Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/741

V Bruseli 14. mája 2008

Do Cannes mieri 14 filmov financovaných z prostriedkov EÚ

Na 61. medzinárodnom filmovom festivale v Cannes, ktorý sa začína dnes, sa bude premietať 14 filmov, na ktoré boli v rámci európskeho programu MEDIA vyčlenené prostriedky vo výške viac ako 900 000 EUR. Na európske filmy sa pozornosť sústredí najmä 19. mája v rámci Dňa Európy v Cannes, počas ktorého predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, komisárka EÚ pre médiá Viviane Redingová a predseda festivalu Gilles Jacob pozvú európskych ministrov pre audiovizuálnu politiku na diskusiu o medzinárodnej filmovej spolupráci a vzdajú hold portugalskému režisérovi Manoelovi de Oliveirovi. Tohoročný Deň Európy sa uskutoční pod záštitou rumunského režiséra Cristiana Mungiu, držiteľa Zlatej palmy z roku 2007.

„Európa môže byť pyšná na kultúrnu rôznorodosť a celkovú príťažlivosť svojej kinematografie plnej života“, uviedol predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Európske produkcie ako Edith Piaf (La Môme), Život tých druhých (Das Leben der Anderen), Belle toujours a Revízori (Kontroll) zožali úspech na medzinárodných filmových festivaloch a videli ich milióny ľudí, čo na celom svete vyslalo signál o tom, že Európa je o „jednote v rozmanitosti““.

Podľa slov európskej komisárky pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingovej „Tento rok budú európske filmy v Cannes zaslúžene v centre záujmu.“ „Európskych filmových tvorcov však v Európe aj na medzinárodných trhoch stále čakajú veľké výzvy. Deň Európy v Cannes pre nás predstavuje príležitosť na to, aby sme v záujme aktívnejšej podpory koprodukcie a distribúcie filmov preskúmali možnosti budovania medzinárodných partnerstiev založených na spolupráci a vzájomnosti.“

Predseda Komisie otvorí stretnutie ministrov 19. mája v znamení viacjazyčného hesla: „Cinema, Dianying yan, Kino, Chalchitra, Cine: Budovanie sveta výmeny". Ministri, režiséri a zástupcovia filmového priemyslu povedú diskusiu o tom, ako možno zintenzívniť audiovizuálnu výmenu medzi krajinami EÚ a využívať výhody nových dohôd o spolupráci a obchode medzi EÚ a inými regiónmi sveta. Takisto preskúmajú spôsoby, ktorými by bolo možné podporiť spoločné iniciatívy filmových distribútorov, prevádzkovateľov kín a inštitúcií, ktoré poskytujú vzdelávanie v oblasti filmových profesií, z Európy a ostatných krajín.

Svoju účasť zatiaľ potvrdilo 12 ministrov, ku ktorým patria napríklad ministri z Francúzska, Nemecka, Maďarska, Lotyšska, Portugalska, Slovinska a Spojeného kráľovstva. Chorvátsko, ktoré sa začiatkom roka stalo prvou kandidátskou krajinou s účasťou na programe MEDIA (IP/08/450), vyšle na stretnutie svojho ministra kultúry.

19. mája sa večer na Croisette bude premietať film Douro, Faina, Fluvial (Práca na rieke Douro,1930) na počesť portugalského režiséra Manoela de Oliveira. Predseda Komisie Barroso vyhlásil „Teším sa na toto výnimočné kultúrne podujatie, pretože prácu Manoela de Oliveira obdivujem už od začiatku a tento film sa odohráva v oblastiach, v ktorých som strávil detstvo.“

Filmy, ktoré dostali podporu v rámci programu MEDIA, už toho roku triumfovali na Oscaroch, keď v kategórii najlepší cudzojazyčný film zvíťazila snímka Diablova dielňa (Die Fälscher/Rakúsko-Nemecko) a cenu za najlepší ženský herecký výkon a najlepšie masky získal film Edith Piaf (La Môme/Francúzsko) (IP/08/298). Minulý rok súťažilo v Cannes 11 filmov financovaných z prostriedkov EÚ (IP/07/676).

Kontext:

V prílohe nájdete krátke informácie o filmoch financovaných z prostriedkov EÚ, ktoré sa v roku 2008 objavia v Cannes.

Viac o európskom programe MEDIA sa dozviete na internetovej stránke:

http://ec.europa.eu/avpolicy/media/

Internetová stránka filmového festivalu v Cannes:

http://www.festival-cannes.fr

Annex: The 14 EU-Funded Films at Cannes 2008

Official Competition:

Gomorra directed by Matteo Garrone (EU funding from MEDIA: €45,000) – A Neapolitan mafia drama based on a novel by Roberto Saviano.

Delta directed by Kornél Mundruczó (€100,000) – Mihail comes home for his father's funeral. He meets his sister for the first time and they fall in love.

La frontière de l'Aube directed by Philippe Garrel (€50,000) – A young photographer sees a vision of his ex-lover, an actress who committed suicide after he cut her out from his life and who has now come back to haunt him.

Le silence de Lorna directed by Luc and Jean-Pierre Dardenne (€202,500) – An Albanian woman marries a drug addict in order to obtain Belgian residency.

The Palermo Shooting directed by Wim Wenders (€50,000) – A German photographer decides to take a break in Palermo where he meets a young woman and her completely different way of life.

Special Screenings:

Sangue pazzo directed by Marco Tullio Giordana (€111,600) – Renowned actors of Fascist cinema, who were part of the Salò Republic, were accused of collaborating and torturing and shot by the Partisans after the country was liberated.

Entre Les Murs directed by Laurent Cantet (€30,000) – The story of a French teacher at a secondary school in a difficult area.

Un Certain Regard:

Tulpan directed by Sergey Dvortsevoy (€40,000) – Bulat has done military service in the Russian Navy and returns to the Kazakh step to become a shepherd. For that, he has to learn the shepherding trade and get married.

Directors' Fortnight:

Eldorado (aka Léa) directed by Bouli Lanners (€51,500) – Yvan grows a strange affection for Elie, an adolescent who breaks into his house, and decides to drive the teenager back to his parents.

Elève libre directed by Joachim Lafosse (€82,500) – Jonas' dreams of becoming a professional tennis player are dashed when he fails his exams. He turns to Pierre for support. Their paternal, master-student relationship gradually becomes a complex and ambiguous one of dependence and manipulation.

Salamandra directed by Pablo Aguero (€26,000) Six-year-old Inti has been living with his grandmother when Alba returns to drag him away on a crazy trip to a legendary valley in Patagonia.

Les Bureaux de Dieu directed by Claire Simon (€16,000) – Day-to-day functioning of the family planning centre where women come to inform themselves about a choice they have or want to make.

International Critics' Week:

Better Things directed by Duane Hopkins (€90,500) – A group of young people grow up together in a rural community in the Cotswolds, experiencing sexual awakening, boredom, and drug use.

Home directed by Ursula Meïer (€50,000) – The story of a handful of people gradually cut off and disconnected from the world, who end up shutting themselves in.


Side Bar