Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/741

V Bruselu dne 14. května 2008

Do Cannes míří čtrnáct filmů financovaných ze zdrojů EU

Na 61. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, který bude dnes zahájen, se bude promítat 14 filmů spolufinancovaných z programu MEDIA Evropské unie celkovou částkou více než 900 000 EUR. Na evropské filmy bude pozornost upřena zejména během dne Evropy v Cannes 19. května, kdy předseda Evropské komise José Manuel Barroso, komisařka EU pro média Viviane Redingová a prezident festivalu Gilles Jacob pozvou ministry členských států EU pro audiovizuální politiku k diskusi o mezinárodní spolupráci v oblasti filmu a vzdají hold portugalskému režiséru Manoelu de Oliveirovi. Nad Dnem Evropy bude mít záštitu rumunský režisér Cristian Mungiu, který se stal držitelem Zlaté palmy v roce 2007.

„Evropa může být hrdá na kulturní rozmanitost a světovou proslulost své bohaté kinematografie,“ prohlásil José Manuel Barroso, předseda Evropské komise. „Evropské filmy jako ‚Edith Piaf‘ (La Môme), ‚Životy těch druhých‘ (Das Leben der Anderen), ‚Krásná dodnes‘ (Belle Toujours) a ‚Revizoři‘ (Kontroll) získali ocenění na mezinárodních filmových festivalech, zhlédly je miliony lidí a přinesly světu poselství, že Evropa symbolizuje ‚jednotu v rozmanitosti‘.“

„Je správné, že v rámci programu festivalu v Cannes stojí letos evropské filmy v popředí“, uvedla Viviane Redingová, evropská komisařka pro informační společnost a média. „Evropští filmaři však na evropských a mezinárodních trzích stále čelí velkým výzvám. U příležitosti Dne Evropy v Cannes proto prozkoumáme možnosti, jak dosáhnout celosvětového partnerství založeného na spolupráci a vzájemnosti, abychom aktivněji podpořili koprodukci a distribuci filmů.“

Předseda Komise Barroso zahájí setkání ministrů dne 19. května v duchu vícejazyčného hesla „Cinema, Dianying yan, Kino, Chalchitra, Cine: Budování světa výměn“. Ministři, režiséři a zástupci filmového průmyslu budou diskutovat o tom, jak zintenzivnit audiovizuální výměnu mezi zeměmi EU a využívat nových dohod o spolupráci a obchodu mezi EU a ostatními regiony světa. Budou se rovněž zabývat otázkou, jak podpořit společné iniciativy filmových distributorů, provozovatelů kin a vzdělávacích institucí z Evropy a dalších zemí.

Dvanáct ministrů již svou účast potvrdilo, zejména ministři z Francie, Lotyšska, Maďarska, Německa, Portugalska, Slovinska a Spojeného království. Chorvatsko, které počátkem roku jako první kandidátská země přistoupilo k programu MEDIA (IP/08/450), rovněž vyšle svého ministra kultury.

Večer 19. května se bude na bulváru Croisette promítat film „Dřina na řece Douro“ (Douro, Faina Fluvial) (1930) jako pocta portugalskému režisérovi Manoelu de Oliveirovi. „Velmi se na tuto významnou kulturní událost těším, dílo Manoela de Oliveiry jsem vždycky obdivoval a film, který se bude promítat, se odehrává v kraji mého dětství,“ uvedl předseda Komise Barroso.

Souvislosti:

Filmy podporované v rámci programu MEDIA již slavily úspěch na letošních Oscarech, kdy v kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek „Ďáblova dílna“ (Die Fälscher/Rakousko, Německo) a v kategoriích nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a nejlepší masky triumfoval film „Edith Piaf“ (La Môme/Francie) (IP/08/298). Minulého ročníku filmového festivalu v Cannes se zúčastnilo jedenáct filmů podporovaných ze zdrojů EU (IP/07/676).

Pro stručné informace o filmech financovaných EU, které se letos objeví v Cannes, viz dodatek.

Pro další informace o programu EU MEDIA viz:

http://ec.europa.eu/avpolicy/media/

O filmovém festivalu v Cannes:

http://www.festival-cannes.fr

Annex: The 14 EU-Funded Films at Cannes 2008

Official Competition:

Gomorra directed by Matteo Garrone (EU funding from MEDIA: €45,000) – A Neapolitan mafia drama based on a novel by Roberto Saviano.

Delta directed by Kornél Mundruczó (€100,000) – Mihail comes home for his father's funeral. He meets his sister for the first time and they fall in love.

La frontière de l'Aube directed by Philippe Garrel (€50,000) – A young photographer sees a vision of his ex-lover, an actress who committed suicide after he cut her out from his life and who has now come back to haunt him.

Le silence de Lorna directed by Luc and Jean-Pierre Dardenne (€202,500) – An Albanian woman marries a drug addict in order to obtain Belgian residency.

The Palermo Shooting directed by Wim Wenders (€50,000) – A German photographer decides to take a break in Palermo where he meets a young woman and her completely different way of life.

Special Screenings:

Sangue pazzo directed by Marco Tullio Giordana (€111,600) – Renowned actors of Fascist cinema, who were part of the Salò Republic, were accused of collaborating and torturing and shot by the Partisans after the country was liberated.

Entre Les Murs directed by Laurent Cantet (€30,000) – The story of a French teacher at a secondary school in a difficult area.

Un Certain Regard:

Tulpan directed by Sergey Dvortsevoy (€40,000) – Bulat has done military service in the Russian Navy and returns to the Kazakh step to become a shepherd. For that, he has to learn the shepherding trade and get married.

Directors' Fortnight:

Eldorado (aka Léa) directed by Bouli Lanners (€51,500) – Yvan grows a strange affection for Elie, an adolescent who breaks into his house, and decides to drive the teenager back to his parents.

Elève libre directed by Joachim Lafosse (€82,500) – Jonas' dreams of becoming a professional tennis player are dashed when he fails his exams. He turns to Pierre for support. Their paternal, master-student relationship gradually becomes a complex and ambiguous one of dependence and manipulation.

Salamandra directed by Pablo Aguero (€26,000) Six-year-old Inti has been living with his grandmother when Alba returns to drag him away on a crazy trip to a legendary valley in Patagonia.

Les Bureaux de Dieu directed by Claire Simon (€16,000) – Day-to-day functioning of the family planning centre where women come to inform themselves about a choice they have or want to make.

International Critics' Week:

Better Things directed by Duane Hopkins (€90,500) – A group of young people grow up together in a rural community in the Cotswolds, experiencing sexual awakening, boredom, and drug use.

Home directed by Ursula Meïer (€50,000) – The story of a handful of people gradually cut off and disconnected from the world, who end up shutting themselves in.


Side Bar