Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/07/514

Briselē, 2007. gada 19. aprīlī

Patērētāju aizsardzība: Komisija publicē 2006. gada ziņojumu par bīstamiem patēriņa produktiem

Uzlabota sadarbība Eiropas mērogā starp muitas iestādēm pagājušajā gadā ir veicinājusi bīstamu patēriņa produktu – sākot no rotaļu lācīšiem līdz matu žāvētājiem, tīrīšanas līdzekļiem, minimotocikliem, šķiltavām un slēpju zābaku stiprinājumiem – skaita samazinājumu ES tirgū. Šodien Eiropas Komisijas publicētajā ikgadējā (RAPEX) ziņojumā par bīstamiem patēriņa produktiem norādīts, ka rotaļlietas ir apsteigušas elektriskās ierīces kā produktu kategoriju, par kuru visbiežāk tiek ziņots. Ķīna tika norādīta kā izcelsmes valsts gandrīz 50% visos paziņotajos gadījumos par bīstamiem patēriņa produktiem (440 paziņojumi, 48%). Kopā par pagājušo gadu, izmantojot RAPEX sistēmu, tika izziņoti ierobežojoši pasākumi par 924 bīstamiem patēriņa produktiem, salīdzinot ar 701 gadījumu 2005. gadā, kas ir palielinājums par 32%. Izmantojot RAPEX, ātrās izziņošanas sistēmu par nepārtikas produktiem, valstu iestādes ziņo Komisijai par produktiem, kas rada nopietnu apdraudējumu patērētāju veselībai un drošībai, izņemot pārtikas produktus, farmaceitiskos līdzekļus un medicīnas iekārtas. Šādu informāciju ātri izziņo visām pārējām uzraudzības iestādēm 30 Eiropas valstīs, un bīstamos produktus aizliedz vai ierobežo to pārdošanu tirgū. Lai turpinātu uzlabot sistēmas efektivitāti, Komisija aicina ES dalībvalstis uz sekmīgāku sadarbību, kopīgiem centieniem ar valstu tirgus uzraudzības un muitas iestādēm un to starpā un uz sadarbību ar trešām valstīm.

„Kopienas ātrās izziņošanas sistēma ir ietekmīgs uzraudzības instruments un izcils Eiropas pievienotās vērtības paraugs”, teica ES patērētāju tiesību aizsardzības komisāre Meglena Kuņeva. Konstants paziņoto pasākumu skaita pieaugums ir laba zīme, tas nozīmē, ka Eiropa šajā ziņā kļūst arvien modrāka. Šajā ikgadējā ziņojumā var redzēt, ka sistēma 2006. gadā darbojās tik labi kā vēl nekad. Mans uzdevums ir panākt, lai tā attīstītos, izmantojot visu tās potenciālu.”

Paziņojumu skaits ir pieaudzis par 32%

Pēdējos gados paziņojumu skaits ir būtiski pieaudzis. Otrajā gadā pēc tam, kad stājās spēkā pārskatītie noteikumi par nepārtikas patēriņa produktu drošumu Eiropā, paziņojumu skaits par produktiem, kas rada nopietnu apdraudējumu, gandrīz trīskāršojās: 388 paziņojumi 2004. gadā un 924 – 2006. gadā. Salīdzinot ar 2005. gadu, paziņojumu skaits par nopietnu apdraudējumu 2006. gadā ir pieaudzis par 32%. Vairāk nekā 40% no visiem paziņojumiem ir minēti uzņēmēju brīvprātīgi veikti pasākumi, kas ik gadu ievērojami palielinās. Tā ir skaidra norāde par to, ka Eiropas uzņēmēju vidū pieaug atbildība par drošumu.

Piecas valstis iesniedza 60% no visiem paziņojumiem:

 • Vācija (144 paziņojumi, 16%),
 • Ungārija (140 paziņojumi, 15%),
 • Grieķija (98 paziņojumi, 11%),
 • Apvienotā Karaliste (92 paziņojumi, 10%),
 • Spānija (79 paziņojumi, 9%).

Sistēmas darbības izvērtējumā par 2006. gadu norādīts, ka dalībvalstis nevienādi izplata paziņojumus un reaģē saistībā ar produktiem, kas rada nopietnu apdraudējumu. Tāpēc dažām dalībvalstīm ir jāuzlabo to dalība RAPEX sistēmā.

Saraksta augšgalā rotaļlietas un elektriskās ierīces

Paziņojumos visbiežāk minētie produkti:

 • rotaļlietas (221 paziņojumi, 24%),
 • elektriskās ierīces (174 paziņojumi, 19%),
 • transportlīdzekļi (126 paziņojumi, 14%),
 • apgaismes ierīces (98 paziņojumi, 11%),
 • kosmētikas līdzekļi (48 paziņojumi, 5%).

Tikai rotaļlietas, elektriskās ierīces un transportlīdzekļi 2006. gadā veidoja vairāk nekā 50% no paziņojumiem par bīstamiem patēriņa produktiem. Tas atbilst iepriekšējā gada rezultātiem. Galvenā atšķirība ir tā, ka pirmo reizi rotaļlietas ir apsteigušas elektriskās ierīces kā produktu kategoriju, par kuru visbiežāk tiek ziņots.

Biežāk sastopamie apdraudējumi

Piecas galvenās apdraudējuma kategorijas ir šādas:

 • bojājumi (274 paziņojumi, 25%),
 • elektriskais šoks (270 paziņojumi, 24%),
 • ugunsbīstamība/apdegumi (194 paziņojumi, 18%),
 • aizrīšanās/ nosmakšana (157 paziņojumi, 14%),
 • ķīmisko vielu apdraudējumi (95 paziņojumi, 9%).

Galvenā izcelsmes valsts

Ķīna Tautas Republika tika norādīta kā paziņotā produkta izcelsmes valsts gandrīz 50% no visiem gadījumiem (440 paziņojumi, 48%). Lai risinātu šo situāciju, Komisija ir palielinājusi sadarbību ar Ķīnu produktu drošuma jomā. Ņemot vērā to, ka Ķīna strauji ir kļuvusi par patēriņa produktu lielāko eksportētāju Eiropā, Komisija 2006. gadā parakstīja Saprašanās memorandu un plānu par rotaļlietu drošumu, lai uzlabotu ievesto produktu drošumu.
RAPEX ziņojums ir pieejams angļu, franču un vācu valodā šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/rapex


Side Bar