Naršymo kelias

Vartotojai


ES vartotojų politika skirta:

 • apsaugoti jus nuo rimtos rizikos ir grėsmių, kurioms patys negalite pasipriešinti;
 • tam, kad galėtumėte priimti sprendimus remdamiesi aiškia, tikslia ir nuoseklia informacija;
 • ginti jūsų vartotojų teises, kad jūsų ginčus su komercinės veiklos subjektais būtų galima spręsti greitai ir veiksmingai;
 • užtikrinti, kad jūsų teisės atitiktų ekonominius ir socialinius pokyčius, ypač maisto produktų, energetikos, finansų, transporto ir skaitmeninėje rinkose.

Vartotojams skirta ES rinka

Veiksmingoje, integruotoje ES ekonomikoje, grindžiamoje ES masto taisyklėmis, turi būti užtikrintos tokios sąlygos, kad neliktų jokių abejonių, jog jūsų kaip vartotojo teisės bus ginamos iškilus bet kokioms problemoms dėl prekių arba paslaugų įsigijimo kitose ES šalyse.

2014–2020 m. ES vartotojų apsaugos programa, kuri kasmet kiekvienam asmeniui atsieis vos 5 euro centus, yra skirta užtikrinti, kad visoje bendrojoje rinkoje būtų 5gyvendinami vartotojų apsaugos teisės aktai, suteikiant aukšto lygio teisinę apsaugą.

Prekyba turguje © Shutterstock

ES saugo jūsų teises, kad ir kur pirktumėte prekes – turguje ar internete.

Rūpinamės jūsų interesais

ES politika užtikrinama aukšto lygio vartotojų sauga daugelyje sričių. Nustatyti specialūs saugos reikalavimai žaislams, elektros prietaisams, kosmetikai, farmacijos produktams, maisto produktams, žiebtuvėliams, asmeninėms apsaugos priemonėms, mašinoms ir pramoginiams laivams.

Be to, griežtos taisyklės padeda užtikrinti, kad gaminiai su defektais būtų susigrąžinti. Kasmet ES gauna daugiau kaip 2000 pranešimų apie nesaugius gaminius. Dauguma iš jų yra susiję su žaislais, drabužiais ir tekstilės gaminiais (pvz., laisvos virvelės vaikų drabužiuose, nuodingos cheminės medžiagos baldų apmušaluose).

ES gina ir platesnius vartotojų interesus, rūpindamasi tokiais klausimais, kaip:

 • sąžininga verslo praktika;
 • klaidinanti ir konkuruojančius prekių ženklus menkinanti reklama, (lyginamoji reklama);
 • kainų nurodymas ir ženklinimas;
 • nesąžiningos sutarčių sąlygos;
 • nuotolinė ir išnešiojamoji prekyba;
 • pakaitinis naudojimasis bendra nuosavybe ir atostogų paketai;
 • keliautojų savo malonumui arba verslo reikalais teisės;
 • teiginiai apie sveikatą ir maistinę vertę;
 • nauji maisto produktai (pvz., genetiškai modifikuoti maisto produktai ar maistas iš klonuotų gyvūnų);
 • sudėtinės maisto produktų dalys ir pakuotės.
Moteris parduotuvėje apžiūri kosmetikos buteliuką © ES

Kosmetikos gaminiai turi atitikti ES saugos standartus.

Sąžininga verslo praktika

Reaguodama į finansinių paslaugų ir pardavimo internetu antplūdį Europos Komisija nustatė vartotojų, kurie ima paskolas arba naudojasi kitomis kreditavimo paslaugomis, teises. Ji taip pat pasiūlė geros internetinio verslo praktikos gaires bei taisykles visais mokėjimų negrynaisiais pinigais aspektais, įskaitant teisę turėti banko sąskaitą.

Į vartotojų interesus atsižvelgiama teisės aktuose, skirtuose pagrindinių viešųjų paslaugų, pavyzdžiui, viešojo transporto, elektros, dujų, telekomunikacijų ir pašto paslaugų, liberalizavimui. Tai reiškia, kad turite turėti galimybę naudotis kokybiškomis paslaugomis prieinamomis kainomis visoje ES.

Užtikriname, kad taisyklių būtų laikomasi

Jeigu ES taisyklės tinkamai neįgyvendinamos, turėtumėte turėti galimybę naudotis teisių gynimo priemonėmis. Tam ES valstybės narės turi geriau bendradarbiauti. Teismo procesai gali būti brangūs ir atimti daug laiko, ypač jei jie vyksta užsienyje. Siekdama paskatinti neteisminius sprendimus Komisija parengė būdų spręsti konfliktus mažomis sąnaudomis arba visai be jų, įskaitant internetinę ginčų sprendimo paslaugą, kurią numatoma pradėti teikti 2016 m.

Dabar visoje ES nesąžininga komercinė veikla, pvz., klaidinamoji reklama, agresyvi prekyba (įkyrus brukimas, vertimas pirkti, per didelis naudojimasis įtaka) yra neteisėta.

Daugelis nepatikliai žiūri į prekių ir paslaugų pirkimą kitose ES šalyse, kadangi nėra tikri dėl savo teisių ir bijo apgaulės. Tačiau naujomis taisyklėmis esate apsaugomi nuo agresyvios prekybos ir sukčiaujančių prekybininkų pirkdami tiek parduotuvėje netoli namų, tiek kitos ES šalies interneto svetainėje.

Kitas teisių gynimo būdas – kreiptis į Europos vartotojų centrų tinklą (ECC-Net). Artimiausią centrą rasite čia.češtinadanskDeutschEnglishfrançaisitalianoNederlandspolskiromânăsvenska

Į puslapio pradžią

Vartotojai

Rankraštis atnaujintas 2014 m. lapkričio mėn.

Tai vienas iš serijos „Apie Europos Sąjungos politiką“ leidinių


Į puslapio pradžiąPrisijunkite

Twitter

 • Europos Komisija. Sveikatos ir vartotojų reikalaiEnglish (en)
 • Bendras mokslinių tyrimų centras. Sveikatos ir vartotojų apsaugos institutasEnglish (en)
 • Bendras mokslinių tyrimų centras. Sveikatos ir vartotojų apsaugos instituto Mitybos grupėEnglish (en)

Į puslapio pradžią

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?