā patlaban izmantotie 3G tīkli. LTE par nozares prioritāti jaunākās paaudzes mobilajiem tīkliem kļūst arī pētījuma apjomīgā finansējuma dēļ, ko tas no ES saņem jau kopš 2004. gada. Pirms 25 gadiem Eiropa par modernās mobilās tehnoloģijas pamatu padarīja GSM. Izmantojot Eiropas kopīgā pētījuma rezultātus un ES vienotā tirgus ietekmi, šodien GSM standartu lieto 80 % pasaules mobilo tīklu. LTE sola līdzīgus panākumus, jo ES finansētais pētījums turpina moderno tehnoloģiju ieviest eiropiešu ikdienā.

"Izmantojot LTE tehnoloģiju, Eiropas pētnieku zinātība arī turpmāk noteikts mobilo pakalpojumu un ierīču attīstības turpmāko virzību visā pasaulē — tieši tāpat, kā tas notika ar GSM standartu," sacīja ES telesakaru un plašsaziņas līdzekļu komisāre Viviāna Redinga. "LTE tehnoloģija mobilos tālruņus padarīs par jaudīgiem mobilajiem datoriem. Miljoniem lietotāju, neatkarīgi no to atrašanās vietas, ar portatīvajām ierīcēm varēs piekļūt īpaši ātrdarbīgam internetam. Tā rezultātā pavērsies milzums iespēju un daudz vietas, kur augt digitālajai ekonomikai."

Long Term Evolution (LTE) ir jaunākā bezvadu tehnoloģija, kura nodrošina līdz pat 100 Mbps lielu datu pārraides ātrumu — tas ir desmit reižu ātrāk nekā 3G mobilajā tīklā. Eiropā to patlaban izmēģina mobilo sakaru operatori Apvienotajā Karalistē, Norvēģijā, Somijā, Spānijā, Vācijā un Zviedrijā; sagaidāms, ka 2010. gada pirmajā pusē tehnoloģija būs pieejama Zviedrijas un Norvēģijas klientiem. No 2004. līdz 2007. gadam LTE optimizācijas un standartizācijas pētījums (projekts WINNER I un WINNER II, ko īstenoja 41 vadošā Eiropas uzņēmuma un universitāšu konsorcijs) no ES saņēma 25 miljonus eiro lielu atbalstu. Tā rezultātā izstrādāja pirmo redzējumu par tīkla infrastruktūru, kura balstīta uz LTE.

Jūlijā Eiropas Komisija pieņēma lēmumu uzlabotas LTE versijas, proti, LTE Advanced, pētījumā ieguldīt vēl 18 miljonus eiro. Septembrī Komisija ar projekta konsorciju sāks konkrētākas sarunas, tostarp par nozīmīgo projektu ARTIST4G, kura pamatā ir abu WINNER projektu rezultāti un kurā iesaistījušies 4G nozares pārstāvji un pētnieki no Apvienotās Karalistes, Francijas, Itālijas, Nīderlandes, Polijas, Somijas, Spānijas, Vācijas un Zviedrijas. Gaidāms, ka jaunos projektus sāks 2010. gada janvārī.

Eiropas Komisija uzskata, ka LTE un LTE Advanced ir liels izaugsmes potenciāls.

  • LTE vairos tīkla operatoru potenciālu, paverot iespēju ātrdarbīgākus platjoslas pakalpojumus sniegt plašākam lietotāju lokam un par zemāku cenu, kas izraisīs apvērsumu Eiropas mobilo sakaru tirgū.

  • Mobilā tīkla platjoslas pieslēguma datu pārraides ātrumu LTE Advanced paaugstinās līdz pat 1 Gb (tūkstotis megabitu) sekundē, kā rezultātā lietotāji varēs pilnā apmērā izmantot visas īpašo tiešsaistes pakalpojumu priekšrocības, piemēram, augstas izšķirtspējas TV vai video pēc pieprasījuma.

  • LTE efektīvāk izmanto radiofrekvenču spektru, rezultātā mobilie tīkli var izmantot “digitālās dividendes” priekšrocības un radiofrekvences, kuras atbrīvotas, pārejot no analogās uz digitālo TV (IP/09/1112). Signālus pārraidīs tālāk, nekā to spēj GSM tehnoloģija, ekvivalentam tīkla pārklājuma nodrošinājumam vajadzēs mazāk antenu, un tādējādi netiks bojātas ainavas Eiropā un tiks samazināts energopatēriņš.

  • LTE varētu mobilos platjoslas pakalpojumus ieviest arī mazāk apdzīvotos reģionos un veicināt starp laukiem un pilsētu pastāvošās "digitālās plaisas" samazināšanu. Vēl 2008. gada beigās 23 % iedzīvotāju ES lauku apvidos nebija pieejams DSL pieslēgums (IP/09/1221).

Pasaules vadošie mobilie operatori un ražotāji, piemēram, Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei un Nokia Siemens Networks, jau apņēmušies izmantot LTE standartu. Tirgus analītiķi uzskata, ka 2013. gadā operatori visā pasaulē teju 6 miljardus eiro (8,6 miljardus ASV dolāru) ieguldīs LTE aprīkojumā.

Priekšvēsture

Pasaules mērogā gūto GSM standarta panākumu pamatā bija cieša nozares, pētnieku un regulatoru sadarbība Eiropā. 20. gadsimta astoņdesmitajos gados GSM standartizāciju veicināja Eiropas kooperācija zinātnes un tehnikas jautājumos — ES pētniecības programmu priekštecis. Eiropas Komisija apstiprināja GSM projektu, un 1987. gadā Eiropas valstis piekrita Komisijas priekšlikumam 900 MHz frekvenču joslu rezervēt GSM pakalpojumiem, tā sagatavojot ceļu straujai GSM tehnoloģijas ieviešanai Eiropā.

2009. gada jūlijā ES dalībvalstis pievienojās Eiropas Parlamentam un apstiprināja Komisijas priekšlikumu atjaunināt 1987. gada GSM direktīvu, tādējādi 900 MHz frekvenču joslu padarot pieejamu arī citām tehnoloģijām, tostarp LTE (IP/09/1192).

No 2007. līdz 2013. gadam vairāk nekā 700 miljonus eiro ES ieguldīs nākotnes tīklos, pusi no minētās summas piešķirot bezvadu tehnoloģijām, tā atbalstot kā 4G, tā arī jaunākas versijas tīklu izveidi.

ES pētījumi nākotnes tīklu un LTE jomā:

http://cordis.europa.eu/fp7/ict/future-networks/.

ES finansēts projekts Wireless World Initiative New Radio (WINNER):

http://www.ist-winner.org.

Annex

LTE compared to previous mobile internet technologies

Faster mobile broadband:

Peak download speeds, in megabits per second

Better user experience:

Time it takes data to travel from user to main server and back, in milliseconds

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Operator commitments to LTE

Country

Operator

Anticipated LTE service launch

France

Orange

2011-12

Germany

T-Mobile

2011

Ireland

Hutchison 3

2011

Italy

Telecom Italia

Not known

Spain

Telefonica O2

2011

Sweden

TeliaSonera

2010

Sweden

Tele2 Sweden

2010

Sweden

Telenor Sweden

2010

Various

Vodafone

Not known

Australia

Telstra

Not known

Canada

Telus

2010

Canada

Bell Canada

2010

Canada

Rogers Wireless

2010-11

China

China Mobile

2011

China

China Telecom

2011-12

Hong Kong

SmarTone-Vodafone

Not known

Hong Kong

HK CSL Ltd

Not known

Hong Kong

PCCW

Not known

Japan

NTT DoCoMo

2010

Japan

KDDI

2010

New Zealand

Telecom NZ

2011-12

Norway

TeliaSonera

2010

Philippines

Piltel

Not known

South Korea

SK Telecom

Not known

South Korea

KTF

Not known

USA

Verizon

2010

USA

MetroPCS

2010

USA

CenturyTel

2010

USA

Aircell

2011

USA

Cox

2011

USA

AT&T Mobility

2011

Source: Global mobile Suppliers Association, April 2009.

LTE

Long Term Evolution (LTE) is the next step from current mobile technologies, such as 3G/WCDMA & HSPA. This new radio access technology will be optimized to deliver very fast data speeds of up to 100Mb/s when downloading and 50Mb/s for uploading.

Designed to be backwards-compatible with GSM and HSPA, LTE incorporates Multiple In Multiple Out (MIMO) in combination with Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA) in the downlink and Single Carrier FDMA in the uplink to provide high levels of spectral efficiency and end user data rates exceeding 100 Mb/s, coupled with major improvements in capacity and reductions in latency. LTE will support channel bandwidths from 1.25 MHz to 20 MHz and both FDD and TDD operation.

LTE-Advanced

LTE-Advanced extends the technological principles behind LTE into a further step change in data rates. Incorporating higher order MIMO (4x4 and beyond) and allowing multiple carriers to be bonded together into a single stream, target peak data rates of 1Gbps have been set.

LTE-Advanced also intends to use a number of further innovations including the ability to use non-contiguous frequency ranges, with the intent that this will alleviate frequency range issues in an increasingly crowded spectrum, self back-hauling base station and full incorporation of Femto cells using Self-Organising Network techniques.

LTE-Advanced will be 3GPP’s technology as a candidate for the ITU-R IMT-Advanced process, which is intended to identify ‘4G’ technologies.


Side Bar