EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Замърсяване от кораби и санкции при нарушения

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2005/35/ЕО относно замърсяване от кораби и налагане на санкции при нарушения

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ДИРЕКТИВАТА?

  • С нея се установяват правила, които са приложими за целия ЕС, относно налагането на санкции в случай на изхвърляне на нефт или други замърсяващи вещества от кораби, плаващи в неговите води.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Съгласно действащото законодателство изхвърлянето на замърсяващи вещества от кораби представлява по принцип криминално престъпление. Според директивата това се отнася за изхвърлянето на нефт или други замърсяващи вещества от плавателни съдове. Маловажните случаи на такова изхвърляне не се считат автоматично за престъпление, освен когато те се повтарят и водят до влошаване на качеството на водата.
  • На лицата, които са отговорни за изхвърлянето на замърсяващи вещества, може да бъдат наложени наказателноправни санкции, ако те са действали умишлено, безотговорно* или при груба небрежност. Подбудителството или помагачеството към изхвърлянето на замърсяващо вещество може също да доведе до налагане на наказателноправни санкции.
  • Директивата се прилага за всички плавателни съдове, независимо от техния флаг.
  • Изхвърлянето на замърсяващи вещества е забранено във:

Изключения

  • Този режим не се прилага за изхвърлянето на замърсяващи вещества от военни кораби или други кораби, притежавани и експлоатирани от дадена държава и използвани само за правителствени нетърговски цели.
  • Могат да се приложат изключения от забраната за изхвърляне на замърсяващи вещества, когато безопасността на хората или на кораба е застрашена.

Юридически лица

Директива 2009/123/EО измени Директива 2005/35/ЕО, за да се подобрят правилата относно замърсяването от кораби и за да се гарантира, че лицата, които са отговорни за изхвърлянето на замърсяващи вещества, подлежат на адекватни санкции. Съгласно нея държавите от ЕС са длъжни да въведат правила за отговорността на частноправните юридическите лица*, като например дружества.

  • Дружествата могат да подлежат на наказателноправни санкции, ако дадено физическо лице на ръководна длъжност в дружеството е извършило криминално престъпление за лична облага, независимо дали това лице е действало самостоятелно или като част от дружеството.
  • Дружеството носи отговорност и за нарушения, извършени от физическо лице по непредпазливост, особено поради липсата на надзор или контрол.
  • Отговорността на дружеството не трябва да изключва наказателно преследване срещу участващите физически лица.

Налагане на санкции

Освен това съгласно Директива 2009/123/ЕО националните органи на държавите от ЕС са длъжни да гарантират, че се налагат ефективни, пропорционални и възпиращи санкции, включително за маловажни случаи. Те трябва да окажат съдействие, когато бъде установено, че даден плавателен съд е виновен за незаконно изхвърляне на замърсяващи вещества в зона под тяхната юрисдикция, преди плавателните съдове да акостират в пристанището на друга държава от ЕС.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 1 октомври 2005 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 1 април 2007 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Потъването на кораба „Prestigе“ през ноември 2002 г. и кораба „Erika“ през декември 1999 г. подчерта необходимостта от засилване на контрола по отношение на замърсяването от кораби. Произшествията обаче не са основният източник на замърсяване: преди всичко замърсяването е резултат от умишлено изхвърляне на замърсяващи вещества (дейности по почистване на резервоари и обезвреждане на отработени масла).

Чрез тези правила се включват в правото на ЕС части от Международната конвенция за предотвратяване на замърсяването от кораби от 1973 г. и протокола към нея от 1978 г. (известна като Конвенцията Марпол). Това дава възможност за хармонизиране на прилагането на правилата на тази конвенция.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Безотговорно действие: действие, което е извършено със знанието, че то може да доведе до щети.

* Изключителна икономическа зона (ИИЗ): по принцип такава зона се установява, когато дадена държава поеме юрисдикцията над проучването и експлоатацията на морските ресурси отвъд нейната брегова ивица. Тази зона обикновено обхваща територия, простираща се на 200 мили от брега.

* Частноправни юридически лица: всички правни образувания, като например дружества, с изключение на държавите, органите на публичната власт и публичните международни организации.

АКТ

Директива 2005/35/EО на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 година относно замърсяване от кораби и налагане на санкции при нарушения (ОВ L 255, 30.9.2005 г., стр. 11—21)

Последващите изменения на Директива 2005/35/ЕО са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (ЕО) № 1406/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 27юни 2002 година за създаване на Европейска агенция за морска безопасност (ОВ L 208, 5.8.2002 г., стр. 1—9). Вж. консолидираната версия.

Директива 2000/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2000 година относно пристанищните приемни съоръжения за отпадъци от експлоатацията на корабите и на остатъци от товари (ОВ L 332, 28.12.2000 г., стр. 81—90). Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 25.04.2016

Top