Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/07/169

V Bruselu dne 12. února 2007

MEDIA 2007: Podpora ve výši 755 milionů EUR pro evropský filmový průmysl

Nový program Evropské unie MEDIA 2007, zahájený včera večer v Berlíně, poskytne v následujících sedmi letech evropskému filmovému průmyslu podporu ve výši 755 milionů EUR. Téměř 65 % z celkového rozpočtu bude napomáhat šíření evropských děl do ostatních zemí v Evropě a po celém světě. Program MEDIA 2007 nabízí snadnější přístup k financím, především malým a středním podnikům, a pomocí nárůstu používání digitálních technologií umožní evropskému audiovizuálnímu odvětví větší konkurenceschopnost.

„Digitální technologie podstatně mění způsob práce filmového průmyslu. Klíčem k úspěchu je zavedení digitalizace a vyškolení profesionálů, modernizace kin a rozvíjení nových distribučních kanálů,“ řekla Viviane Redingová, komisařka EU pro informační společnost a média. „V tomto směru nabízí MEDIA 2007 ty správné nástroje na pomoc evropskému filmovému průmyslu.“

Financování programu MEDIA 2007 ve výši 755 milionů EUR se zaměřuje na fáze před a po filmové produkci, přičemž rozpočet se rozdělí mezi pět oblastí činnosti:

• Školení (techniky psaní scénářů, ekonomické a finanční řízení, digitální technologie) (7 %);

• Vývoj (jednotlivé projekty, katalogy, nové talenty, koprodukce, další financování) (20 %);

• Distribuce (distributoři, obchodní zástupci, provozovatelé vysílání, provozovatelé kin, práce spojené s digitalizací) (55 %);

• Propagace (přístup na trh, festivaly, veřejné akce, kulturní dědictví) (9 %);

• Horizontální činnosti (usnadnění přístupu k financím pro malé a střední podniky a podpora účasti evropských filmů na digitálních platformách) (5 %) a pilotní projekty (zavedení nových technologií, jako jsou digitální technologie pro filmový vývoj, produkci a distribuci) (4 %).

Tím, že jasnou prioritou nového programu je distribuce evropských filmů, se program MEDIA snaží zvýšit tržní podíl evropských filmů promítaných v jiných členských státech než tam, kde byly vyrobeny. Program rovněž výrazně napomůže zviditelnění našich různorodých kultur na světové scéně a podpoří nárůst konkurenceschopnosti našeho audiovizuálního průmyslu.

Tato finanční podpora filmovému průmyslu významně posiluje investice do filmového sektoru. Během programů, které předcházely programu MEDIA 2007 (tj. MEDIA Plus a Vzdělávání) znamenalo každé 1 euro financované Společenstvím přibližně 6 eur ze soukromých financí.

Na letošním 57. Berlínském mezinárodním filmovém festivale bude uvedeno celkem 17 filmů podporovaných programem MEDIA (viz IP/07/170).

Souvislosti programu MEDIA

MEDIA, program audiovizuální podpory Evropské unie, již 16 let rozvíjí a podporuje evropský filmový průmysl. Dne 1. ledna 2007 se Rumunsko stalo 31. členem programu MEDIA (EU27 + Island, Lichtenštejnsko, Norsko a brzy Švýcarsko). Předchozí projekty MEDIA I, II, Plus a Vzdělávání podpořily vývoj a distribuci tisíců filmů, jakož i školící činnosti, festivaly a propagační projekty na celém kontinentě. Pouze v rámci programů MEDIA Plus a MEDIA Vzdělávání (2001–2006) se investovalo více než půl miliardy eur do 8000 projektů.

Evropská komise každoročně financuje 300 nových evropských filmových projektů a polovina z filmů promítaných v kinech se uvádí s podporou Komise.

Další informace najdete na stránkách:

http://ec.europa.eu/avpolicy/media

Viz také (s ukázkami filmů a projektů podporovaných v rámci projektu MEDIA):

Informační přehled programu MEDIA - http://ec.europa.eu/information_society/factsheets/month/


Side Bar