Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/406

Briselē, 2008. gada 10. martā

Patērētāju dienas priekšvakarā komisāre Kuneva pasniedz lielās balvas par patērētāju aizsardzību

Gatavojoties Eiropas Patērētāju dienas svinībām 15. martā, komisāre Meglena Kuneva šodien iepazīstināja ar pirmo ES Patērētāju aizsardzības Lielo balvu. Galvenā balva tika Somijai par dinamisku spēli globālajā tīmeklī, kura veidota, lai iemācītu gados jauniem patērētājiem, kādas ir viņu tiesības un pienākumi, viņiem iepērkoties tiešsaistē. Īrija, Apvienotā Karaliste, Ungārija, Igaunija un Norvēģija saņēma īpašas balvas par izcilām kampaņām, kas ar jauniem un efektīviem paņēmieniem veicina patērētāju tiesību ievērošanu. Eiropas uzvarētāju izvēlējās no labākajām valstu patērētāju aizsardzības kampaņām, kas aptvēra tādas dažādas tēmas kā finanšu pakalpojumi, gaisa satiksmes pasažieru tiesības, aizdevumi SMS, iepirkšanās tiešsaistē, informācija par pārtiku un bērni kā patērētāji. Komisāre Kuneva ar visiem valstu laureātiem tiksies oficiālajā balvu pasniegšanas ceremonijā, kura šopēcpusdien notiks „Galeries de la Reine” (Briseles centrā), kur notiks arī preses konference (pulksten 14:00) un būs izstādītas visas kampaņas.

Komisāre Kuneva skaidro: „Tuvojoties Eiropas Patērētāju dienai, es vēlos uzrunāt 490 miljonus patērētāju Eiropā. Jums ir skaidri noteiktas tiesības, kuras jūs varat nešauboties izmantot. Tirgus noteikumus nosaka patērētāji. Un patērētāji arī veicina konkurenci. Tādēļ nevajag baidīties izvēlēties, mainīt piegādātāju, uzdot jautājumus un meklēt taisnību. Man prieks par to, ka dalībvalstis iegulda tik daudz pūļu, lai šo informāciju nodotu tālāk, kā par to liecina šīs patiesi iespaidīgās kampaņas.”

Labākās valstu kampaņas meklējot

Gatavojoties Eiropas Patērētāju dienai, dalībvalstīm (kā arī Norvēģijai un Īslandei) tika lūgts organizēt valsts mēroga konkursu, lai noteiktu gada labāko kampaņu, un nosaukt laureātus Komisijai, kas organizēja Eiropas lielo finālu. Šajā Eiropas mēroga konkursā bija iespējams pienācīgi novērtēt valsts un neatkarīgo organizāciju paveikto darbu patērētāju tiesību veicināšanā. Tā arī bija iespēja dalībvalstīm uzzināt, kuri jautājumi visvairāk nodarbina to iedzīvotājus, un dalīties idejās par patērētāju tiesību veicināšanas iespējām. Valstu līmenī konkursus koordinēja Eiropas patērētāju centri. Uzvarēja kampaņas, kuras plaši atspoguļoja galveno ideju par to, ka patērētājiem „ir jāzina savas tiesības un jāizmanto tās” savā ikdienā. Turklāt šīs idejas izplatīšanai tika izmantots iespaidīgs tēmu un pieeju klāsts.

Eiropas Patērētāju aizsardzības lielās balvas ieguvēji

Eiropas uzvarētājus izvēlējās neatkarīga žūrija, pamatojoties uz oriģinalitāti un kampaņu piemērotību un efektivitāti.

Galveno balvu ieguva Somija (Somijas patērētāju aģentūra) par kampaņu „Galaktors un kodu uzlauzēji”. Šīs kampaņas mērķis bija ar modernas un stimulējošas globālā tīmekļa spēles palīdzību izglītot gados jaunus pieaugušos par patērētāju tiesībām un pienākumiem, tiem jo īpaši iepērkoties internetā un pa mobilo tālruni. Kampaņai bija tik lieli panākumi, ka to pēc tam izplatīja arī vairākās citās dalībvalstīs.

Apvienotās Karalistes kampaņa „Consumer Challenge Quiz" ieguva balvu par oriģinalitāti. Tā izveidota, lai palīdzētu jauniešiem, kuriem ir grūtības mācībās, kļūt par informētākiem un pārliecinātākiem patērētājiem. Balvu par labāko kampaņu finanšu jomā saņēma Īrija. Šīs kampaņas pamatā bija augsta līmeņa tīmekļa vietne privātpersonu finanšu pārvaldei, kas izveidota, lai palīdzētu patērētājiem kompetenti pieņemt lēmumus par savām finansēm. Ungārija saņēma balvu par labāko kampaņu bērnu kategorijā par valsts mēroga zīmēšanas konkursu sākumskolu audzēkņiem, kurā tie zīmēja zīmējumus par 3 tēmām, kas svarīgas patērētājiem. Žūrija arī piešķīra balvas par īpašiem nopelniem Norvēģijai par tās kampaņu „iTunes” un Igaunijai par kampaņu, ko īstenoja neatkarīga banka un kurā iedzīvotājus aicina pieņemt pārdomātus lēmumus par kredītiem.

Patērētāju dienas svinības kopā ar patērētājiem

Komisāre Kuneva šodien pulksten 14:00 ar īsu preses konferenci atklās publisku visu valstu kampaņu izstādi Briseles centrā „Galeries de la Reine” telpās. Izstāde būs apskatāma no 10. līdz 11. martam, lai „reāli” pircēji varētu apskatīt kampaņas un gūt mācību no tajās atspoguļotajām idejām. Komisāre arī apbalvos Eiropas laureātus oficiālā ceremonijā „Galeries" telpās, kurā piedalīsies dažādas ieinteresētās personas.
Informāciju par valstu un ES uzvarētājām kampaņām var apskatīt:
http://ec.europa.eu/consumers/ecd/index_en.htm


Side Bar