EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

System obowiązkowych przeglądów dla regularnej żeglugi promów typu ro-ro i szybkich statków pasażerskich

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Dyrektywa 1999/35/WE – system obowiązkowych przeglądów dla bezpiecznej, regularnej żeglugi promów typu ro-ro i szybkich statków pasażerskich

STRESZCZENIE

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Dyrektywa przewiduje obowiązkowe przeglądy regularnie kursujących promów typu ro-ro* i szybkich statków pasażerskich zawijających do portów UE, aby zapewnić, że spełniają one obowiązujące normy bezpieczeństwa.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

  • Niniejszy akt ma zastosowanie do wszystkich promów typu ro-ro i szybkich statków pasażerskich pływających do i z portów UE, niezależnie od bandery, pod którą pływają, zarówno na trasach międzynarodowych, jak i krajowych.
  • Kraje UE muszą zadbać, aby promy i statki przed rozpoczęciem wykonywania usługi:
    • posiadały ważne certyfikaty, które zostały zweryfikowane;
    • były zgodne z obowiązującymi normami klasyfikacji;
    • były wyposażone w urządzenie do rejestracji przebiegu podróży (VDR);
    • spełniały szczególne wymagania o stabilności.
  • Towarzystwa eksploatujące statki muszą zadbać o to, by były na nich dostępne systemy, takie jak działający z wybrzeża nawigacyjny system naprowadzania.
  • Kraje UE muszą:
    • przeprowadzić wstępny przegląd przed rozpoczęciem wykonywania regularnej usługi, aby zapewnić, że spełniane są niezbędne normy bezpieczeństwa;
    • przeprowadzać kolejne przeglądy dwa razy w roku oraz po wszelkich naprawach lub zmianie zarządzania; jeden z dwóch rocznych przeglądów powinien zostać przeprowadzony w trakcie trwania regularnej usługi;
    • zakazać użytkowania statku, jeżeli nie spełnia norm bezpieczeństwa;
    • w razie wypadku lub katastrofy z udziałem statku podlegającego niniejszej dyrektywie, współpracować z każdym istotnie zainteresowanym krajem w prowadzeniu dochodzenia.

Ustawodawstwo dotyczące portowej kontroli państwowej ma na celu zlikwidowanie w UE działalności statków nieodpowiadających normom. Zgodnie z nim wszystkie statki muszą przestrzegać unijnych i międzynarodowych norm bezpieczeństwa, zawartych m.in. w Międzynarodowej konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (SOLAS).

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Niniejsza dyrektywa ma zastosowanie od 1 czerwca 1999 r. Kraje UE miały obowiązek wdrożenia jej przepisów do prawa krajowego do 1 grudnia 2000 r.

KLUCZOWE POJĘCIE

*Prom typu ro-ro: morski statek pasażerski z urządzeniami umożliwiającymi wjazd na prom i wyjazd z niego pojazdów drogowych oraz kolejowych i przewożący więcej niż 12 pasażerów.

AKT

Dyrektywa Rady 1999/35/WE z 29 kwietnia 1999 r. w sprawie systemu obowiązkowych przeglądów dla bezpiecznej, regularnej żeglugi promów typu ro-ro i szybkich statków pasażerskich (Dz.U. L 138 z 1.6.1999, s. 1-19)

Kolejne zmiany do dyrektywy 1999/35/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

AKTY POWIĄZANE

Dyrektywa 2009/16/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie kontroli przeprowadzanej przez państwo portu (Dz.U. L 131 z 28.5.2009, s. 57–100). Zob. tekst skonsolidowany.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016

Top