EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pristaniška infrastruktura: krepitev varnosti v pristaniščih

 

POVZETEK:

Direktiva 2005/65/ES o krepitvi varnosti v pristaniščih

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

  • Glavni namen te direktive je uvesti ukrepe za povečanje varnosti v pristaniščih Evropske unije (EU) zaradi kršitev varnosti. To se namerava doseči z vzpostavitvijo okvira EU, ki bo zagotavljal visoko in primerljivo raven varnosti v vseh pristaniščih EU. Ta okvir bo vseboval skupna osnovna pravila o varnostnih ukrepih v pristanišču, mehanizme za izvajanje teh pravil in ustrezne mehanizme za spremljanje upoštevanja.
  • Direktiva dopolnjuje Uredbo (ES) št. 725/2004 o povečanju zaščite na ladjah in v pristaniščih in ukrepe, ki jih je določila Komisija maja 2003 (COM(2003) 229 final). Vsi akti skupaj zagotavljajo potreben okvir za zaščito celotne logistične verige pomorskega prometa (od ladje do pristanišča, vmesni člen med ladjo in pristaniščem in celotno območje pristanišča) pred tveganji nezakonitih napadov na ozemlju EU.

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Direktiva se uporablja za osebe, infrastrukturo in opremo (vključno z načini prevoza) v pristaniščih in sosednjih območjih.

Pristaniški varnostni organ in varnostni načrti

  • Države EU morajo določiti pristaniški varnostni organ v vsakem pristanišču. En pristaniški varnostni organ je lahko določen za več pristanišč. Ta organ je odgovoren za določitev in izvajanje ustreznih varnostnih ukrepov v pristanišču v skladu z ocenami varnosti v pristaniščih in varnostnimi načrti pristanišč.
  • Države EU morajo zagotoviti, da se varnostni načrti pristanišč razvijajo, ohranjajo in posodabljajo s podrobnim opisom ukrepov, ki se izvajajo za povečanje pristaniške varnosti (kot so pogoji dostopa do pristanišč ali ukrepi v zvezi s prtljago in tovorom). Države EU morajo tudi spremljati varnostne načrte in njihovo izvajanje ter določiti kazni za neupoštevanje načrtov.

Varnostne stopnje

  • Določijo se različne varnostne stopnje v skladu z zaznanim tveganjem (običajna, povečana ali neposredna grožnja):
    • varnostna stopnja 1: minimalni zaščitni varnostni ukrepi, ki jih je treba nenehno izvajati;
    • varnostna stopnja 2: ustrezni dodatni zaščitni varnostni ukrepi, ki jih je treba izvajati ob povečanem tveganju kršitev varnosti;
    • varnostna stopnja 3: nadaljnji posebni zaščitni varnostni ukrepi, ki jih je treba izvajati za določen čas v primeru verjetne ali neposredne kršitve varnosti, četudi ni mogoče ugotoviti ogroženega cilja.
  • Države EU morajo priglasiti veljavno varnostno stopnjo za vsako pristanišče in spremembe varnostne stopnje.

Uradnik za varnost v pristanišču

Države EU morajo potrditi uradnika za varnost v vsakem pristanišču.

Po možnosti bi vsako pristanišče moralo imeti svojega uradnika za varnost. Če je potrebno, ima več pristanišč lahko skupnega uradnika za varnost.

Ti uradniki so kontaktne točke za vse zadeve, povezane s pristaniško varnostjo, in bi morali imeti zadostna pooblastila in dovolj dobro poznati lokalne razmere, da bi lahko ustrezno zagotovili in usklajevali pripravo, posodabljanje in nadaljnje spremljanje ocen varnosti v pristaniščih in varnostnih načrtov pristanišč.

Pregledovanja

Države EU morajo zagotoviti, da se ocene varnosti v pristaniščih in varnostni načrti pristanišč pregledujejo ob vsaki spremembi, ki lahko vpliva na varnost, in najmanj vsakih pet let.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Ta direktiva se uporablja od 15. decembra 2005, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 15. junija 2007.

OZADJE

Po izbruhu bolezni COVID-19 in uvedbi ukrepov za spopadanje z vplivi krize je Evropska komisija sprejela:

Sporočilo Komisije – Smernice za varovanje zdravja, repatriacijo in ureditev potovanj za pomorščake, potnike in druge osebe na ladjah.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta 2005/65/ES z dne 26. oktobra 2005 o krepitvi varnosti v pristaniščih (UL L 310, 25.11.2005, str. 28–39).

Nadaljnje spremembe Direktive 2005/65/ES so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Poročilo Komisije Svetu in Evropskemu parlamentu – Poročilo o vrednotenju izvajanja Direktive o krepitvi varnosti v pristaniščih (COM(2009)002 final z dne 20. januarja 2009).

Uredba Komisije (ES) št. 324/2008 z dne 9. aprila 2008 o določitvi revidiranih postopkov za izvajanje inšpekcijskih pregledov Komisije na področju pomorske varnosti (UL L 98, 10.4.2008, str. 5–10).

Glej prečiščeno različico.

Zadnja posodobitev 04.05.2020

Top