EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Premična tlačna oprema

 

POVZETEK:

Direktiva 2010/35/EU o premični tlačni opremi

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

  • Ta direktiva določa podrobna pravila o premični tlačni opremi* za izboljšanje varnosti in zagotavljanja prostega pretoka take opreme v EU.
  • Posodablja prejšnjo zakonodajo, zlasti v zvezi z zahtevami za skladnost, ugotavljanje skladnosti, rednimi pregledi in preverjanji v zvezi s premično tlačno opremo ter razveljavlja direktive 76/767/EGS, 84/525/EGS, 84/526/EGS, 84/527/EGS in 1999/36/ES.

KLJUČNE TOČKE

Področje uporabe

Direktiva se uporablja za:

  • novo premično tlačno opremo, ki nima nameščenih oznak skladnosti, predpisanih v direktivah 84/525/EGS, 84/526/EGS, 84/527/EGS ali 1999/36/ES, z namenom zagotavljanja dostopnosti opreme na trgu;
  • premično tlačno opremo, ki ima nameščene oznake skladnosti, predpisane v zgoraj navedenih direktivah, z namenom rednih pregledov, vmesnih pregledov, izrednih preverjanj in uporabe opreme;
  • premično tlačno opremo, ki nima nameščenih oznak skladnosti, predpisanih v Direktivi 1999/36/ES, z namenom ponovnega ugotavljanja skladnosti.

Ta direktiva se ne uporablja za:

  • premično tlačno opremo, ki je bila dana na trg pred datumom začetka izvajanja Direktive 1999/36/ES in za katero ni bilo opravljeno ponovno ugotavljanje skladnosti;
  • premično tlačno opremo, ki se uporablja izključno za prevoz nevarnega blaga med državami EU in državami zunaj EU v skladu z Direktivo 2008/68/ES (glej povzetek o Notranjem prevozu nevarnega blaga).

Obveznosti proizvajalcev, uvoznikov in distributerjev

  • Proizvajalci morajo pri dajanju svoje premične tlačne opreme na trg zagotoviti, da je bila oprema načrtovana, izdelana in dokumentirana v skladu z zahtevami iz te direktive in Direktive 2008/68/ES. Če je bila skladnost dokazana po postopku ugotavljanja skladnosti, morajo proizvajalci na opremo namestiti oznako Pi*. To oznako Pi mora namestiti samo proizvajalec ali, v primeru ponovnega ugotavljanja skladnosti, priglašeni organ oziroma se mora namestiti pod nadzorom priglašenega organa*.
  • Če proizvajalci menijo, da premična tlačna oprema, ki so jo dali na trg, ni skladna z zahtevami, morajo nemudoma sprejeti potrebne korektivne ukrepe za izpolnitev zahtev in, če je primerno, opremo umakniti ali odpoklicati. Na zahtevo pristojnega nacionalnega organa morajo zagotoviti vse dokumente za dokazovanje skladnosti svoje opreme v jeziku, ki ga organ brez težav razume.
  • Proizvajalci morajo s pisnim pooblastilom določiti pooblaščenega zastopnika. V pooblastilu so določene naloge, ki jih mora pooblaščeni zastopnik izvajati in ki vključujejo:
    • hraniti tehnično dokumentacijo na voljo nacionalnim nadzornim organom;
    • na zahtevo posredovati pristojnemu nacionalnemu organu vse potrebne podatke in dokumentacijo za dokazovanje skladnosti premične tlačne opreme;
    • na zahtevo pristojnega nacionalnega organa sodelovati pri kateri koli dejavnosti, katere cilj je preprečiti tveganje, ki ga povzroča oprema v okviru pooblastila.
  • Uvozniki in distributerji lahko dajejo na trg EU Unije le premično tlačno opremo, ki je skladna z Direktivo 2008/68/ES in Direktivo 2010/35/EU. Zagotoviti morajo, da je na opremi nameščena oznaka Pi in da ima ustrezno potrdilo o skladnosti. Če uvozniki ali distributerji menijo, da oprema ni skladna, je ne smejo dati na trg.
  • Uvozniki, distributerji in lastniki morajo:
    • obvestiti proizvajalca in pristojni organ o vseh tveganjih, ki jih predstavlja oprema. Distributer lahko o takem tveganju, kjer je primerno, obvesti uvoznika, lastnik pa lahko obvesti distributerja ali uvoznika;
    • dokumentirati vse primere neskladnosti in korektivnih ukrepov;
    • v času, v katerem odgovarjajo za premično tlačno opremo, zagotoviti, da pogoji skladiščenja in prevoza ne ogrožajo skladnosti.
  • Zgoraj navedeno se ne uporablja za zasebnike, ki nameravajo opremo uporabljati za svojo osebno uporabo, prostočasne ali športne dejavnosti.

Skladnost premične tlačne opreme

Premična tlačna oprema mora izpolnjevati ustrezne zahteve glede ugotavljanja skladnosti, rednih pregledov, vmesnih pregledov in izrednih preverjanj ter specifikacije dokumentacije, v skladu s katerimi je bila oprema proizvedena.

Prost pretok premične tlačne opreme

Nobena država EU ne sme prepovedati, omejiti ali ovirati prostega pretoka premične tlačne opreme, njenega dajanja na trg in uporabe na svojem ozemlju, če je oprema skladna s to direktivo.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

Uporablja se od 20. julija 2010, države EU pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 30. junija 2011.

OZADJE

Več informacij je na voljo na strani:

KLJUČNI POJMI

Premična tlačna oprema: skupina opreme, ki zajema naslednje:
  • vse tlačne posode, njihove ventile in drug ustrezni pribor;
  • cisterne, baterijska vozila/vagone, večprekatne plinske posode ter plinske jeklenke, njihove ventile in drug ustrezni pribor;
  • zajema plinske kartuše, ne zajema pa aerosolov, odprtih kriogenih posod ter jeklenk za dihalne aparate in gasilne aparate.
Oznaka Pi: oznaka, ki kaže, da je premična tlačna oprema skladna z ustreznimi zahtevami o skladnosti, določenimi v Direktivi 2008/68/ES in Direktivi 2010/35/EU.
Priglašeni organ: organ za pregled, ki izpolnjuje zahteve, določene v prilogah k Direktivi 2008/68/ES in pogoje, določene v Direktivi 2010/35/EU, in je priglašen državi EU, v kateri je ustanovljen.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva 2010/35/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. junija 2010 o premični tlačni opremi in o razveljavitvi direktiv Sveta 76/767/EGS, 84/525/EGS, 84/526/EGS, 84/527/EGS in 1999/36/ES (UL L 165, 30.6.2010, str. 1–18).

POVEZANI DOKUMENTI

Direktiva 2008/68/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 24. septembra 2008 o notranjem prevozu nevarnega blaga (UL L 260, 30.9.2008, str. 13–59).

Nadaljnje spremembe Direktive 2008/68/ES so vključene v izvirni dokument. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 27.09.2019

Top