Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/08/1736

Briuselis, 2008 m. lapkričio 19 d.

Už vartotojų apsaugą atsakinga Komisijos narė M. Kuneva praneša apie naujas Europos vartotojų reikalų magistro studijas

Už vartotojų apsaugą atsakinga Europos Komisijos narė Meglena Kuneva šiandien oficialiai pranešė apie pirmąsias Europos vartotojų reikalų magistro studijas. Šios studijos – tai ES remiama studijų programa, pagal kurią bus galima studijuoti 13 Europos miestų 9 valstybėse narėse: Vokietijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Danijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje, Rumunijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Siekiama parengti profesinių vartotojų studijų programą, kurią baigę kvalifikuoti specialistai darbo rinkoje galėtų imtis spręsti vartotojų klausimus, kylančius įmonėms, politikams ir vartotojų organizacijoms. Šios srities profesinės kvalifikacijos dar nėra, tad ši spraga bus užpildyta naujomis magistro studijomis. Į mokymo programas bus įtraukta vartotojų apsaugos teisė, vartotojų elgsenos ir psichologijos analizė, ekonomika, rinkodara, technologijos vartotojams ir (arba) taususis vartojimas. Įmonės, vyriausybės ir vartotojų organizacijos jau pareiškė norą įdarbinti kvalifikuotus šios srities specialistus. Europos Komisija aktyviai padeda rengti šias studijas ir remia jas finansiškai.

Pristatydama studijų programą Kolmare Aukštutinio Elzaso universitete (Prancūzija) Komisijos narė M. Kuneva sakė: „Atsižvelgiant į pastarojo meto įvykius, kaip antai finansinė sumaištis ir kylančios kainos, būtina tinkamai vertinti vartotojų teisių ir interesų gynimo ir propagavimo svarbą. Todėl man ypač džiugu, kad didesnių teisių suteikimas vartotojams jau yra įtvirtintas Europos universitetų mokymo programose.“

Kam reikalingos Europos vartotojų reikalų magistro studijos?

Vartotojų teisės ir gerovė įgauna vis didesnę svarbą, ypač atsižvelgiant į dabartinę ekonomikos ciklą, kai vartotojams labai svarbu, kasdien renkantis, ką pirkti, turėti išsamios informacijos. Kad vartotojai drąsiai pirktų tiek savo, tiek kitoje šalyje, jiems būtina užtikrinti galimybę nesudėtingai susipažinti su tikslia informacija ir pasikonsultuoti su specialistu. Be to, nors darbdaviai labai norėtų atsižvelgti į šį poreikį ir įdarbinti specialistus, iki šiol Europoje būtent vartotojų reikalams skirtų magistro studijų nebuvo. Visos ES universitetus suvienysiančia naująja iniciatyva siekiama atsižvelgti į vartotojų ir darbdavių poreikius ir parengti naują aukštesnės pakopos studijų programą, kurioje būtų suderinti įvairių tradicinių disciplinų (nuo teisės ir rinkodaros iki psichologijos) aspektai bei gvildenami visai ES aktualūs vartotojų klausimai.

Kurie universitetai dalyvauja?

Magistro studijų programos bus siūlomos 13 miestų 9 valstybėse narėse. Universitetai padalyti į 3 skirtingos pakraipos grupes (* pažymėti veiklą koordinuojantys universitetai):

1 grupė: Dalykai: rinkodara arba vadyba, technologijos vartotojams, taususis vartojimas, maistas ir mityba, vartotojų tyrimai, tiekimo grandinės tobulinimas.

*Miuncheno technikos universitetas (Vokietija)

Orhuso universitetas (Danija)

Vageningeno universitetas (Nyderlandai)

Varšuvos gamtos mokslų universitetas (Lenkija).

2 grupė: Dalykai: vartotojų elgsena, teisiniai klausimai, įmonių ir vartotojų santykiai.

* Miulūzo Aukštutinio Elzaso universitetas (Prancūzija)

Briuselio katalikiškasis prekybos institutas (ICHEC) (Belgija)

Bukarešto ekonomikos akademija (Rumunija)

Katovicų Karolio Adamieckio ekonomikos universitetas (Lenkija).

3 grupė: Dalykai: ekonomika, rinkodara, teisė ir psichologija

*Barselonos universitetas (Ispanija)

Monpeljė universitetas (Prancūzija)

Bolonijos universitetas (Italija)

Vakarų Timišoaros universitetas (Rumunija)

Brunelo universitetas (Jungtinė Karalystė).

Kada prasidės studijos ir kaip studentams registruotis?

Naujosios magistro studijos prasidės 2009 m. rudenį (t. y. vyks 2009–2010 m. akademiniais metais). Studentai į šią specialybę gali registruotis tiesiogiai kreipdamiesi į iš nurodytų universitetų, kaip ir bet kurių kitų studijų atveju.

Kas bus dėstoma pagal šias programas?

Kiekvieno universiteto konkrečios mokymo programos skiriasi, tačiau bendros dėstomų dalykų sritys yra šios: teisiniai vartotojų apsaugos klausimai, vartotojų elgsenos ir psichologijos analizė, ekonomika, rinkodara, technologijos vartotojams ir (arba) taususis vartojimas. Magistro studijos truks iki 2 metų, iš kurių studentai tam tikrą dalį turės stažuotis kitos ES šalies bendradarbiaujančiame universitete. Šios kvalifikacijos abipusiam pripažinimui visoje ES bus pasirengta iki studijų pradžios.

Kur bus galima įsidarbinti absolventams?

Ankstesni tyrimai rodo, kad didelės bendrovės, šalių vyriausybės ir vartotojų asociacijos suinteresuotos įdarbinti kvalifikuotus vartotojų reikalų specialistus. Taip pat yra galimybių dirbti mažosiose ir vidutinėse įmonėse (MVĮ) visoje Europoje.

Kokią pagalbą teikia ES?

Trejus metus kiekvienas iš 13 universitetų gaus po 50 000 EUR metinės ES finansinės paramos šių disciplinų kursams ir jų dėstymui parengti. ES taip pat finansuos 260 stipendijų (iš viso skiriama 780 000 EUR), kurių didžiausia bus 3 000 EUR.

Daugiau informacijos rasite vartotojų švietimui skirtoje Europos Komisijos tinklavietėje http://ec.europa.eu/consumers/empowerment/cons_education_en.htm


Side Bar