Naršymo kelias

ES pilietybė


Kokių turite teisių ir kaip jomis naudotis

Visi ES valstybių narių piliečiai automatiškai yra ir ES piliečiai. ES pilietybė suteikia jums kai kurių svarbių papildomų teisių ir pareigų.

ES pilietybės suteikiamos teisės

Šios teisės išdėstytos Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo (20 straipsnyje) ir Pagrindinių teisių chartijoje danskDeutschελληνικάEnglishespañolfrançaisGaeilgeitalianoNederlandsportuguêssuomisvenska (V skyriuje).

Reikia pagalbos, kad galėtumėte pasinaudoti savo teisėmis?

Siekdama didinti visuomenės ir nacionalinių institucijų informuotumą apie ES pilietybę, Europos Komisija periodiškai skelbia ES pilietybės ataskaitą DeutschEnglishfrançais.

Judėjimas ir gyvenimas ES

Kaip ES pilietis turite teisę gyventi ir judėti Europos Sąjungoje DeutschEnglishfrançais ir nebūti diskriminuojamas dėl savo pilietybės.

Jūs galite įsikurti bet kurioje ES šalyje, jei atitinkate tam tikrus kriterijus, priklausančius nuo to, ar dirbate, mokotės ir pan.

Dalyvavimas politiniame ES gyvenime

Į balsavimo urną ES vėliavos fone metamas vokas © iStockphoto

Visi ES piliečiai turi teisę balsuoti Europos Parlamento rinkimuose.

Visi ES piliečiai turi teisę balsuoti ir kelti savo kandidatūrą DeutschEnglishfrançais tiek vietos savivaldos, tiek Europos Parlamento rinkimuose toje ES šalyje, kurioje gyvena, tokiomis pačiomis sąlygomis kaip ir tos šalies piliečiai.

Peticijos ir skundai

Europos Parlamentui galima teikti peticijas English tiek asmeniniais klausimais ar dėl asmeninių skriaudų, tiek bendros svarbos klausimu. Klausimas turi priklausyti ES veiklos sričiai ir būti tiesiogiai svarbus peticijos teikėjui.

Skundus dėl ES institucijų ar įstaigų netinkamo administravimo galima teikti Europos ombudsmenui.

Galima kreiptis ir tiesiai į ES institucijas bei patariamuosius organus ir gauti atsakymą bet kuria iš 24 oficialiųjų ES kalbų English.

Konsulinė apsauga

Eurų banknotai ir pasas piniginėje © iStockphoto

Turėdami galiojantį pasą arba tapatybės kortelę ES piliečiai kitoje ES šalyje gali gyventi iki 3 mėnesių.

Jei ES nepriklausančioje šalyje viešinčiam ES piliečiui prireikia pagalbos, jis turi teisę prašyti bet kurios ES šalies ambasados arba konsulato konsulinės apsaugos. Pagalbos galima tikėtis mirties, nelaimingo atsitikimo arba ligos, suėmimo arba įkalinimo, smurtinio nusikaltimo ir repatriacijos atvejais.

Piliečių iniciatyva

Europos piliečių iniciatyva suteikia galimybę prašyti Europos Komisijos parengti teisės akto pasiūlymą. Peticiją turi pasirašyti bent 1 milijonas gyventojų iš ne mažiau kaip ketvirtadalio ES šalių.

Aktyvus dalyvavimas pilietiniame ES gyvenime

Piliečiai ir organizacijos skatinami aktyviai dalyvauti tobulinant Europos Sąjungą įvairiomis iniciatyvomis: 

  • Europa piliečiams Deutsch (de) English (en) français (fr) – tai programa, pagal kurią finansuojamos iniciatyvos, kuriomis skatinamos diskusijos apie ES istoriją, tapatybę ir tikslus bei ryšių mezgimas, taip pat renkamos nuomonės, kokią kryptį ES reikėtų rinktis ateityje.
  • Pagrindinės teisės ir pilietybė English (en) – tai programa, kuria skatinama geriau užtikrinti ES piliečių teises ir apie jas informuoti.
  • Europos piliečių metai (2013 m.) – 2014 m. bus tęsiama kai kuri veikla, daugiau dėmesio bus skiriama Europos Parlamento rinkimams (gegužės 22–25 d.).
  • Europos Komisija reguliariai vykdo viešas konsultacijas planuojamų iniciatyvų klausimais. Per jas pareikšti savo nuomonę gali visi europiečiai.
  • Piliečių dialogai rengiami Europos Sąjungos miestuose. Per juos išklausoma piliečių nuomonė ir su jais vyksta diskusijos.
  • Pilietinės visuomenės ryšiai English – tai reguliarūs Europos Komisijos kontaktai („struktūriniai dialogai“) su pilietine visuomene įvairiose veiklos srityse.

Į puslapio pradžią

Teisingumas, pilietybė, pagrindinės teisės

Paskelbta 2013 m. spalio mėn.

Tai vienas iš serijos „Apie Europos Sąjungos politiką“ leidinių


Į puslapio pradžiąPrisijunkite

Facebook

  • Europos piliečių iniciatyvaEnglish (en)

Į puslapio pradžią

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?