Navigation path

Left navigation

Additional tools

IP/04/1191

Briuselis, 6 October 2004

JAV–Boeing: Europos Sąjunga skundžia JAV Pasaulinėje prekybos organizacijoje dėl „Boeing“ skiriamų subsidijų

Šiandien Pasaulio prekybos organizacijoje ES paprašė konsultacijų su JAV dėl tariamai teiktų subsidijų „Boeing“ bendrovei. ES mano, kad tuo subsidijavimu buvo šiurkščiai pažeistas PPO susitarimas dėl subsidijų ir kompensacinių priemonių. JAV iškėlė bylą dėl Europos paramos „Airbus“ šiandien anksčiau. ES prekybos komisaras Pascal Lamy pareiškė: „JAV žingsniai Pasaulio prekybos organizacijoje dėl Europos paramos „Airbus“ yra akivaizdus bandymas nukreipti dėmesį nuo „Boeing“ nuosmukio, į kurį ši bendrovė pateko pati. Tai taip pat parodo, kad JAV niekada nebuvo rimtai nusiteikusi iš naujo derėtis dėl galiojančio 1992 m. ES ir JAV dvišalio susitarimo. Jeigu JAV pasirinko tokį kelią, mes priimame jų iššūkį jau vien dėl to, kad dabar pats metas nutraukti didžiulių neteisėtų JAV subsidijų srautą „Boeing“ bendrovei, ypač naujajai jos programai 7E7. Vis dėlto apmaudu, kad JAV nusprendė pradėti bylinėjimąsi, kuris gali sutrikdyti prekybą ir investicijas – taip pat ir į „Boeing“ 7E7 projektą. Aeronautikos pramonės darbuotojai gali būti tikri, kad Europos Komisija gins jų interesus.“

Daugelį metų JAV administracija teikė subsidijas „Boeing“ bendrovei, pirmiausia dengdama mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros sąnaudas per NASA, Gynybos departamentą, Prekybos departamentą ir kitus administracijos padalinius. Nuo 1992 m. „Boeing“ gavo apie 23 mlrd. dolerių JAV subsidijų. Be to, JAV administracija ir toliau kasmet teikia „Boeing“ apie 200 mln. subsidijų pagal pajamų iš užsienio apmokestinimo lengvatų įstatymą, pakeitusį FSC (užsienio prekybos bendrovių įstatymus), nepaisydama PPO sprendimų, kuriuose šios subsidijos aiškiai pripažintos neteisėtomis.

Paskutinis ir pats gėdingiausias pažeidimas – milžiniškos, maždaug 3,2 mlrd. dolerių subsidijos, iš dalies teikiamos mokesčių lengvatų, atleidimo nuo mokesčių ir infrastruktūros finansavimo pavidalu, „Boeing 7E7“, dar vadinamo „Dreamliner“, kūrimui ir gamybai. Iš ES per kelerius metus surinktų įrodymų akivaizdžiai matyti, kad tuo subsidijavimu buvo pažeistas PPO susitarimas dėl subsidijų ir kompensacinių priemonių.

Juo pažeidžiamas ir 1992 m. ES ir JAV susitarimas dėl prekybos dideliais civilinės paskirties orlaiviais, kuriame kaip tik reglamentuojami JAV ir ES valstybės paramos atitinkamai „Boeing“ ir „Airbus“ bendrovėms forma ir dydis.

Nepaisydamos nuolatinių Komisijos kvietimų, JAV daugiau nei dvejus metus atsisakinėjo dalyvauti dvišalėse konsultacijose, kurios numatytos 1992 m. susitarime.

Beje, vos prieš dvi savaites gavusi JAV prašymą, Komisija sutiko aptarti galimybę iš naujo svarstyti 1992 m. susitarimą su sąlyga, kad persvarstant būtų aptartos visos subsidijų, įskaitant tas, kurias teikia JAV, formos ir kad visas „Boeing 7E7“ subsidijas JAV pritaikytų prie 1992 m. susitarimo.

Galiausiai kaip tik tuo metu, kai vyko visi šie svarstymai (paskutinį kartą – konstruktyviame rugsėjo 16 d. posėdyje), JAV paprašė PPO konsultacijų dėl Europos paramos „Airbus“ bendrovei. Iš to galima daryti išvadą, kad JAV prašymas iš naujo derėtis dėl galiojančio 1992 m. susitarimo niekada nebuvo pakankamai rimtas.

PPO konsultacijų ir ginčų sprendimo tvarka

Norėdama spręsti ginčą Pasaulio prekybos organizacijoje, pirmiausia skundą pateikusi PPO narė turi paprašyti konsultacijos. Atsakovas per 10 dienų turi atsiliepti į prašymą ir ne vėliau kaip per 30 dienų pradeda konsultaciją (išskyrus atveją, kai abi šalys susitaria kitaip). Konsultacijos metu reikėtų siekti rasti pozityvų svarstomo klausimo sprendimą.

Jei konsultuojantis nepavyksta išspręsti ginčo per 60 dienų nuo prašymo pradėti konsultacijas, ieškovas gali paprašyti ginčų sprendimo institucijos sudaryti ginčo sprendimo kolegiją (tačiau ieškovas gali paprašyti sudaryti ginčo sprendimo kolegiją ir nepraėjus 60 dienų laikotarpiui, jei abi šalys mano, kad konsultuojantis ginčo išspręsti nepavyko).

Paskyrus kolegijos narius, ieškovas paprastai per 3–6 savaičių laikotarpį turi pateikti pirmą raštišką pareiškimą, o skundo susilaukusi šalis – dar per dvi tris savaites pateikti atsakymą. Po to vyksta du klausymai ir pateikiamas antras pareiškimas. Kolegijos procedūra vidutiniškai trunka 12 mėnesių. Po jos galima pateikti apeliaciją, kurios nagrinėjamas neturi užtrukti ilgiau kaip 90 dienų.

Apie tai plačiau:

http://ec.europa.eu/trade/issues/sectoral/industry/aircraft/index_en.htm

http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/dispute/index_en.htm


Side Bar