IP/07/1026
Bruxelles, den 5. juli 2007
"Forbrugerne i EU forventer af os, at vi udformer et fælles europæisk svar på udfordringerne i forbindelse med klimaændringerne", sagde EU-energikommissæren Andris Piebalgs. "Ud over at give dem adgang til en bæredygtig, sikker og konkurrencedygtig energiforsyning forventer de, at EU arbejder for at beskytte forbrugernes rettigheder, nu hvor energimarkederne åbner op for flere valgmuligheder for forbrugerne. Det er her, at det foreslåede charter for energiforbrugernes rettigheder kommer ind."
"Åbningen af disse markeder er både en udfordring og en mulighed for de europæiske forbrugere", sagde EU-forbrugerkommissæren Meglene Kuneva. "Ikke før det er lykkedes os at skabe et gennemsigtigt og effektivt marked, hvor forbrugernes rettigheder er fuldstændigt beskyttede, og hvor velinformerede forbrugere anvender deres viden til at udnytte de tilgængelige tilbud, kan vi drage konklusionen, at vi har nået vores mål."
Kommissionen erklærede sin vilje til at beskytte energiforbrugerne i sin meddelelse om energipolitikken den 10. januar 2007. EU's energiministre og stats- og regeringscheferne har også anmodet om en bedre forbrugerbeskyttelse i forbindelse med den fuldstændige åbning af EU's energimarkeder i juli 2007, der giver forbrugerne ret til at vælge de energileverandører, de ønsker[1].
EU's el- og gasdirektiver (2003/54/EF og 2003/55/EF) har allerede fastlagt forbrugernes rettigheder på energiområdet og forholdsregler vedrørende særlig udsatte borgere, men disse rettigheder bør tydeliggøres i forbindelse med den fuldstændige markedsåbning.
Forbrugerne har behov for klare oplysninger til at hjælpe dem, når de skal vælge leverandør, og de har brug for beskyttelse mod ufine salgsmetoder, der presser dem til at skifte leverandør, eller gør det vanskeligt at skifte. Fremgangsmåden ved leverandørskift skal være effektiv. Og der skal gøres en indsats for at beskytte borgere mod faren for 'energifattigdom', især de borgere, der er særlig sårbare over for stigninger i energipriserne.
Vejen til et europæisk charter for energiforbrugernes rettigheder
Kommissionen har fastsat fire mål, der skal ligge til grund for det nye charter:
Forbrugernes rettigheder i udkastet til chartret forventes at omfatte:
De næste faser
Interesseparterne (herunder forbrugerrepræsentanter, energimyndigheder, medlemsstaterne og gas- og elindustrien) vil blive hørt om de foreslåede emner til chartret. Kommissionen vil derefter på basis af deres bidrag udarbejde et endeligt dokument, som interesseparterne underskriver ved en formel højtidelighed.
Den vil sandsynligvis finde sted i begyndelsen af december 2007.
Teksten til Europa-Kommissionens meddelelse "Vejen til et europæisk
charter for energiforbrugernes rettigheder" og opfordringen til at deltage i den
offentlige høring kan læses her:
http://ec.europa.eu/energy/energy_policy/consumers/index_en.htm
Direktivet om urimelig handelspraksis:
http://ec.europa.eu/consumers/cons_int/safe_shop/fair_bus_pract/index_en.htm
Der er flere oplysninger om EU's energipolitik, herunder Kommissionens
meddelelse af 10. januar 2007 om "En energipolitik for Europa", her:
http://ec.europa.eu/energy/energy_policy/documents_en.htm
[1] Der er indrømmet Cypern og Estland en undtagelse om at åbne deres elmarkeder i 2013. Malta har en undtagelse på ubestemt tid. Letland og Portugal skal åbne deres gasmarkeder i 2010; Finland og Grækenland så snart visse betingelser er opfyldt.
[1] Direktiv 2005/29/EF af 11.5.2005 om urimelig handelspraksis træder i kraft den 12. december 2007.