Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/06/571

Briselē, 2006. gada 4. maijā

Saules aizsarglīdzekļi; Komisija ierosina uzlabot marķēšanu

Vasara, pludmale, saule ... miljoniem eiropiešu drīz dosies uz saulainām atpūtas vietām, lai tur pavadītu ikgadējās vasaras brīvdienas. Un miljoniem iedzīvotāju saskarsies ar jautājumu, kuru saules aizsarglīdzekli izvēlēties, lai pienācīgi pasargātu sevi pret saules iedarbību. Taču ir trūkumi veidam, kādā patlaban marķē saules aizsarglīdzekļus. Viens svarīgs aspekts attiecas uz diviem dažādiem bīstamā UV starojuma veidiem. UVB starojums ir „saules apdeguma” iemesls. UVA starojums izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos, ietekmē cilvēka imūnsistēmu un ir būtisks ādas vēža apdraudējuma veicinātājs. Tomēr tā dēvētais „saules aizsardzības faktors (SPF)" aizsargā tikai pret saules apdegumu (UVB starojumu). Ņemot vērā to, Eiropas Komisija ir sākusi iniciatīvu, lai pilnveidotu marķēšanas sistēmu. Pēc sabiedriskās apspriešanas, kura tika atklāta šodien, Komisija sagatavos ieteikumu, kas nodrošinās, ka no 2007. gada ražotāji piemēros standartizētu, vienkāršu un saprotamu saules aizsarglīdzekļu marķēšanu. Sīkākai informācijai skatīt MEMO/06/185.
Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Günter Verheugen, kurš ir atbildīgs par uzņēmumu un rūpniecības politiku, teica: „Pašreizējā situācija ir nepārliecinoša. Vislabākais ceļš turpmāk ir ieteikums, saskaņā ar kuru ražotāji uzņemas saistību pienācīgi marķēt saules aizsarglīdzekļus. Tas sniegs patērētājiem skaidru un saskaņotu informāciju, neradot ražotājiem nevajadzīgas administratīvās barjeras.”

Komisārs Markos Kyprianou, kurš ir atbildīgs par veselības un patērētāju tiesību aizsardzību, teica: „Patērētāju uzmanība jāpievērš tam, ka neviens saules aizsarglīdzeklis nevar nodrošināt 100 % aizsardzību pret bīstamo UV starojumu. Nopietni veselības apdraudējumi, piemēram, ādas vēzis, ir saistīti ar nepietiekamu aizsardzību pret saules iedarbību. ES iedzīvotājus pilnīgi jāinformē par to, ko varēs un ko nevarēs panākt ar saules aizsarglīdzekļiem. ”

Komisijas iniciatīva, lai uzlabotu marķēšanu

Lai uzlabotu pašreizējo situāciju, Komisijas rīcības nolūks ir pilnveidot to, kā marķē saules aizsarglīdzekļus.

  • Lai patērētājiem dotu iespēju salīdzināt ražojumus, informācija par UVA aizsardzību jānorāda vienotā veidā, pamatojoties uz standartizētām pārbaudes metodēm.
  • Jāpazūd tādiem apgalvojumiem, kas rada priekšstatu par pilnīgu aizsardzību, piemēram „pretiedeguma līdzeklis”.
  • Marķējumam jābūt skaidram un saprotamam, brīdinot patērētāju un sniedzot tam lietošanas noteikumus par to, kā pareizi lietot saules aizsarglīdzekli.

Lai to panāktu, Komisija pieņems ieteikumu, ar ko sniedz ražotājiem pamatnostādnes par saules aizsarglīdzekļu iedarbīgumu un attiecīgiem apgalvojumiem. Šīs pamatnostādnes piemēros visiem tiem saules aizsarglīdzekļiem, tostarp ievestiem ražojumiem, kurus laiž ES tirgū. Tas nodrošinās, ka ražotāji strauji, neradot papildu birokrātiju, īstenos minēto ieteikumu.

Saules aizsarglīdzekļu pašreizējās marķēšanas trūkumi

Labi zināmais „saules aizsardzības faktors” attiecas galvenokārt uz UVB starojumu (tas ir „saules apdeguma” cēlonis), bet neattiecas uz UVA starojumu (tas ir būtisks ādas vēža apdraudējuma un ādas priekšlaicīgas novecošanās veicinātājs). Un vēl joprojām nav vienotas pārbaudes metodes, lai salīdzinātu UVA starojuma aizsardzības līmeni. Ikvienam ražotājam ir savs veids, kā novērtēt un noteikt šo aizsardzību, piemēram:

plašs aizsardzības spektrs


īpaši plašs UVA, UVB absorbcijas spektrs


100 % pret UVA,/UVB,/IR


īslaicīgi aiztur UVA starojumu

30A UVA


pastiprināta UVA aizsardzība


UVB absorbcijas spektrs 30/UVA 3025B 7A

Vai „pretiedeguma līdzekļi” un „pilnīga aizsardzība”? Tādas nav. Neraugoties uz biežiem apgalvojumiem, piemēram, „saules aizsarglīdzeklis” un „pilnīga aizsardzība”, neviens saules aizsarglīdzeklis nevar sniegt pilnīgu aizsardzību pret UV starojumu.

Apgalvojumi par pilnīgu aizsardzību, ko saules aizsarglīdzekļi sniedz zīdaiņiem un maziem bērniem Saules aizsarglīdzekļiem nav jārada maldinošs priekšstats par to, ka tie sniedz pietiekamu aizsardzību zīdaiņiem un maziem bērniem.

Aizsarglīdzekļa pareiza lietošana ir tikpat svarīga kā paša līdzekļa izvēle. Piemēram, lai panāktu aizsardzību, ko dēvē par „saules aizsardzības faktoru”, vajadzīgais aizsarglīdzekļa daudzums ir 2 mg/cm2. Visa ķermeņa pārklāšanai vajadzīgais daudzums var būt pat trešdaļa mazākas pudelītes. Turklāt šāds daudzums jālieto atkārtoti.

Kas patērētājiem jāzina attiecībā uz šo vasaru?

Patērētājiem visos gadījumos jālieto saules aizsarglīdzekļi. Taču Komisija iesaka izvēlēties tādus saules aizsarglīdzekļus, kuri aizsargā pret UVA un UVB starojumu.

Patērētājiem ir svarīgi zināt, ka saules aizsarglīdzekļu lietošanai jābūt tikai kā vienam no pasākumiem, lai pasargātu sevi no saules UV starojuma, piemēram:

  • izvairīties no pārmērīgas uzturēšanās saulē tajā laikā, kad tā ir visintensīvākā;
  • valkāt tērpu, kas aizsargā no saules, kā arī galvassegu un saulesbrilles;
  • zīdaiņiem un maziem bērniem vispār nav jāatrodas tiešā saules iedarbībā.

Fakti par saules aizsarglīdzekļu ražošanas nozari

ES ir ļoti nozīmīgs un nepārtraukti augošs saules aizsarglīdzekļu tirgus. Saules aizsarglīdzekļu aprēķinātā mazumtirdzniecības vērtība (mazumtirdzniecības cena) 2004. gadā Eiropā bija aptuveni 1,3 miljardi euro. Pārdošanas apjoms ES 2005. gadā ir palielinājies par 4 %.

ES saules aizsarglīdzekļu tirgū pārsvarā ir Eiropas uzņēmumi. Starp desmit galvenajiem piegādātājiem ES tikai trīs nav Eiropas uzņēmumi, un šo uzņēmumu tirgus daļa ir aptuveni 12 %.

Par ieteikuma projektu rīkotās sabiedriskās apspriešanas teksts atsauksmēm ir pieejams šādā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/enterprise/cosmetics/sunscreens/index_en.htm.


Side Bar