Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/293

Bruksela, dnia 25 lutego 2008 r.

Moneta upamiętniająca UGW: rozstrzygnięcie konkursu

Obywatele i mieszkańcy UE wybrali wzór nowej monety euro, której emisja w styczniu przyszłego roku ma upamiętnić dziesięciolecie unii gospodarczej i walutowej (UGW). Wzór ten przedstawia euro jako uwieńczenie długiej historii europejskiej integracji gospodarczej. Zwycięski wzór został wyłoniony spośród pięciu innych projektów w głosowaniu internetowym, w którym wzięło udział ponad 141,000 osób. Okolicznościowa moneta o nominale 2 euro zostanie wydana przez wszystkie państwa członkowskie strefy euro. W obiegu znajdzie się ok. 90 milionów tych monet.

Zgodnie z symboliką zwycięskiego wzoru euro jest uwieńczeniem długiej historii wymiany handlowej między ludźmi, trwającej od czasów handlu wymiennego w epoce prehistorycznej (które symbolizuje stylizacja rysunku nawiązująca do sztuki prymitywnej) aż do czasów Unii Gospodarczej i Walutowej.

[ ]

Głosowanie było otwarte dla wszystkich obywateli i mieszkańców Unii Europejskiej i trwało od 31 stycznia do 22 lutego 2008 r. Głosujący mogli wybierać spośród 5 wzorów wyłonionych wcześniej przez dyrektorów mennic europejskich. W głosowaniu wzięło udział 141,675 osób. Zwycięski wzór otrzymał 41.48 % głosów.

Zaprojektował go George Stamatopoulos, rzeźbiarz pracujący dla banku centralnego Grecji. Monety okolicznościowe z tym motywem będą emitowane przez wszystkie państwa członkowskie strefy euro, począwszy od stycznia 2009 r. Planowana wielkość emisji to ok. 90 milionów monet.

Jest to druga moneta okolicznościowa euro emitowana wspólnie przez wszystkie państwa członkowskie strefy euro. Zwykłe monety euro mają jedną stronę wspólną (europejską) i narodowy rewers przedstawiający bohaterów narodowych, panujących władców lub symbole charakterystyczne dla danego kraju. Pierwsza wspólna moneta okolicznościowa została wyemitowana w 2007 r. z okazji pięćdziesiątej rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego, przypadającej w 2007 r.

Monety pamiątkowe zawsze mają nominał 2 euro i są przeznaczone do obiegu w całej strefie euro, choć często stanowią przedmiot żywego zainteresowania kolekcjonerów.
Więcej informacji o monetach euro, w tym o monetach okolicznościowych (zarówno tych emitowanych przez poszczególne państwa jak i przez wszystkie państwa członkowskie Eurosystemu), można znaleźć tutaj:

http://ec.europa.eu/economy_finance/the_euro/notes_coins8787_en.htm


Side Bar