Navigation path

Left navigation

Additional tools

CES/13/33

18 kwietnia 2013 r.

Nowa północnoirlandzka twarz w UE

Była wicemarszałek Zgromadzenia Irlandii Północnej Jane Morrice została nową wiceprzewodniczącą organu konsultacyjnego, który ze swej brukselskiej siedziby doradza unijnym prawodawcom. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES), bo o nim mowa, liczy 344 członków z 27 państw członkowskich UE. Jane Morrice, która w przeszłości pracowała jako dziennikarka dla BBC w Belfaście i dla agencji prasowej European Report w Brukseli, będzie przez najbliższe dwa i pół roku odpowiadać za politykę komunikacji Komitetu.

Jane Morrice jest dobrze obeznana z kwestiami europejskimi, gdyż na początku lat 90-tych kierowała biurem Komisji Europejskiej w Irlandii Północnej. Była także członkiem grupy zadaniowej, która opracowała pierwszy program pokojowy UE. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest promować UE.

„Przekonać ludzi o tym, że warto być członkiem Unii Europejskiej, nigdy nie było łatwo, a wszystko, co się ostatnio wydarzyło, od kryzysów bankowych do działań ratowniczych, jeszcze bardziej utrudniło to zadanie," stwierdziła nowa wiceprzewodnicząca.

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek UE musi wykazać jedność oraz oddać głos obywatelom, by mogli współkształtować tę nową Europę, która wyłoni się z chaosu i zamętu ostatnich lat. Zadaniem EKES-u jest pomóc, by tak się stało”, dodała.

Jane Morrice będzie także reprezentować EKES przy różnych okazjach, a także przewodniczyć niektórym sesjom plenarnym Komitetu, które odbywają się co miesiąc. Podobne obowiązki wykonywała jako wicemarszałek Zgromadzenia Irlandii Północnej, do którego została wybrana w 1998 r. z ramienia Koalicji Kobiet Irlandii Północnej.

Nowe kierownictwo EKES-u, w którego skład wchodzą także przewodniczący Komitetu Henri Malosse z Francji oraz wiceprzewodniczący Hans-Joachim Wilms z Niemiec, objęło urząd w dniu 18 kwietnia 2013 r.

Szczegółowych informacji udziela:

Dział Prasy EKES-u

e-mail: press@eesc.europa.eu

tel.: +32 2 546 8207

_______________________________________________________________________________

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) reprezentuje różnorodne środowiska społeczne i gospodarcze zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. Jest instytucjonalnym organem doradczym powołanym w 1957 r. na mocy traktatu rzymskiego. Doradcza funkcja EKES-u umożliwia jego członkom, a zatem i reprezentowanym przez nich organizacjom, uczestniczenie w unijnym procesie decyzyjnym. EKES liczy 344 członków, powoływanych przez Radę UE.

_______________________________________________________________________________


Side Bar