EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pracovný čas na lodiach využívajúcich prístavy EÚ

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Smernica 1999/95/ES – uplatňovanie ustanovení, pokiaľ ide o pracovný čas námorníkov na lodiach kotviacich v prístavoch EÚ

AKÝ JE CIEĽ TEJTO SMERNICE?

  • Cieľom tejto smernice je chrániť zdravie a bezpečnosť námorníkov na palubách lodí využívajúcich prístavy Európskej únie (EÚ) a bojovať proti narušeniam hospodárskej súťaže zo strany majiteľov lodí z krajín mimo EÚ.
  • V smernici sa určujú postupy na preverovanie a uplatňovanie súladu na lodiach kotviacich v prístavoch členských štátov EÚ so smernicou 1999/63/ES (pozri súhrn), v ktorej sa vymedzujú pravidlá pracovného času námorníkov vrátane hodín práce, odpočinku, platenej dovolenky a spôsobilosti na vykonávanie práce.

HLAVNÉ BODY

  • Členské štáty prostredníctvom vymenovaných prístavných inšpektorov štátnej kontroly vykonávajú kontroly na palubách morských plavidiel kotviacich v ich prístavoch, a to bez ohľadu na krajinu, v ktorej sú registrované. Smernica sa nevzťahuje na rybárske lode.
  • Kontroly sa uskutočňujú najmä po získaní sťažnosti od kapitána, člena posádky alebo akejkoľvek osoby, alebo organizácie s oprávneným záujmom na bezpečnosti prevádzky na lodi, životných a pracovných podmienkach na palube lode alebo na predchádzaní znečisteniu.
  • Pri vykonávaní kontroly sa zisťuje:
    • či bola vystavená tabuľa s organizáciou práce na palube lode na ľahko dostupnom mieste,
    • či sa na palube zaviedli záznamy o pracovnom čase a o čase odpočinku a či ich schválil príslušný orgán štátu, v ktorom je loď zaregistrovaná.
  • Ak sa ukáže, že námorníci by mohli byť príliš vyčerpaní, vykoná sa podrobnejšia kontrola s cieľom zistiť, či je zaznamenaný pracovný čas v súlade s nariadeniami.
  • Na nápravu akýchkoľvek podmienok na lodi, ktoré sú jednoznačne riskantné pre bezpečnosť alebo zdravie, môže členský štát udeliť zákaz opustenia prístavu až dovtedy, kým sa napravia zistené nedostatky alebo kým si posádka oddýchne.
  • V prípade, že sa lodi zakáže opustiť prístav, kapitán, majiteľ alebo úradník vlajkovej krajiny či krajiny, v ktorej je loď zaregistrovaná, alebo diplomatický zástupca bude informovaný o tomto rozhodnutí a o akýchkoľvek požadovaných nápravných opatreniach.
  • V prípade prílišného zdržania lode má majiteľ právo na náhradu akejkoľvek straty alebo škody, ktorú utrpel, pričom dôkazné bremeno je na majiteľovi lode, ktorý má tiež právo odvolať sa proti zadržaniu.

ODKEDY SA SMERNICA UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 20. januára 2000 a do vnútroštátnych právnych predpisov členských štátov mala byť transponovaná do 30. júna 2002.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÝ DOKUMENT

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 1999/95/ES z 13. decembra 1999, ktorá sa týka uplatňovania ustanovení, pokiaľ ide o pracovný čas námorníkov na lodiach kotviacich v prístavoch Spoločenstva (Ú. v. ES L 14, 20.1.2000, s. 29 – 35)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Smernica Rady 2009/13/ES zo 16. februára 2009, ktorou sa vykonáva Dohoda uzavretá Združením vlastníkov lodí Európskeho spoločenstva (ECSA) a Európskou federáciou pracovníkov v doprave (ETF) o Dohovore o pracovných normách v námornej doprave z roku 2006 a ktorou sa mení a dopĺňa smernica 1999/63/ES (Ú. v. EÚ L 124, 20.5.2009, s. 30 – 50)

Následné zmeny smernice 2009/13/ES boli zapracované do pôvodného textu. Toto konsolidované znenie slúži len na dokumentačné účely.

Posledná aktualizácia 26.08.2021

Top