Naršymo kelias

Žemės ūkis


ES bendrąja žemės ūkio politika siekiama daug tikslų: padėti ūkininkams ne tik tiekti pakankamai maisto produktų, bet ir saugoti aplinką, didinti gyvūnų gerovę ir išlaikyti kaimo bendruomenių gyvybingumą.

Svarbu ne kiekybė, o kokybė

Parmezano sūris © Van Parys Media

ES kokybės ženklu pažymėtas tikras Parmezano sūris.

Europoje keičiantis aplinkybėms, ilgainiui kito ir ES žemės ūkio prioritetai. Šiuo metu daugiausia dėmesio skiriama:

  • tam, kad ūkininkai būtų pajėgūs tiekti Europos vartotojams pakankamai saugaus ir kokybiško maisto (grūdų, mėsos, pieno produktų, vaisių, daržovių, vyno...), kurti didesne įvairove pasižyminčią kaimo ekonomiką ir kuo geriau rūpintis aplinka bei savo gyvuliais;
  • tam, kad vartotojai gautų pakankamai informacijos apie perkamą maistą. Šiuo tikslu naudojamos savanoriškos ES kokybės ženklinimo sistemos. Etiketės, kuriose nurodoma maisto produktų kilmės vieta, tradicinės sudedamosios dalys arba tradiciniai ir ekologiški gaminimo būdai, padeda ES ūkio produktams būti konkurencingesniems pasaulio rinkose;
  • ūkininkavimo ir maisto perdirbimo sričių inovacijų skatinimui (pasitelkus ES mokslinių tyrimų projektus) siekiant didinti produktyvumą ir mažinti neigiamą poveikį aplinkai, pavyzdžiui, gaminant energiją iš žemės ūkio kultūrų šalutinių produktų ir atliekų;
  • sąžiningų prekybos santykių su besivystančiomis šalimis skatinimui mažinant ES žemės ūkio produktų eksporto subsidijas ir taip padedant besivystančioms šalims parduoti savo produkciją.
Turgus © Bilderbox

Užtikrinti platų prekių pasirinkimą prieinamomis kainomis – vienas pagrindinių ES žemės ūkio politikos principų.

Pasirengti ateičiai

Vienas iš būsimų uždavinių – iki 2050 m. dvigubai padidinti pasaulinę maisto produkciją, nes daugės pasaulio gyventojų ir dėl gerėsiančio gyvenimo lygio bus vartojama daugiau mėsos. Tačiau tuo pat metu reikės spręsti ir klimato kaitos problemas (nykstančios biologinės įvairovės, prastėjančios žemės ir vandens kokybės).

Siekiant spręsti šiuos klausimus ir atsižvelgiant į ES piliečių pageidavimus, nuo 2013 m. ES žemės ūkio politikoje daugiau dėmesio bus skiriama:

  • tvariems ūkininkavimo metodams,
  • inovacijoms, moksliniams tyrimams ir žinių sklaidai,
  • sąžiningesnei Europos ūkininkų rėmimo sistemai.

Kodėl žemės ūkiui skiriama tiek daug ES lėšų?

Žemės ūkio politikos valdymas labiau centralizuotas ES lygmeniu negu kitų politikos sričių. Tai reiškia, kad lėšas, kurias žemės ūkiui būtų skyrusi jūsų šalies vyriausybė, jos vietoje valdo ES.

Tačiau žemės ūkiui skirta ES biudžeto dalis gerokai sumažėjo (nuo 70 proc. aštuntajame dešimtmetyje iki maždaug 40 proc. dabar). Taip atsitiko ir dėl padidėjusios ES atsakomybės kitose srityse, ir dėl išlaidų sumažinimo reformomis. 2004 m. į ES įstojus 12 naujų valstybių narių, išlaidos žemės ūkiui nebuvo padidintos.

Į puslapio pradžią

Žemės ūkis

Paskelbta Vas 2013

Tai vienas iš serijos „Apie Europos Sąjungos politiką“ leidinių


Į puslapio pradžiąPrisijunkite

Facebook

  • Europos Komisija. Žemės ūkisEnglish (en)

Į puslapio pradžią

KONTAKTAI

Bendra informacija

Kreipkitės nemokamu tel.
00 800 6 7 8 9 10 11 Informacija apie skambučius

Siųskite klausimus e. paštu

Lankymasis ES institucijose ir jų kontaktiniai duomenys, kontaktinė informacija žiniasklaidai

Padėkite mums tobulinti tinklalapį

Ar radote reikiamą informaciją?

TaipNe

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?