Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE SV

IP/08/1904

Briselē, 2008. gada 8. decembrī

Eiropas 2014. gada kultūras galvaspilsētas — priekšatlases sanāksmes Zviedrijā un Latvijā

Žūrijas, kuru pienākums ir izvērtēt “Eiropas 2014. gada kultūras galvaspilsētas” kandidatūras, sākot no 8. decembra tiksies Zviedrijā un pēc tam Latvijā, lai veiktu priekšatlasi abās dalībvalstīs. Pilsētām, ko žūrija izraudzīsies priekšatlasē, līdz 2009. gada vasaras beigām būs jāiesniedz pilnīgs pieteikums. Nākamā gada rudenī visbeidzot izvēlēsies divas 2014. gada kultūras galvaspilsētas — vienu Zviedrijā un vienu Latvijā.

Eiropas komisārs, kurš atbild par izglītību, mācībām, kultūru un jaunatnes lietām, Jāns Figeļs teica: “Es priecājos par šim titulam Zviedrijā un Latvijā izrādīto interesi. Eiropas kultūras galvaspilsētas izvēle ir viens no ES kultūras spilgtākajiem notikumiem, kam raksturīga ietekme un reputācija. Tam ir milzīgs potenciāls no reģionālās attīstības viedokļa. Augsto priekšatlases standartu mērķis ir nodrošināt to, lai Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākums izdotos.“

Saskaņā ar lēmumu, ar kuru reglamentē Eiropas kultūras galvaspilsētas pasākumu[1], 2014. gadā kultūras galvaspilsētas būs Zviedrijas un Latvijas pilsētas. Abu dalībvalstu Kultūras ministrijās sākot no 9. decembra notiks kompetentas žūrijas priekšatlases sanāksmes.

Šīs priekšatlases sanāksmes notiks attiecīgi 8.-9. decembrī Stokholmā un 15.-16. decembrī Rīgā.

Zviedrijā konkursā piedalās četras pilsētas: Upsala, Gavle, Umea, Lunda.

Arī Latvijā savā starpā konkurēs 4 pilsētas: Rīga, Cēsis, Jūrmala un Liepāja.

Kultūras galvaspilsētas titulu 2014. gadā otru reizi piešķir saskaņā ar jauno kārtību, kas stājās spēkā 2006. gadā. Saskaņā ar minēto kārtību atlase notiek divās kārtās: priekšatlases kārta, kurā sagatavo izraudzīto kandidātpilsētu sarakstu, un tai seko galīgā atlase pēc deviņiem mēnešiem. Divas izvēlētās pilsētas 2010. gada pavasarī oficiāli iecels ES Ministru padome.

Kandidātpilsētas izvērtēs starptautiska žūrija, kuras sastāvā ir trīspadsmit personas: sešas ieceļ attiecīgā dalībvalsts, pārējās septiņas — Eiropas iestādes. Viņu pienākums būs izvērtēt iesniegto pieteikumu atbilsmi iepriekšminētajā lēmumā izklāstītajiem kritērijiem.

Eiropas iestādes ir iecēlušas šādus žūrijas locekļus.

  • Eiropas Komisija. Sir Robert SCOTT vadīja Liverpūles kandidātpilsētas pieteikuma sagatavošanas grupu Eiropas 2008. gada kultūras galvaspilsētas titula iegūšanai. Kultūras (jo īpaši teātra) jomas eksperts, pašlaik Liverpool Culture Company starptautiskais vēstnieks. Manfred GAULHOFER 2003. gadā bija kultūras galvaspilsētas Grācas projekta ģenerāldirektors un ir vadījis daudzus Eiropas mēroga projektus.
  • Padome. Mary McCARTHY 2005. gadā bija kultūras galvaspilsētas Korkas ģenerāldirektora vietniece. Viņa pašlaik darbojas vienā no plašākajiem pilsētu atjaunošanas projektiem Eiropā — Dublinas doku attīstības projekta pārvaldes iestādē. Mary MICHAILIDOU bija Grieķijas Kultūras ministrijas kultūras attīstības ģenerāldirektore un arī ir darbojusies vairāku Grieķijas muzeju un kultūras organizāciju valdē.
  • Eiropas Parlaments. Eiropas Kultūras fonda ģenerāldirektors Gottfried WAGNER (šā fonda mērķis ir veicināt sadarbību kultūras jomā Eiropā). Asociācijas Villa Decius direktore Danuta GLONDYS vada vairākus starptautiskus kultūras jomas pasākumus.
  • Reģionu komiteja. Jyrki MYLLYVIRTA vada Reģionu komitejas izglītības un kultūras komisiju un ir pašvaldības deputāts Somijā.

Šogad kultūras galvaspilsētas ir Liverpūle un Stavangera (Norvēģija), bet nākamās būs šādas: 2009. gadā — Linca (Austrija) un Viļņa (Lietuva), 2010. gadā — Esene (Vācija), Pēča (Ungārija) un Stambula.

Plašāka informācija:

http://ec.europa.eu/culture/eac/ecocs/cap_fr.html


[1] Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 24. oktobra Lēmums Nr. 1622/2006.


Side Bar