Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE

BASIN BÜLTENİ

BEI/12/154

Lüksemburg, 8 Kasım 2012

AYB, Türkiye'deki küçük ve orta büyüklükte işletmelere yönelik desteğini yeniliyor

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), küçük ve orta büyüklükte işletmeler (KOBİ'ler) ile orta ölçekli işletmelere yönelik desteğini Akbank T.A.Ş adına açtığı 150 milyon EURO'luk krediyle yeniliyor.

AYB, Akbank ile ortaklığını yenileyerek geçmişten gelen başarılı işbirliğini devam ettiriyor ve Akbank'ın KOBİ kesimindeki güçlü konumundan ve geniş bir coğrafyaya yayılan hizmetlerinden güç alıyor.

AYB kredisi, maddi ve gayrimaddi varlıkların yanısıra işletme sermayesine yapılan yatırımlara destek olacaktır. Bu yatırımlar, öncelikle imalat, hizmet ve turizm alanlarındaki yeni projelere veya mevcut işletmelerin modernizasyonu / genişletilmesi çalışmalarına yönlendirilecektir. Böylece Akbank'ın nihai lehtarlara sunduğu şartların, özellikle kredi vadesi yönünden daha da geliştirilmesine imkan verilecektir. KOBİ’ler en fazla 25 milyon EURO’luk projelerle, orta ölçekli şirketler ise 50 milyon EURO'ya kadar çıkan projelerle bu imkandan yararlanabileceklerdir. Finansman tutarı, 325 milyon EURO olarak belirlenmiştir.

AYB Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom bu vesileyle AYB'nin Lüksemburg'daki genel merkezinden şu değerlendirmeyi yapmıştır:

“Türkiye'nin canlılık gösteren küçük ve orta ölçekli özel sektörüne verdiğimiz destek, Avrupa Yatırım Bankası için bir önceliktir. Bu doğrultuda bankacılık partnerimiz Akbank ile yürüttüğümüz başarılı işbirliğini bugün yeniliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Verdiğimiz desteğin öngörülen ekonomik sonuçları, Türkiye'de istihdamın korunması ve özel sektörün gelişimi yönünden çok anlamlıdır, zira KOBİ'ler - 1,9 milyon şirketle - Türk ekonomisinin en büyük sektörüdür ve istihdamın en büyük kaynağını teşkil etmektedir.

Editöre not:

Avrupa Yatırım Bankası, Üye Devletlerin sahibi olduğu AB bankasıdır. AB politika hedeflerine katkıda bulunma amacıyla sağlam yatırımlara uzun-vadeli finansman sağlar. 2011 yılında AYB’nin toplam kredilendirmesi, 61 milyar EURO’ya ulaşmıştır.

AYB, Avrupa Birliği'nin Bankası olarak bütün kilit sektörlere yapılan kamu ve özel sektör yatırımlarındaki geniş tecrübesiyle (neredeyse 50 yıldır sürdürdüğü işlemleriyle) Türkiye'nin uzun vadeli, finansal partneridir. AYB, Boğaz Köprüsü ve Tüneli, İstanbul Metrosu gibi simgesel altyapı projelerinin yanısıra Antalya, Samsun ve Bursa'daki hafif metro sistemleri ve kilit özel sektör endüstri projeleriyle Türk ekonomisine ve ülkenin AB katılım-öncesi sürecine önemli bir katkı yapmıştır.

2011 yılında AYB, ülke ekonomisinin bütün kilit sektörlerindeki projeler için toplam 2,0 milyar EURO kredi sağlamıştır. Sonuç olarak 2011 yılında Türkiye, AB dışındaki kredi alıcısı ülkeler arasında ilk sırada yer almaya devam etmiştir.

Basın yetkilisi:

Helen Kavvadia, E-posta: kavvadia@eib.org; Tel.: +30 210 6824517

Website: www.eib.org/press - Press office: +352 4379 21000 – press@eib.org


Side Bar