Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/06/571

Briuselis, 2006 m. gegužės 4 d.

Komisija siekia patobulinti apsaugos nuo saulės priemonių ženklinimą

Vasara, saulė ir paplūdimys... Netrukus vasaros atostogos – milijonai europiečių užplūs saulėtas vietoves. Netrukus milijonai europiečių ieškos atsakymo į klausimą, kaip pasirinkti tinkamą apsaugos nuo saulės produktą. Dabartinis apsaugos nuo saulės priemonių ženklinimas turi trūkumų. Vienas svarbus aspektas yra susijęs su dviem skirtingais pavojingos UV spinduliuotės tipais. UVB spinduliuotė sukelia saulės nudegimus. UVA spinduliuotė yra ankstyvo odos senėjimo priežastis, ji silpnina žmogaus imuninę sistemą ir labai didina odos vėžio riziką. Vadinamasis apsaugos nuo saulės veiksnys (SPF) saugo tik nuo saulės nudegimo (UVB spindulių). Todėl Europos Komisija ėmėsi iniciatyvos patobulinti ženklinimo sistemą. Pasibaigus šiandien prasidėjusioms viešoms konsultacijoms, Komisija pateiks rekomendaciją, užtikrinsiančią, kad nuo 2007 m. pramonės įmonės taikytų vienodą, nesudėtingą ir suprantamą apsaugos nuo saulės produktų ženklinimo sistemą. Daugiau informacijos rasite MEMO/06/185.

Už įmonių ir pramonės politiką atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Günteris Verheugenas sakė: „Dabartinę situaciją būtina keisti. Geriausias būdas yra rekomendacija, pagal kurią pramonės įmonės būtų įpareigotos tinkamai ženklinti apsaugos nuo saulės produktus. Vartotojams informacija būtų aiški ir suprantama, o įmonės išvengtų nereikalingos biurokratijos.“

Už sveikatą ir vartotojų apsaugą atsakingas Komisijos narys Markos Kyprianou teigė: „Privalome informuoti vartotojus, kad nė vienas apsaugos nuo saulės produktas negali užtikrinti visiškos apsaugos nuo pavojingų UV spindulių. Nepakankama apsauga nuo saulės kelia rimtą pavojų sveikatai, pavyzdžiui, riziką susirgti odos vėžiu. ES piliečiams reikia suteikti visą informaciją apie tai, nuo ko šios priemonės saugo, o nuo ko – ne.“

Komisijos iniciatyva patobulinti ženklinimą

Komisija, siekdama pagerinti dabartinę situaciją, tobulina apsaugos nuo saulės produktų ženklinimo sistemą.

  • UVA apsaugos lygis turi būti nurodomas vienodai, remiantis standartizuotais tyrimo būdais, kad klientai galėtų palyginti produktus.
  • Formuluotės, sudarančios visiškos apsaugos įspūdį (pavyzdžiui, „visiška apsauga nuo saulės”), turėtų būti uždraustos.
  • Etiketėse turi būti pateikiami aiškūs ir suprantami įspėjamieji užrašai ir naudojimo instrukcijos, kad vartotojas galėtų tinkamai naudotis apsaugos nuo saulės produktu.

Todėl Komisija priims rekomendaciją, kur pateiks pramonės įmonėms tinkamo ir veiksmingo apsaugos nuo saulės produktų ženklinimo gaires. Šios gairės bus taikomos visiems apsaugos nuo saulės produktams, įskaitant ir ES rinkoje realizuojamus importuotus produktus. Taip bus užtikrintas spartus rekomendacijos taikymas ir išvengta papildomos biurokratijos.

Dabartinio apsaugos nuo saulės produktų ženklinimo trūkumai

Priemonės, žymimos SPF (apsaugos nuo saulės veiksnys), saugo nuo odos nudegimą sukeliančių UVB spindulių, tačiau nesaugo nuo odos vėžio riziką didinančios ir odos senėjimą spartinančios UVA spinduliuotės. Be to, kol kas nėra vienodų tyrimo būdų, kad būtų galima patikrinti apsaugos nuo UVA spindulių lygį. Kiekvienas gamintojas naudoja savus apsaugos lygio nustatymo ir žymėjimo metodus:

Plataus spektro


ypač stipri apsauga nuo UVA, UVB


100 % apsauga nuo UVA/UVB/IR


saugo nuo trumpalaikės UVA spinduliuotės

30A UVA


sustiprinta apsauga nuo UVA


UVB absorbcijos spektras 30/UVA 3025B 7A

„100 % apsauga nuo saulės“ ir „visiška apsauga“? Tokios apsaugos nėra. Nors apsaugos nuo saulės priemonės dažnai ženklinamos kaip „100 % apsauga nuo saulės“ arba „visiška apsauga“, produktų, visiškai apsaugančių nuo UV spinduliuotės, nėra.

Visiška kūdikių ir vaikų apsauga? Apsaugos nuo saulės priemonių ženklinimas neturėtų sudaryti klaidingo įspūdžio, esą šios priemonės teikia pakankamą apsaugą kūdikiams ir vaikams.

Tinkamai naudoti priemonę yra ne mažiau svarbu, nei nuspręsti, kokią priemonę pasirinkti. Pavyzdžiui, kad apsauga atitiktų nurodytą apsaugos nuo saulės veiksnio lygį, būtina 1 cm² sunaudoti 2 mg priemonės. Norint priemone padengti visą kūną, gali tekti sunaudoti net trečdalį nedidelės pakuotės. Be to, odą dažnai reikia tepti pakartotinai.

Ką vartotojai privalo žinoti ateinančią vasarą?

Vartotojai turėtų visada naudoti apsaugos nuo saulės produktus. Komisija pataria rinktis apsaugos nuo saulės priemones, saugančias nuo UVA ir UVB spinduliuotės.

Svarbu, kad vartotojai žinotų, jog apsaugos nuo saulės produktai yra viena iš daugelio priemonių, padedančių apsisaugoti nuo UV saulės spindulių, todėl patartina:

  • vengti tiesioginių saulės spindulių didžiausio saulės aktyvumo valandomis;
  • vilkėti nuo saulės saugančius drabužius, dėvėti galvos apdangalus ir saulės akinius;
  • saugoti kūdikius ir vaikus nuo tiesioginių saulės spindulių.

Faktai apie apsaugos nuo saulės priemonių pramonę

Apsaugos nuo saulės priemonių ES rinka yra labai svarbi ir tolydžio didėja. 2004 m. apsaugos nuo saulės priemonių mažmeninės prekybos vertė (mažmeninės prekybos kainomis) Europoje buvo maždaug 1,3 mlrd. EUR. 2005 m. šių priemonių pardavimas ES išaugo 4 %.

ES apsaugos nuo saulės priemonių rinkoje dominuoja Europos įmonės: iš dešimties didžiausių ES tiekėjų tik trys yra ne Europos įmonės, o jų produktai sudaro maždaug 12 % rinkos.

Viešųjų konsultacijų, susijusių su rekomendacijos projektu, tekstai ir pastabos skelbiami šiuo adresu:

http://ec.europa.eu/enterprise/cosmetics/sunscreens/index_en.htm.


Side Bar