EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Námořní bezpečnost: minimální úroveň výcviku námořníků

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 2008/106/ES o minimální úrovni výcviku námořníků

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Směrnice začleňuje do práva EU minimální normy pro výcvik, kvalifikaci a strážní službu námořníků sloužících na plavidlech EU, jež jsou stanoveny úmluvou o normách výcviku, kvalifikace a strážní služby námořníků (úmluva STCW) Mezinárodní námořní organizace. Úmluva byla přijata v roce 1978.
  • Směrnice 2012/35/EU zavedla do směrnice 2008/106/ES řadu změn.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti

Tato směrnice se vztahuje na námořníky sloužící na námořních lodích plujících pod vlajkou některé země EU s výjimkou:

  • válečných lodí nebo ostatních lodí vlastněných některou zemí EU a zabývajících se pouze vládními neobchodními službami,
  • rybářských plavidel,
  • rekreačních jachet, které se nezabývají obchodem,
  • dřevěných plavidel primitivní konstrukce.

Výcvik

Směrnice stanoví pravidla výcviku a normy způsobilosti, které musí splňovat námořníci ucházející se o vydání nebo prodloužení platnosti průkazů, které jim umožňují vykonávat funkce, pro něž se vydává příslušný průkaz kompetence či průkaz odborné způsobilosti.

Námořníci, na které se tato pravidla vztahují, se dělí do těchto kategorií:

  • velitelé,
  • první palubní důstojníci,
  • palubní důstojníci a strojní důstojníci,
  • první strojní důstojníci a druzí strojní důstojníci,
  • některé kategorie členů mužstva (tj. osoby pracující ve strojovně, osoby tvořící součást strážní služby nebo osoby sloužící na některých typech lodí) a
  • členové posádky zodpovědní za radiokomunikaci.

U některých kategorií plavidel, jako jsou tankery a osobní lodě typu ro-ro, platí zvláštní pravidla a povinné minimální požadavky týkající se školení a kvalifikace námořníků. Směrnice rovněž stanoví pravidla pro vzdělávání a výcvik při zvládání nouzových situací, hašení požárů a pro poskytování lékařské péče, ale také pro členy posádky odpovědné za služby stravování.

Průkazy kompetence, průkazy odborné způsobilosti a potvrzení průkazů způsobilosti

Průkazy musí být vydány příslušnými orgány zemí EU a umožňovat držitelům, aby sloužili ve funkci uvedené v daném dokumentu nebo funkci, k níž jsou oprávněni podle vnitrostátních předpisů. Tyto dokumenty se vydávají uchazečům, kteří splňují vnitrostátní normy tělesné zdatnosti (zejména pokud jde o zrak a sluch) a kteří předloží uspokojivé důkazy o své totožnosti, věku, službě na moři a dovednostech (schopnost, úkol a úroveň).

Země EU mohou vydávat zvláštní průkazy pro radisty.

Držitelé průkazů jsou povinni prokazovat v pravidelných intervalech, že stále splňují normy dovedností a odborné způsobilosti.

Potvrzení průkazů způsobilosti může být součástí průkazů nebo je možné je vydat zvlášť. Průkazy mohou používat formát obsažený v předpisu STCW (oddíl A-I/2) nebo se od něho mohou odchýlit (v takovém případě musí uvádět alespoň informace, které jsou povinné u výše uvedeného formátu). Každý námořník na palubě musí být schopen předložit originál svého průkazu. Země EU musejí také uplatnit nutná opatření, jak předcházet podvodům a jiným nedovoleným praktikám souvisejícím s postupem vydávání průkazů a trestat je.

Pozměňovací směrnice 2012/35/EU zavedla povinnost, aby země EU:

  • vedly rejstříky všech průkazů kompetence a průkazů odborné způsobilosti a potvrzení pro velitele a důstojníky a případně pro členy posádky, které jsou vydány, jejichž platnost skončila nebo byla prodloužena nebo pozastavena, nebo které byly zrušeny nebo oznámeny jako ztracené nebo zničené, a všech povolených výjimek,
  • zpřístupnily informace o statusu průkazů kompetence, potvrzení a výjimek jiným zemím EU nebo jiným smluvním stranám úmluvy STCW a společnostem, které požadují ověření pravosti a platnosti průkazů – od 1. ledna 2017 musí být požadované informace zpřístupněny v elektronické podobě,
  • vypracovaly normy zdravotní způsobilosti námořníků a postupy pro vydávání průkazů zdravotní způsobilosti v souladu se směrnicí a oddílem A-I/9 předpisu STCW – za posuzování zdravotní způsobilosti námořníků musí odpovídat lékaři, které tato země EU uznala pro účely takovýchto lékařských prohlídek.

Tresty a disciplinární opatření

Země EU musí zavést nezbytné postupy a řízení pro provedení nestranného vyšetřování v případě nezpůsobilosti, jednání nebo opomenutí, které mohou představovat přímé ohrožení bezpečnosti lidského života nebo majetku na moři nebo ohrožení mořského prostředí. Tresty a disciplinární opatření se uloží a použijí v případě, že:

  • společnost nebo velitel přijmou osobu, která nemá průkaz požadovaný touto směrnicí,
  • velitel dovolí, aby jakoukoli funkci, k níž je třeba průkazu, vykonával námořník, který nemá takovýto průkaz, průkaz uznávaný zeměmi EU ani platnou výjimku,
  • osoba podvodem získá zaměstnání spočívající ve výkonu funkce nebo služby v postavení, k němuž je třeba průkazu.

Sledování a hodnocení výcviku

Země EU musí zajistit, aby:

  • probíhalo soustavné sledování veškerého výcviku a hodnocení vydávání průkazů kompetence a existovala definice systému norem kvality, v níž se podrobně uvádí cíle a rozsah působnosti,
  • byly definovány cíle výcviku a výuky a rovnocennost úrovní výcviku s požadavky úmluvy STCW,
  • byla sledována kvalita zkoušek a hodnocení a kvalita a zkušenosti zkoušejících,
  • se nejméně každých pět let prováděla nezávislá hodnocení znalostí, porozumění, dovedností a nabývání způsobilosti a rovněž činnosti v oblasti hodnocení.

Doby odpočinku pro členy strážní služby

Aby se předešlo únavě členů strážní služby, což je velmi častá příčina námořních nehod, jsou stanovena pravidla týkající se minimálních dob odpočinku.

Všem osobám vykonávajícím funkci důstojníka pověřeného strážní službou nebo členu mužstva tvořícího součást strážní služby musí být poskytnuta alespoň desetihodinová doba odpočinku za každých 24 hodin. Tato doba může být rozdělena nejvýše na dvě části, z nichž jedna musí být dlouhá nejméně šest hodin. Kromě toho pozměňující směrnice 2012/35/EU ukládá, aby tito důstojníci nebo členové mužstva měli 77 hodin odpočinku za každé sedmidenní období.

Výjimky

Je-li to výjimečně nezbytné, mohou příslušné orgány povolit výjimku umožňující po určené období nepřevyšující šest měsíců konkrétnímu námořníkovi sloužit na konkrétní lodi. Tato služba spočívá v zastávání funkce, na kterou nemá námořník odpovídající průkaz, pokud daná osoba je dostatečně kvalifikovaná, aby byly zaručeny běžné podmínky bezpečnosti.

Povinnosti zemí EU

Země EU musí určit orgány nebo subjekty, které:

  • mají poskytovat výcvik,
  • mají pořádat požadované zkoušky a/nebo na ně dohlížet,
  • mají vydávat průkazy,
  • mají udělovat případné výjimky.

Dorozumívání na lodi

Ke zvýšení námořní bezpečnosti a zabránění ztrátám na lidských životech a mořskému znečišťování musí být zlepšena komunikace mezi členy posádek na lodích plujících ve vodách EU.

Na všech osobních lodích plujících pod vlajkou země EU a na všech osobních lodích začínajících a/nebo končících plavbu v přístavu země EU musí být zaveden společný pracovní jazyk. V případě ropných tankerů, chemických tankerů a tankerů na zkapalněný plyn ukládá směrnice povinnost, aby se velitel, důstojníci a členové mužstva byli schopni navzájem dorozumět jedním nebo více společnými pracovními jazyky.

Státní přístavní inspekce

Země EU mohou sledovat námořníky sloužící na jakékoliv lodi, která využívá jejich přístavů, bez ohledu na vlajku, pod níž pluje, aby ověřily, zda všichni námořníci, kteří musí být držiteli průkazu či dokladů podle úmluvy STCW, skutečně držiteli jsou. Musejí zajistit, že se uplatňují příslušná pravidla a postupy stanovené ve směrnici 2009/16/ES o státní přístavní inspekci.

V některých případech je nutné posoudit schopnost námořníků dodržovat normy pro strážní službu, jak ukládá úmluva (ověření průkazů). To je zvlášť nutné v případě, kdy loď využívající přístav EU a plující pod vlajkou země, která neratifikovala úmluvu STCW, byla využita způsobem, který představuje ohrožení lidí, zboží nebo životního prostředí, nebo má velitele, důstojníka nebo člena mužstva, který je držitelem průkazu způsobilosti vydaného zemí mimo EU, která neratifikovala úmluvu STCW. V jiných případech mohou být členové posádky požádáni, aby prokázali příslušnou způsobilost přímo na místě.

Směrnice stanoví důvody, na jejichž základě může být loď zadržena, např. kvůli nedostatečnému výcviku nebo pracovním podmínkám posádky, pokud bylo zjištěno, že tyto nedostatky představují ohrožení zboží, osob nebo životního prostředí.

V roce 2015 zveřejnila Evropská komise seznam zemí mimo EU, jejichž systémy výcviku a vydávání průkazů způsobilosti námořníků se uznávají. Od té doby byly na tento seznam dále zařazeny Etiopie, Fidži, Omán a Černá Hora.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Směrnice 2008/106/ES platí ode dne 23. prosince 2008. Přepracovává a nahrazuje směrnici 2001/25/ES, která pak sama nahradila směrnici 94/58/ES. Směrnice 94/58/ES měla být provedena do práva zemí EU do 31. prosince 1995.

Pozměňující směrnice 2012/35/EU platí ode dne 3. ledna 2013. Musela nabýt podoby zákona v zemích EU do 4. července 2014.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/106/ES ze dne 19. listopadu 2008 o minimální úrovni výcviku námořníků (přepracované znění) (Úř. věst. L 323, 3.12.2008, s. 33–61)

Postupné změny směrnice 2008/106/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2018/501 ze dne 22. března 2018 o uznání Sultanátu Omán podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokud jde o systémy výcviku a vydávání průkazů způsobilosti námořníků (Úř. věst. L 82, 26.3.2018, s. 15–16)

Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2017/1412 ze dne 1. srpna 2017 o uznání Fidži podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokud jde o systémy výcviku a vydávání průkazů způsobilosti námořníků (Úř. věst. L 202, 3.8.2017, s. 6–7)

Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2017/1239 ze dne 6. července 2017 o uznání Etiopie podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokud jde o systémy výcviku a vydávání průkazů způsobilosti námořníků (Úř. věst. L 177, 8.7.2017, s. 43–44)

Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2017/727 ze dne 23. března 2017 o uznání Černé Hory podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/106/ES, pokud jde o systémy výcviku a vydávání průkazů způsobilosti námořníků (Úř. věst. L 107, 25.4.2017, s. 31–32)

Poslední aktualizace 17.12.2018

Top