Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/749

V Bruselu dne 15. května 2008

Spotřebitelé: EU a UEFA zahájily provoz telefonní linky pro fanoušky, kteří pojedou na EURO 2008

Komisařka EU pro spotřebitelskou politiku Meglena Kunevová dnes oznámila zahájení informační kampaně EU-UEFA a zprovoznění telefonní linky, která může fanouškům cestujícím na EURO 2008 zprostředkovat informace o jejich spotřebitelských právech a v případě problémů poskytnout pomoc. Kampaň se týká spotřebitelské problematiky – například falešných vstupenek na zápasy, převodu vstupenek kvůli onemocnění, cesty letadlem, poplatků za roaming, zdravotního pojištění EU a problémů při nakupování v zahraničí. Ode dneška je rovněž na stránkách www.euro2008.com a na stránkách Evropské komise www.supportersrights.eu k dispozici on-line brožurka EU-UEFA pro spotřebitele, která poskytne fanouškům cestujícím na mistrovství užitečné rady. Od 1. června 2008 po celou dobu mistrovství bude telefonní služba pro práva spotřebitelů provozovat ve všech jazycích EU bezplatnou telefonní linku pro fanoušky na čísle 00800 6 7 8 9 10 11.

Komisařka Meglena Kunevová uvedla: „Chceme, abyste si uvědomili, že jako občané EU máte nezpochybnitelná spotřebitelská práva. Poučte se o nich a využívejte jich! Přáli bychom si, aby fanoušci měli ze své cesty na EURO 2008 jen samé příjemné zážitky, k čemuž jim může pomoci právě znalost spotřebitelských práv. Tato kampaň má lidem poskytnout praktické spotřebitelské rady. Brožurka proto uvádí 10 bodů, o kterých je třeba vědět před cestou, a telefonní linka má pomoci řešit problémy, s nimiž se budou fanoušci potýkat na místě. Dobře se na mistrovství bavte!“

Předseda UEFA Michel Platini řekl: „Jsem velice rád, že UEFA a Evropská komise společně zprovoznily tuto telefonní linku a vydaly průvodce. Tato iniciativa pomůže zpříjemnit fanouškům ze všech zemí jejich pobyt v Rakousku a ve Švýcarsku.“

Telefonní linka

Spotřebitelská telefonní linka EU bude provozována po celý červen 2008 a jejím cílem je odpovídat na dotazy fanoušků týkající se jejich spotřebitelských práv. Dotazy se mimo jiné mohou týkat jejich nároků při zrušení letu, postupu po koupi vadného zboží či zdravotní péče, na niž mají nárok. Telefonní linka je provozována s pomocí služby Europe Direct, je bezplatná[1] ve všech zemích EU a bude k dispozici ve všech úředních jazycích EU.

Fanoušci a spotřebitelé mohou v pracovních dnech volat ze kteréhokoli místa v EU od 9:00 do 18:30 SEČ na telefonní číslo 00 800 6 7 8 9 10 11. Ze kteréhokoli místa na celém světě lze telefonovat na standardní číslo + 32-2-299 96 96 (zpoplatněné obvyklými sazbami). Fanoušci volající ze Švýcarska by měli použít druhé uvedené číslo.

Prostřednictvím telefonní linky se budou řešit záležitosti spotřebitelů, jako například práva cestujících v letecké dopravě, práva zákazníků při koupi zboží, poplatky za roaming a záležitosti týkající se vstupenek, jak je stanoveno v brožurce. Pokud se dotazy nebudou bezprostředně týkat záležitostí spotřebitelů, budou prostřednictvím telefonní linky pokud možno poskytnuty alternativní kontakty, na něž bude možné se obrátit.

Více informací
Kampaň EU-UEFA se uskutečňuje za pomoci sítě 27 evropských spotřebitelských center (ECC Net). Síť evropských spotřebitelských center bude poskytovat fanouškům rady v oblasti spotřebitelské problematiky před jejich odjezdem a dodatečnou podporu po jejich návratu domů (např. kontaktování společností nebo vyřizování stížností). Seznam 27 evropských spotřebitelských center je uveden na adrese:

http://ec.europa.eu/consumers/redress_cons/docs/ecc_network_centers.pdf

Ačkoli se evropská spotřebitelská centra nachází v zemích jako Norsko nebo Island, které jsou součástí EHP (Evropského hospodářského prostoru), ve Švýcarsku žádné evropské spotřebitelské centrum není.
V Rakousku bude hlavním kontaktním místem pro pomoc fanouškům a spotřebitelům tamní evropské spotřebitelské centrum. Velké množství užitečných informací o právech spotřebitelů a o mistrovství je k dispozici v angličtině a němčině na internetových stránkách EURO 2008 na adrese:

www.europakonsument.at/euro2008
Spotřebitelé a fanoušci v Rakousku se mohou rovněž obrátit na evropské spotřebitelské centrum prostřednictvím jeho „horké linky“ (provozované v němčině a angličtině pouze na území Rakouska) na čísle 0810 - 810 225.

Souvislosti: UEFA EURO 2008

„EURO“ je mistrovství Evropy ve fotbale pořádané organizací UEFA každé čtyři roky. UEFA EURO 2008 se uskuteční v hostitelských zemích Rakousku a Švýcarsku. Očekává se, že se na mistrovství přijede podívat až 5 milionů fotbalových fanoušků, kteří budou utkání sledovat na stadionech i na velkoplošných obrazovkách ve speciálně vyhrazených zónách pro diváky.

Zahajovací zápas se bude konat dne 7. června v Basileji a finále dne 29. června ve Vídni. Utkání se uskuteční v osmi městech obou zemí. Mistrovství se zúčastní celkem 16 týmů rozdělených rovnoměrně do čtyř skupin po čtyřech týmech. Skupina A: Švýcarsko, Česká republika, Portugalsko a Turecko; skupina B: Rakousko, Chorvatsko, Německo a Polsko; skupina C: Nizozemsko, Itálie, Rumunsko a Francie; Skupina D: Řecko, Švédsko, Španělsko a Rusko.

Další informace o mistrovství EURO 2008:

http://www.euro2008.com

Další informace o právech spotřebitelů:

http://ec.europa.eu/consumers/index_en.htm

Další informace o službě Europe Direct:

http://ec.europa.eu/europedirect/index_en.htm


[1] Někteří operátoři mobilních sítí neumožňují volání na čísla s předvolbou 00 800 nebo tyto hovory zpoplatňují.

V některých případech mohou být tyto hovory z telefonních automatů nebo hotelů zpoplatněny.


Side Bar