Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/293

Brüssel, 25. veebruar 2008

Majandus- ja rahaliidu mälestusmünt: ja võitja on...

Euroopa Liidu kodanikud ja elanikud on välja valinud kujunduse uuele euromündile, mis antakse välja järgmise aasta jaanuaris, et tähistada Euroopa majandus- ja rahaliidu 10 aastapäeva sümboliseerides sellega Euroopa majanduse integratsiooni pika ajaloo viimaseid sündmusi. Internetis andis oma hääle üle 141,000 inimese, et valida viie kujunduse seast välja üks. See kaheeurone münt lastakse käibele kõigis euroala liikmesriikides. Hinnanguliselt lastakse ringlusesse ligikaudu 90 miljonit mälestusmünti.

Konkursi võitnud kujundus sümboliseerib eurot kui viimast sammu kaubanduse pikas ajaloos alates eelajaloolisest vahetuskaubandusest (kujutatud tahtlikult primitiivses stiilis) kuni majandus- ja rahaliiduni.

[ ]

Hääletada võisid kõik Euroopa Liidu kodanikud ja alalised elanikud ning hääletada sai 31. jaanuarist 22. veebruarini 2008. Valida sai viie kujunduse vahel, mille olid eelnevalt välja valinud Euroopa rahapadade direktorid. Hääle andis 141,675 inimest. Võidukujundus sai 41.48 % häältest.

Võidukujunduse autor on reeka Keskpanga skulptor George Stamatopoulus. Selle kujundusega mälestusmündid lastakse käibele kõigis euroala liikmesriikides alates 2009. aasta jaanuarist. Hinnanguliselt lastakse ringlusesse ligikaudu 90 miljonit mälestusmünti.

Kõigis euroala liikmesriikides lastakse käibele ühine mälestusmünt teist korda. Tavalistel euromüntidel on üks ühine külg ning teisel küljel kujutatakse liikmesriikide rahvuskangelasi, sümboleid või valitsejaid. Esimene ühine mälestusmünt anti välja 2007. aastal, et tähistada 2007. aastal Rooma lepingu 50. aastapäeva.

Kõik mälestusmündid on alati kaheeurosed ning mõeldud käibimiseks kogu euroalal, ehkki nad pakuvad sageli suurt huvi ka kollektsionääridele.

Lisateavet euromüntide kohta, sealhulgas nii ühiste kui ka liikmesriikide mälestusmüntide kohta saab veebilehelt:

http://ec.europa.eu/economy_finance/the_euro/notes_coins8787_en.htm


Side Bar