Naršymo kelias

Daugiakalbystė


Be 24 oficialiųjų ES kalbų, Europos Sąjungoje kalbama ir įvairiomis regioninėmis bei mažumų kalbomis. ES siekia išsaugoti kalbų įvairovę ir skatina mokytis kalbų.

Oficialiosios kalbos

28 ES valstybių narių vėliavos © ES

Šiuo metu ES yra 24 oficialiosios kalbos.

Oficialiosios ES kalbos: airių, anglų, bulgarų, čekų, danų, estų, graikų, ispanų, italų, kroatų, latvių, lenkų, lietuvių, maltiečių, olandų, portugalų, prancūzų, rumunų, slovakų, slovėnų, suomių, švedų, vengrų ir vokiečių.

Pasiklausykite oficialiųjų ES kalbų

ES piliečiai turi teisę kreiptis į ES institucijas bet kuria iš šių kalbų ir ta pačia kalba gauti atsakymus. Visi ES reglamentai bei kiti teisiniai dokumentai skelbiami visomis šiomis kalbomis, išskyrus airių kalbą (pagal laikiną susitarimą į airių kalbą verčiami tik reglamentai, kuriuos priėmė ir ES Taryba, ir Europos Parlamentas).

Europos Parlamente piliečių išrinkti atstovai taip pat turi teisę kalbėti bet kuria oficialiąja ES kalba.

Interneto svetainėje EUROPA vartojamos kalbos

Internete didelės dalies informacijos apie ES ir jos veiklą, deja, neįmanoma pateikti visomis oficialiosiomis kalbomis. Visomis kalbomis skelbiama tik svarbiausia bendroji informacija apie ES politiką. Kita informacija teikiama tik plačiausiai vartojamomis ES kalbomis.

Regioninės ir mažumų kalbos

Europos Sąjungoje yra per 60 regioninių ir mažumų kalbų, kuriomis kalba apie 40 milijonų žmonių. Tarp jų – katalonų, baskų, fryzų, samių, valų ir jidiš kalbos.

Šių kalbų teisinis statusas ir jų rėmimas priklauso ES valstybių narių vyriausybių kompetencijai, tačiau Komisija palaiko su jomis atvirą dialogą ir kiek galėdama skatina kalbų įvairovę. Mažumų kalbų apsaugos ir propagavimo iniciatyvos, ypač susijusios su šių kalbų mokymu ir mokymusi, gali būti finansuojamos naujos ES švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto programos Erasmus+ lėšomis.

Kalbų mokymasis

Keli daugiakalbiai žodynai knygų lentynoje © iStockphoto

Pradėti mokyti užsienio kalbų nuo mažens gali būti labai naudinga.

Vienas iš ES daugiakalbystės tikslų – pasiekti, kad visi ES piliečiai, be gimtosios kalbos, galėtų kalbėti dar dviem kalbomis. Veiksmingiausias būdas tai pasiekti – pradėti mokyti dviejų užsienio kalbų nuo mažens. Įrodyta, kad vaikai užsienio kalbų mokosi greičiau. Be to, užsienio kalbų mokymas padeda lavinti ir jų gimtosios kalbos įgūdžius.

ES remia kalbų mokymąsi, nes:

  • geriau mokantys kalbas vaikai, jaunimas ir suaugusieji turės daugiau galimybių mokytis ir (arba) dirbti kitose ES šalyse ir bus geresnės bendros jų profesinio gyvenimo perspektyvos,
  • užsienio kalbų mokėjimas padeda suprasti kitas kultūras, o tai labai svarbu drauge gyvenant daugiakalbėje ir daugiakultūrėje Europoje,
  • įmonėms reikia kelias kalbas mokančių darbuotojų, kad galėtų sėkmingai prekiauti visoje Europoje,
  • kalbų sektorius – vertimas raštu ir žodžiu, kalbų mokymas, kalbų technologijos ir t. t. – yra vienas sparčiausiai besivystančių ekonomikos sektorių.

Naujausio ES tyrimo kalbų, kurias moka europiečiai, tema pdf - 8 MB [8 MB] Deutsch (de) English (en) français (fr) (2012 m. „Eurobarometro“ tyrimo) duomenimis, Europos gyventojų požiūris į daugiakalbystę labai teigiamas. 98 % apklaustųjų mano, kad užsienio kalbų mokėjimas naudingas jų vaikų ateičiai. 88 % mano, kad mokėti ne tik savo gimtąją kalbą naudinga jiems patiems. 72 % pritaria ES tikslui, kad kiekvienas žmogus turėtų išmokti bent dvi užsienio kalbas, o 77 % nuomone, kalbų mokėjimo gerinimas turėtų būti politikos prioritetas.

Į puslapio pradžią

Į puslapio pradžiąPrisijunkite

Facebook

  • Vertimas žodžiu ES institucijoseEnglish (en)
  • Vertimas raštu Europai English (en)

Twitter

  • Vertimas žodžiu ES institucijoseEnglish (en)

Į puslapio pradžią

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?