Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE ES

IP/08/298

Bruksela, dnia 25 lutego 2008 r.

Finansowany ze środków unijnych film „Fałszerze” (Austria/Niemcy) zdobył Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny

Kolejny triumf kina europejskiego: Podczas ceremonii rozdania Oscarów, jaka miała miejsce wczoraj w nocy, złotą statuetkę za najlepszy film zagraniczny otrzymał austriacko-niemiecki film „Fałszerze” („Die Fälscher”), zrealizowany przez austriackiego reżysera Stefana Ruzovitzky'ego i współfinansowany z programu unijnego MEDIA. Już po raz trzeci z kolei kino europejskie triumfuje w Hollywood.

„Trzeci rok z rzędu kino europejskie jest synonimem sukcesu” powiedziała Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, po ogłoszeniu ubiegłej nocy zwycięzców Oscarów. Pani komisarz obejrzała film „Fałszerze” podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Berlinie, w ramach pokazu zorganizowanego przez ówczesną niemiecką prezydencję Rady. „Komisja Europejska jest niezmiernie dumna, że Europa wspomagała finansowo wybitny film „Fałszerze”, który w sposób pełen refleksji, ale również z poczuciem humoru, opowiada historię o naszej wspólnej przeszłości. Gratuluję Stefanowi Ruzovitzky'emu i jego austriacko-niemieckiej ekipie oraz gorąco zachęcam innych utalentowanych europejskich twórców filmowych do pójścia za tym przykładem i sięgania po nagrody na światowej scenie filmowej. Chciałabym dzisiaj wyrazić moje szczególne podziękowanie dla Parlamentu Europejskiego za wszystkie te lata, w czasie których wspierał Komisję Europejską w jej staraniach, aby uczynić kino europejskie bardziej konkurencyjnym, poprzez promocję filmów tworzonych w Europie, wspieranie ich dystrybucji za granicą oraz zachęcanie do stosowania nowoczesnych technologii cyfrowych”.

Cztery nominowane do Oscara filmy, mające wszelkie szanse na zdobycie tegorocznej nagrody, otrzymały znaczące wsparcie finansowe z programu unijnego MEDIA: Oprócz austro-niemieckiej koprodukcji „Fałszerze” („Die Fälscher”) o nagrodę ubiegały się trzy filmy francuskie „Niczego nie żałuję” („La Môme”), „Persepolis”, oraz „Skafander i motyl” („Le Scaphandre et le Papillon”). Całkowity wkład finansowy z programu unijnego MEDIA przeznaczony na realizację tych czterech filmów wyniósł 2 629 331 euro. Nagrodzony Oscarem film „Fałszerze” otrzymał wsparcie z programu MEDIA wynoszące 654 980 euro.

Zrealizowany we Francji film „Niczego nie żałuję” („La Môme”) odniósł również wielki sukces: Oscar dla najlepszej aktorki, Marion Cotillard, za pierwszoplanową kreację słynnej francuskiej piosenkarki Edith Piaf, oraz Oscar za najlepszą charakteryzację. „Niczego nie żałuję” otrzymało wsparcie finansowe z programu MEDIA wynoszące 1 177 584 euro.

W zeszłym roku Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny zdobył niemiecki film „Życie na podsłuchu” („Das Leben der Anderen”), którego reżyserem był Florian Henckel von Donnersmarck, także współfinansowany z programu MEDIA w wysokości ponad 0,5 mln euro (zob. IP/07/238). W 2006 r. francuski film „Marsz pingwinów” („La marche de l’Empereur”), wspomagany z programu MEDIA budżetem wynoszącym 1,13 mln euro, zdobył Oscara za najlepszy film dokumentalny.

Program unijny MEDIA odgrywa kluczową rolę we wspieraniu europejskiego przemysłu audiowizualnego, poprzez rozwój produkcji i dystrybucję tysięcy filmów, jak również działalność szkoleniową, festiwale i projekty promocyjne w całej Europie. Dziewięć na dziesięć filmów fabularnych wyprodukowanych w Europie i rozpowszechnianych poza granicami ich macierzystego kraju, było finansowanych z programu MEDIA. Nawet jeżeli całkowity budżet programu nie przekracza średniego budżetu hollywoodzkiego bestsellera filmowego, wsparcie z programu MEDIA przynosi istotne korzyści, gdyż na każde euro zainwestowane z kasy Wspólnoty przypada około 6 euro prywatnych inwestycji w branży.

Kontekst:

Z budżetu programu MEDIA 2007 przeznacza się 755 mln euro na potrzeby europejskiej kinematografii na lata 2007-2013 (zob. IP/07/169). Najważniejszym priorytetowym zadaniem programu jest dystrybucja i promocja filmów europejskich w całej w Europie, poza granicami kraju macierzystego (prawie 65 % całego budżetu). Tylko dzięki realizowanym w latach 2001-2006 programom MEDIA Plus i MEDIA Training 8 000 projektów uzyskało wsparcie na łączną kwotę ponad pół miliarda euro.

Główne cele programu MEDIA to wzmocnienie konkurencyjności przemysłu audiowizualnego poprzez ułatwienia w dostępie do finansowania i zwiększenie zakresu stosowania technologii cyfrowych, promowanie i poszanowanie europejskiej tożsamości kulturalnej i dziedzictwa oraz zwiększenie zasięgu dystrybucji europejskich dzieł audiowizualnych w innych krajach w Europie i na świecie.

Więcej informacji na stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/media

http://www.oscar.com/

http://ec.europa.eu/information_society/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=2512


Side Bar