Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/05/901

Briselē, 2005. gada 11. jūlijā

Komisija vērš patērētāju uzmanību uz cenām par mobilā tālruņa lietošanu ārvalstīs un vēlas panākt šo cenu atklātumu

Tuvojoties atvaļinājumu laikam visur Eiropā, Komisija vērš patērētāju uzmanību uz augstajām cenām par mobilo tālruņu lietošanu ārvalstīs. Šīs cenas, dēvētas par „starptautiskās viesabonēšanas cenām”, jau kādu laiku ir satraukušas Komisiju un nacionālos regulatorus. Neraugoties uz pirmajām pārmaiņu pazīmēm tirgos, Komisija nav pārliecināta par to, ka patērētājiem paredzētās cenas atspoguļo efektīvas konkurences rezultātu. Tādēļ Komisija veiks pasākumus ar nolūku uzlabot starptautisko mobilo sakaru viesabonēšanas cenu atklātumu, lai patērētāji spētu izvēlēties visizdevīgāko piedāvājumu.

„Mobilā tālruņa lietošana ārvalstīs atvaļinājuma laikā joprojām var sagādāt ļoti nepatīkamus pārsteigumus,” brīdina informācijas sabiedrības un plašsaziņas līdzekļu komisāre Viviane Reding. „Esmu pārliecināta, ka mobilo operatoru nozarei jāspēj un tā arī spēj panākt daudz lielāku progresu. Mums jāsasniedz līmenis, kurā patērētāji saņem izdevīgākus piedāvājumus nekā šobrīd.”

„Starptautiskā viesabonēšana” ir iespēja mobilo tālruņu lietotājiem savus tālruņus izmantot ārvalstu ceļojumos. Zvanīt un saņemt zvanus ir iespējams, izmantojot to pašu numuru, kuru lietotājs izmanto savā valstī. Šim nolūkam mobilā tīkla operatoram jānoslēdz starptautiskās viesabonēšanas līgumi ar operatoriem citās valstīs.

Eiropas Savienībā tālsarunu cenas, zvanot no ārvalstīm uz savu valsti, stipri atšķiras, sākot ar EUR 0,58 minūtē (ja Somijas abonenti zvana no Kipras uz Somiju) līdz pat EUR 5,01 minūtē (ja Polijas abonenti zvana no Maltas uz Poliju). To it īpaši izjūt ceļotāji atpūtas un darījumu braucienos.

Lai palielinātu konkurenci starptautiskajā mobilo sakaru viesabonēšanas tirgū un lai palielinātu cenu atklātumu patērētājiem, Komisija 2005. gada rudenī sāks īpašā tīmekļa vietnē piemēram publicēt starptautiskās viesabonēšanas mazumtirdzniecības tarifus, kurus piedāvā operatori visās divdesmit piecās dalībvalstīs.

Šo Komisijas iniciatīvu atbalstīs nacionālie telekomunikāciju regulatori, kas Eiropas pārvaldes iestāžu grupas (European Regulators Group, ERG) aizgādībā koordinēs rīcību starptautiskās viesabonēšanas tarifu atklātuma nodrošināšanai. Komisāre Reding sacīja: „Es atzinīgi vērtēju šo nacionālo regulatoru koordinēto iniciatīvu, jo tā pierāda, ka starp nacionālajiem regulatoriem un Eiropas Komisiju notiek efektīva sadarbība”.

Komisija cer, ka šādi atklātuma nodrošināšanas pasākumi mudinās operatorus piedāvāt saviem klientiem izdevīgākas un taisnīgākas cenas.

Priekšvēsture

Pie starptautiskās mobilo sakaru viesabonēšanas jautājuma komisāre Reding ir strādājusi kopš 2004. gada decembra, kad ERG — nacionālie telekomunikāciju regulatori, kurus Komisija izveidojusi, lai palīdzētu visā ES koordinēt elektronisko komunikāciju regulējumu — sāka koordinēti pētīt starptautiskās viesabonēšanas vairumtirdzniecības cenas, kuras savstarpēji piemēro mobilo sakaru operatori (skatīt IP/04/1458).

Šie pētījumi vēl nav pabeigti, un tagad kopš maija tie ir sasnieguši jaunu fāzi, kurā nacionālie regulatori, strādājot pie kopīgas rīcības, par kuru panākta vienošanās ERG maija sanāksmē, analizē savus vietējos tirgus. Pienācīgā laikā Komisija tiks iepazīstināta ar plānotajiem lēmumiem. Viens no ERG secinājumiem ir tāds, ka „šobrīd bez skaidra pamatojuma ir noteiktas ļoti augstas mazumtirdzniecības cenas”; skatīt 

http://erg.eu.int/doc/whatsnew/reg_intens_wrk_intl_roaming_mtg.pdf + MEMO/05/247


Side Bar