Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/909

Briselē, 2008. gada 10. jūnijā

MEDIA MUNDUS — Komisija apsver iespēju izveidot starptautisku kino sadarbības programmu

Komisija patlaban analizē ieguvumus, ko varētu nodrošināt ES MEDIA programmas — kuru izveidoja 1991. gadā, lai veicinātu Eiropas filmu uzņemšanu un izplatīšanu starptautiskajā vidē — papildināšana ar jaunu MEDIA MUNDUS programmu, kas sekmētu kultūras un komerciālo saikni starp Eiropas un trešo valstu kino nozari. Ar jauno programmu Eiropas audivozuālās nozares profesionāļi un atbilstošie kinematogrāfisti citās valstīs abpusēji palielinātu konkurētspēju, pilnīgāk izmantojot kopēju projektu potenciālu, piemēram, audiovizuālo darbu izstrādē, izplatīšanā un popularizēšanā. Paredzēts, ka MEDIA MUNDUS programma pārņems modeli, ko izmantoja 2001. gadā ERASMUS programmai pievienotā studentu apmaiņas programma ERASMUS MUNDUS, veicot apmaiņu starp Eiropas un trešo valstu universitātēm. Līdz 2008. gada 15. jūnijam notiek sabiedriskā tiešsaistes apspriede par iespējamās MEDIA MUNDUS programmas galvenajām iezīmēm un prioritātēm. Atklāta izskatīšana paredzēta 25. jūnijā Briselē.

Eiropas kino kultūras daudzveidīguma un MEDIA programmas pievilcīguma dēļ Dienvidamerikas, Krievijas, Āzijas un citu kontinentu kinematogrāfisti vēlētos izveidot sadarbību ar Eiropas audiovizuālajiem tirgiem, lai gūtu savstarpēju izdevīgumu un lielākas iespējas. Tāpat kā MEDIA pilnīgāk izmanto Eiropas vienoto tirgu, MEDIA MUNDUS programma sekmēs mūsu filmu starptautisko apriti un arī otrādi — partnervalstu filmu izplatīšanu Eiropā. Tādējādi iedzīvotājiem būs plašāka un kultūras ziņā daudzveidīgāka filmu izvēle, jo īpaši ņemot vērā UNESCO konvenciju par kultūras izpausmju daudzveidību,” teica ES plašsaziņas līdzekļu komisāre Viviāna Redinga.

Jau 2007. gada decembrī Komisija ar Eiropas Parlamenta un Kultūras ministru padomes atbalstu uzsāka sagatavošanās pasākumu „MEDIA International”. „MEDIA International”, izmantojot 2 miljonu euro lielu budžetu 2008. gadā, cenšas sekmēt apmaiņu starp audiovizuālās nozares profesionāļiem ES un trešās valstīs, kuras kultūras daudzveidību uzskata par prioritāti. Pasākumā, kas ilgs trīs gadus, tiks izmēģināts, kā var veicināt abpusēju izdevīgu vienošanos slēgšanu un kontaktu veidošanos starp ES un trešo valstu kinematogrāfistiem. Starp 2008. gadā atbalstītajiem projektiem jāmin pastāvīgas kopīgas mācības (ko nākamajos gados papildinās ar kino skolu sadarbību), kopīgas veicināšanas kampaņas kinematogrāfa darbu komerciālai izplatīšanai un kinoteātru tīklu savstarpējo projektu atbalsts. Minētie projekti stimulēs trešo valstu kino skatītājus izvēlēties Eiropas filmas savos kinoteātros un otrādi.

Komisijas ierosinātajā sabiedriskajā apspriešanā par iespējamo MEDIA MUNDUS programmu interesentus aicina izteikt viedokli par ideju papildināt MEDIA programmu Eiropas filmu veicināšanai, izstrādei un izplatīšanai (budžets: ap 100 miljoniem euro gadā) ar jaunu starptautisku programmu. Interesentu viedoklis tiek gaidīts par šādiem konkrētiem jautājumiem:

  • līgumu slēgšana starp ES un trešo valstu izplatītājiem/eksportētājiem/tiesību turētājiem (jo īpaši pasākumu veidā, piemēram, kopražojuma tirgi), lai sekmētu ekskluzīvu savu filmu pirmizrādi savu partneru (vai partnera) teritorijā;
  • Eiropas un trešo valstu filmu izrādīšana attiecīgajos kinoteātru tīklos un veidi, kā palielināt informētību par jaunām filmām Eiropā un trešās valstīs, kas noslēgušas savstarpējās izplatīšanas līgumus;
  • kopīgu mācību organizēšana, sadarbojoties Eiropas un trešo valstu kinematogrāfistu mācību iestādēm.

Pamatojoties uz sabiedriskajā apspriedē izteiktajiem viedokļiem, Komisija līdz 2008. gada beigām izlems par iespējamās MEDIA MUNDUS programmas priekšlikumu. Ideju par jauno programmu atbalsta kultūras ministri, kas piedalījās „Eiropas dienā 2008” Kannu kinofestivālā 19. maijā.

Vispārīga informācija

Patlaban ar Eiropas MEDIA programmas palīdzību 32 valstu kinematogrāfisti var piekļūt finansējumam audiovizuālo darbu izplatīšanai visā pasaulē. Eiropas audiovizuālajai nozare laikposmā no 2007. līdz 2013. gadam paredzētais finansējums ir 755 miljoni euro (IP/07/169).

Pagājšmēnes četras MEDIA atbalstītās filmas saņēma prestižas balvas Kannu kinofestivālā, tostarp Zelta palmas zaru (Entre Les Murs) un žūrijas “Grand Prix” (Gomorra) (IP/08/800). Kopumā festivālā tika izrādītas 14 filmas, kas izstrādātas vai izplatītas ar Eiropas Savienības MEDIA programmas atbalstu vairāk nekā 900 000 euro apmērā. MEDIA atbalstītās filmas triumfēja arī Oskaru pasniegšanas ceremonijā. Šā gada Oskaru saņēma The Counterfeiters (Die Fälscher/Austrija-Vācija) un La Vie en Rose (La Môme/Francija) (IP/08/298).

Sīkāka informācija par sabiedrisko apspriedi tiešsaistē:

http://ec.europa.eu/information_society/media/mundus/index_en.htm Sīkāka informācija par atklāto izskatīšanu:

http://ec.europa.eu/information_society/media/mundus/public_hearing/index_en.htm Sīkāka informācija par MEDIA International:
http://ec.europa.eu/information_society/media/prep_action/index_en.htm

Sīkāka informācija par MEDIA programmu un 2008. gada Kannu balvu ieguvējiem:

http://ec.europa.eu/avpolicy/media/index/en.htmlhttp://ec.europa.eu/information_society/media/overview/news/cannes_2008/index_en.htm


Side Bar