Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/749

Bruksela, dnia 15 maja 2008 r.

Konsumenci: UE i UEFA otwierają specjalny numer telefoniczny dla kibiców podróżujących na rozgrywki EURO 2008

Meglena Kunewa, europejska komisarz ds. konsumentów, ogłosiła dzisiaj otwarcie kampanii informacyjnej UE-UEFA oraz specjalnej linii informacyjnej, pod którą kibice wybierający się na mecze EURO 2008 będą mogli uzyskać informacje o swoich prawach konsumenckich oraz pomoc w razie problemów. Tematem kampanii są prawa konsumentów: sfałszowane bilety na mecze, sposoby odstąpienia biletu w razie choroby, podróż samolotem, opłaty roamingowe, ubezpieczenie zdrowotne w UE oraz trudności związane z zakupami za granicą. Ulotka UE-UEFA przeznaczona dla konsumentów zawiera dokładne informacje dla kibiców, którzy przyjadą na mistrzostwa i jest dostępna od dzisiaj na stronach www.euro2008.com, jak również na stronie internetowej Komisji Europejskiej pod adresem www.supportersrights.eu. Bezpłatny numer informacyjny dla konsumentów – 00800 6 7 8 9 10 11 – będzie działać we wszystkich językach UE przez cały czas trwania mistrzostw – od 1 czerwca 2008 r. począwszy.

Komisarz Kunewa powiedziała: „Chcemy powiedzieć to jasno: konsumenci w UE mają wiele praw. Poznajcie je i korzystajcie z nich! Chcemy, aby kibice mieli jak najlepsze wrażenia z wyjazdu na Euro 2008, a wyjaśnienie im ich praw konsumenckich na pewno w tym pomoże. Kampania ma służyć udzielaniu praktycznych porad z zakresu prawa konsumenckiego. W ulotce omówiono 10 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyruszeniem w podróż, a linia informacyjna posłuży rozwiązywaniu problemów kibiców, którzy przybędą już na miejsce. Jednak przede wszystkim życzę wszystkim dobrej zabawy!”

Michel Platini, przewodniczący UEFA, powiedział: „Cieszę się, że UEFA i Komisja Europejska wspólnie przygotowały linię informacyjną i ulotkę. Dzięki temu kibice ze wszystkich krajów będą mogli miło spędzić czas w Austrii i Szwajcarii.”

Linia informacyjna

Linia informacyjna dla konsumentów z UE będzie otwarta przez cały czerwiec 2008 r.. Kibice będą mogli uzyskać tam odpowiedzi na pytania o prawa konsumenta: Co w przypadku odwołania lotu? Co jeśli zakupiony towar okaże się wadliwy? Jak wygląda prawo do opieki lekarskiej? Numer telefoniczny, obsługiwany przez służby Europe Direct, jest numerem bezpłatnym[1] dostępnym ze wszystkich krajów UE we wszystkich językach urzędowych UE.

Kibice i konsumenci mogą dzwonić pod numer 00 800 6 7 8 9 10 11 od godz. 9:00 do 18:30 czasu środkowoeuropejskiego, od poniedziałku do piątku, z dowolnego miejsca w UE. Standardowy numer + 32-2-299.96.96 jest dostępny dla rozmówców z całego świata (opłaty według standardowych stawek operatora). Ten drugi numer jest przeznaczony również dla kibiców dzwoniących ze Szwajcarii.

Linia informacyjna zajmuje się problemami konsumentów: prawami pasażerów linii lotniczych, nabywców produktów, opłatami za roaming oraz biletami. Dokładniejszy ich opis można znaleźć w ulotce. W przypadku pytań niedotyczących bezpośrednio problemów konsumenckich operator linii w miarę możliwości może podać inny kontakt, pod którym można uzyskać pomoc.

Dodatkowe informacje
Kampania UE-UEFA odbywa się przy wsparciu sieci 27 europejskich ośrodków konsumenckich (ECC Net). Sieć ośrodków ECC będzie przekazywać kibicom informacje o prawach konsumentów przed wyjazdem, jak również udzielać dodatkowego wsparcia po powrocie, na przykład kontaktując się z przedsiębiorstwami lub nadzorując rozpatrywanie skarg. Listę 27 europejskich ośrodków konsumenckich można znaleźć pod adresem:

http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/docs/ecc_network_centers.pdf

Europejskie ośrodki konsumenckie istnieją w krajach EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), takich jak Norwegia czy Islandia, jednak w Szwajcarii brak jest takiego ośrodka.
Europejski ośrodek konsumencki w Austrii będzie zatem odpowiadał również za pomoc kibicom i konsumentom uczestniczącym w imprezach na terenie Szwajcarii. Wiele przydatnych informacji na temat praw konsumentów oraz na temat samych rozgrywek można znaleźć na stronach internetowych EURO 2008 w języku angielskim i niemieckim:

www.europakonsument.at/euro2008

Konsumenci i kibice w Austrii mogą również skontaktować się z europejskim ośrodkiem konsumenckim pod numerem 0810 – 810 225 (w języku niemieckim i angielskim, usługa dostępna tylko w Austrii).

Kontekst: UEFA EURO 2008

„EURO” to europejskie mistrzostwa w piłce nożnej, organizowane przez UEFA i odbywające się co cztery lata. Współgospodarzami UEFA EURO 2008 będą Austria i Szwajcaria. Oczekuje się, że na mistrzostwa przyjedzie prawie 5 milionów kibiców, którzy będą śledzić rozgrywki na stadionach oraz dużych ekranach w przygotowanych specjalnie dla kibiców sektorach.

Mecz inauguracyjny odbędzie się 7 czerwca w Bazylei, a finał 29 czerwca w Wiedniu. Rozgrywki będą się odbywać w ośmiu miastach Austrii i Szwajcarii. W turnieju uczestniczyć będzie łącznie 16 drużyn, podzielonych na cztery grupy po cztery zespoły. Grupa A: Szwajcaria, Republika Czeska, Portugalia i Turcja; Grupa B: Austria, Chorwacja, Niemcy i Polska; Grupa C: Holandia, Włochy, Rumunia i Francja; Grupa D: Grecja, Szwecja, Hiszpania i Rosja.

Bliższe informacje na temat EURO 2008:

Zob.: http://www.euro2008.com

Bliższe informacje na temat praw konsumentów:

http://ec.europa.eu/consumers/index_en.htm

Bliższe informacje na temat usługi Europe Direct:

http://ec.europa.eu/europedirect/index_en.htm


[1] * Niektórzy operatorzy telefonii komórkowej nie udostępniają połączeń z numerami 00 800 lub mogą pobierać za nie opłaty.

W niektórych przypadkach takie rozmowy mogą podlegać opłacie w automatach telefonicznych i w hotelach


Side Bar