Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/09/1238

V Bruselu dne 18. srpna 2009

EU investuje dalších 18 milionů eur do ultrarychlého mobilního internetu budoucnosti

Od 1. ledna 2010 investuje EU 18 milionů eur do výzkumu, který vytvoří základ pro mobilní sítě příští, tedy čtvrté generace. Evropská komise rozhodla, že zahájí proces financování výzkumu technologie Long Term Evolution (LTE) Advanced, která přinese mobilní internet s rychlostí až stokrát vyšší, než jakou umožňují dnešní sítě třetí generace. Stále více mobilních operátorů volí pro své mobilní sítě příští generace technologii LTE, a to také díky významné finanční podpoře, kterou EU na výzkum této technologie od roku 2004 věnuje. Již před 25 lety vytvořila Evropa ze standardu GSM základ moderní mobilní telefonie. Díky společnému evropskému výzkumu a síle jednotného trhu EU dnes využívá standard GSM 80 % mobilních sítí na světě. Od technologie LTE se očekává stejný úspěch. Jeho příslibem je výzkum financovaný Evropskou unií, který do každodenního života Evropanů přináší nejmodernější technologie.

„Díky technologiím LTE bude evropské výzkumné „know-how“ i nadále ve světě udávat tón ve vývoji mobilních služeb a zařízení, jak tomu bylo i v minulých desetiletích se standardem GSM,“ uvedla Viviane Redingová, komisařka EU pro telekomunikace a média. „Technologie LTE promění mobilní telefony ve výkonné mobilní počítače. Miliony nových uživatelů budou mít na svých mobilních zařízeních na každém kroku ultrarychlý přístup k internetu. To přinese nevídané možnosti a velký prostor pro růst digitální ekonomiky.“

Long Term Evolution (LTE) je nejmodernější bezdrátovou technologií, která přinese mobilní internet s rychlostí až 100 Mbit/s, tedy desetkrát rychlejší než u mobilních sítí třetí generace. V Evropě ji dnes v pilotním provozu zkouší mobilní operátoři ve Finsku, Německu, Norsku, Spojeném království, Španělsku a Švédsku. Očekává se, že ve Švédsku a Norsku bude komerčně dostupná v první polovině roku 2010. V letech 2004 až 2007 podpořila EU výzkum v oblasti optimalizace a standardizace LTE částkou 25 milionů eur (v rámci projektů WINNER I a II, které vedlo konsorcium 41 evropských společností a univerzit). Díky tomu byla vyvinuta první koncepce síťové infrastruktury založené na LTE.

Minulý měsíc Evropská komise rozhodla, že na výzkum pokročilejší verze LTE (LTE Advanced) věnuje dalších 18 milionů eur. V září zahájí Komise jednání o podrobnostech s projektovými konsorcii. Jedním ze stěžejních projektů je ARTIST4G, který staví na výsledcích projektů WINNER a sdružuje společnosti a výzkumné pracovníky z Finska, Francie, Itálie, Německa, Nizozemska, Polska, Spojeného království, Španělska a Švédska, kteří se zabývají sítěmi čtvrté generace. Se zahájením nových projektů se počítá v lednu 2010.

Evropská komise spatřuje v zavedení technologií LTE a LTE Advanced velké možnosti:

  • LTE posílí kapacity provozovatelů sítí. Díky tomu budou moci nabízet rychlejší mobilní širokopásmové připojení více uživatelům a za nižší ceny. Tento vývoj převratným způsobem změní evropský trh mobilních telekomunikací.

  • Technologie LTE Advanced vynese rychlost mobilního širokopásmového připojení až do závratné výše 1 Gbit (tedy tisíc Mbit) za sekundu, a umožní tak uživatelům, aby i mimo své domovy a kanceláře mohli plně využívat i náročných služeb online, jako například televize s vysokým rozlišením nebo videa na vyžádání (VoD).

  • LTE využívá rádiového spektra efektivněji, neboť umožňuje, aby mobilní sítě využívaly takzvané digitální dividendy, tedy kmitočtů uvolněných přechodem z analogového na digitální vysílání (IP/09/1112). Signály budou mít větší dosah než u stávající technologie GSM, což povede ke snížení počtu antén potřebných pro dosažení stejného pokrytí sítě. Evropská krajina tak zůstane zachována a sníží se spotřeba energie.

  • Technologie LTE by mohla přinést vysokorychlostní připojení do řidčeji obydlených oblastí a přispět ke snížení „digitální propasti“ mezi venkovem a městy. Ke konci roku 2008 nemělo stále ještě 23 % populace ve venkovských oblastech v EU možnost připojení k internetu pomocí DSL (IP/09/1221).

Přední světoví mobilní operátoři a výrobci mobilních zařízení, jako například Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei a Nokia Siemens Networks, se již zavázali, že budou používat standard LTE. Analytici předpokládají, že do roku 2013 investují operátoři do zařízení LTE celosvětově téměř 6 miliard eur (8,6 miliardy dolarů).

Souvislosti

Standard GSM vděčí za svůj celosvětový úspěch úzké spolupráci podnikové sféry, výzkumných pracovníků a regulačních orgánů na celoevropské úrovni. V 80. letech minulého století byla standardizace GSM podporována v rámci programu pro evropskou vědeckotechnickou spolupráci COST, který byl předchůdcem dnešních výzkumných programů EU. Evropská komise projekt GSM schválila a v roce 1987 vyjádřily evropské země souhlas s návrhem Komise, aby bylo pásmo 900 MHz vyhrazeno pro služby GSM. Tím se otevřela cesta rychlému rozvoji technologie GSM v Evropě.

V červenci 2009 schválily členské státy EU v návaznosti na souhlas Evropského parlamentu návrh Komise na novelizaci směrnice o GSM z roku 1987, který uvolňuje pásmo 900 MHz i pro další technologie, včetně LTE (IP/09/1192).

V letech 2007–2013 investuje EU do výzkumu sítí budoucnosti přes 700 milionů eur. Polovina z této částky půjde na bezdrátové technologie, které se budou podílet na vývoji sítí čtvrté a vyšší generace.

Výzkum EU v oblasti sítí budoucnosti a LTE:

http://cordis.europa.eu/fp7/ict/future-networks/

Projekt WINNER (Wireless World Initiative New Radio) financovaný Evropskou unií:

http://www.ist-winner.org

Annex

LTE compared to previous mobile internet technologies

Faster mobile broadband:

Peak download speeds, in megabits per second

Better user experience:

Time it takes data to travel from user to main server and back, in milliseconds

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Figures and graphics available in PDF and WORD PROCESSED

Operator commitments to LTE

Country

Operator

Anticipated LTE service launch

France

Orange

2011-12

Germany

T-Mobile

2011

Ireland

Hutchison 3

2011

Italy

Telecom Italia

Not known

Spain

Telefonica O2

2011

Sweden

TeliaSonera

2010

Sweden

Tele2 Sweden

2010

Sweden

Telenor Sweden

2010

Various

Vodafone

Not known

Australia

Telstra

Not known

Canada

Telus

2010

Canada

Bell Canada

2010

Canada

Rogers Wireless

2010-11

China

China Mobile

2011

China

China Telecom

2011-12

Hong Kong

SmarTone-Vodafone

Not known

Hong Kong

HK CSL Ltd

Not known

Hong Kong

PCCW

Not known

Japan

NTT DoCoMo

2010

Japan

KDDI

2010

New Zealand

Telecom NZ

2011-12

Norway

TeliaSonera

2010

Philippines

Piltel

Not known

South Korea

SK Telecom

Not known

South Korea

KTF

Not known

USA

Verizon

2010

USA

MetroPCS

2010

USA

CenturyTel

2010

USA

Aircell

2011

USA

Cox

2011

USA

AT&T Mobility

2011

Source: Global mobile Suppliers Association, April 2009.

LTE

Long Term Evolution (LTE) is the next step from current mobile technologies, such as 3G/WCDMA & HSPA. This new radio access technology will be optimized to deliver very fast data speeds of up to 100Mb/s when downloading and 50Mb/s for uploading.

Designed to be backwards-compatible with GSM and HSPA, LTE incorporates Multiple In Multiple Out (MIMO) in combination with Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA) in the downlink and Single Carrier FDMA in the uplink to provide high levels of spectral efficiency and end user data rates exceeding 100 Mb/s, coupled with major improvements in capacity and reductions in latency. LTE will support channel bandwidths from 1.25 MHz to 20 MHz and both FDD and TDD operation.

LTE-Advanced

LTE-Advanced extends the technological principles behind LTE into a further step change in data rates. Incorporating higher order MIMO (4x4 and beyond) and allowing multiple carriers to be bonded together into a single stream, target peak data rates of 1Gbps have been set.

LTE-Advanced also intends to use a number of further innovations including the ability to use non-contiguous frequency ranges, with the intent that this will alleviate frequency range issues in an increasingly crowded spectrum, self back-hauling base station and full incorporation of Femto cells using Self-Organising Network techniques.

LTE-Advanced will be 3GPP’s technology as a candidate for the ITU-R IMT-Advanced process, which is intended to identify ‘4G’ technologies.


Side Bar