EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kikötői infrastruktúra: a kikötővédelem fokozása

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A kikötővédelem fokozásáról szóló 2005/65/EK irányelv

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

  • Az irányelv fő célja az Európai Unió (EU) kikőtői védelmének növelését célzó intézkedések bevezetése a védelmi eseményekkel szemben. Ennek elérése érdekében az irányelv célja egy uniós keretrendszer létrehozása a magas és azonos szintű védelem biztosítására valamennyi uniós kikötőben. Ennek a keretnek a következőkből kell állnia: a kikötővédelmi intézkedésekre vonatkozó alapvető közös szabályok, e szabályok végrehajtási mechanizmusa és a megfelelő nyomon követési mechanizmusok.
  • Ez az irányelv kiegészíti a Bizottság hajók és kikötőlétesítmények védelmének fokozásáról szóló 725/2004/EK, 2003 májusi rendeletét (COM(2003) 229 végleges). Ezek együttesen biztosítják a szükséges keretet a tengeri szállítási logisztika teljes láncának (a hajótól a kikötőig, a hajó, a kikötő és az egész kikötő területe közötti összeköttetés) védelméhez jogellenes támadások kockázata ellen az EU területén.

FŐBB PONTOK

Az irányelv hatálya

Az irányelv a kikötőkben és a szomszédos területeken lévő személyekre, az infrastruktúrára és a felszerelésekre (ideértve a szállítóeszközöket is) vonatkozik.

Kikötővédelmi hatóság és kikötővédelmi tervek

  • Az uniós országoknak minden kikötőben ki kell jelölniük egy kikötővédelmi hatóságot. Ugyanaz a kikötővédelmi hatóság több kikötőhöz is kijelölhető. Ez a hatóság felelős a szükséges kikötővédelmi intézkedések meghatározásáért és meghozataláért a kikötővédelmi felmérésekkel és tervekkel összhangban.
  • Az uniós országoknak biztosítaniuk kell a kikötői biztonsági tervek kidolgozását, fenntartását és frissítését, a kikötővédelem fokozására hozott intézkedések részletes leírásával (például a kikötőkbe való belépés feltételei vagy a poggyászra és rakományra alkalmazandó intézkedések). Az uniós országoknak továbbá figyelemmel kell kísérniük a kikötővédelmi terveket és azok végrehajtását, és szankciókat kell meghatározniuk a terveknek való megfelelés hiányára.

Védelmi szintek

  • Az észlelt kockázat (normál, fokozott vagy közvetlen fenyegetés) alapján különféle biztonsági szintek kerülnek meghatározásra, úgy mint:
    • 1. védelmi szint: az a fokozat, amelynél folyamatosan megfelelő minimális védelmi intézkedéseket kell fenntartani;
    • 2. védelmi szint: az a fokozat, amelynél a védelmi esemény fokozott veszélye miatt bizonyos ideig további megfelelő védelmi intézkedéseket kell fenntartani;
    • 3. védelmi szint: az a fokozat, amelynél korlátozott ideig további különleges védelmi intézkedéseket kell fenntartani, ha a védelmi esemény valószínű vagy közvetlen bekövetkezéssel fenyeget, még akkor is, ha annak pontos célpontját nem lehet azonosítani.
  • Az uniós országoknak tájékoztatást kell adniuk az egyes kikötőkben érvényben lévő védelmi szintről, valamint az ezzel kapcsolatos bármilyen változásról.

Kikötővédelmi tiszt

Az uniós országoknak minden kikötőbe ki kell nevezniük egy kikötővédelmi tisztet.

A lehetőségekhez mérten minden kikötőnek külön kikötővédelmi tiszttel kell rendelkeznie. Szükség esetén azonban több kikötőnek közös kikötővédelmi tisztje is lehet.

A kikötővédelmi tiszt a kapcsolattartási pontként jár el a kikötővédelemmel összefüggő kérdésekben, és elegendő jogosultsággal és helyi ismeretekkel kell rendelkeznie a kikötővédelmi értékelések és a kikötővédelmi tervek kidolgozásának, frissítésének és nyomon követésének megfelelő biztosítása és összehangolása érdekében.

Felülvizsgálatok

Az uniós országok gondoskodnak arról, hogy a kikötővédelmi felméréseket és a kikötővédelmi terveket a biztonsággal kapcsolatos változások alkalmával, de legalább ötévente egyszer elvégezzék.

MIKORTÓL HATÁLYOS AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 2005. december 15. óta hatályos, az uniós országok nemzeti jogába pedig 2007. június 15-ig kellett átültetni.

HÁTTÉR

Az Európai Bizottság a Covid-19-világjárvány kitörését követően, és a válság hatásainak kezelését célzó intézkedések bevezetésével a következőket fogadta el:

A bizottság közleménye — Iránymutatás a tengerészek, az utasok és a hajók fedélzetén tartózkodó más személyek egészségvédelméről, hazaszállításáról és utazásának megszervezéséről.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2005/65/EK irányelve (2005. október 26.) a kikötővédelem fokozásáról (HL L 310., 2005.11.25., 28–39. o.)

A 2005/65/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság jelentése a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek — Értékelő jelentés a kikötővédelem fokozásáról szóló irányelv végrehajtásáról (COM(2009)002 végleges, 2009.01.20.)

A Bizottság 324/2008/EK rendelete (2008. április 9.) a tengeri védelemmel kapcsolatos bizottsági vizsgálatok lefolytatására vonatkozó felülvizsgált eljárások megállapításáról (HL L 98., 2008.4.10., 5–10. o.)

Lásd: egységes szerkezetbe foglalt változat.

utolsó frissítés 04.05.2020

Top