EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Povolené maximální rozměry a hmotnosti pro nákladní automobily, autobusy a autokary

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Směrnice 96/53/ES – přípustné rozměry a maximální hmotnosti nákladních vozidel, autobusů a autokarů

CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?

  • Cílem směrnice o hmotnostech a rozměrech je zlepšit fungování vnitřního trhu Evropské unie (EU) a zajistit volný pohyb zboží v EU stanovením maximálních limitů pro těžká nákladní vozidla, autobusy a autokary provozující mezinárodní dopravu v rámci EU.
  • Požaduje, aby vnitrostátní dopravní společnosti splňovaly normy pro mezinárodní provoz.
  • Směrnice byla změněna směrnicí (EU) 2015/719, jejímž cílem je učinit těžká nákladní vozidla a autobusy ekologičtějšími a bezpečnějšími, a to povolením hmotností a rozměrů, které překračují limity stanovené ve směrnici 96/53/ES, v některých případech a za zvláštních podmínek.

KLÍČOVÉ BODY

Oblast působnosti

  • Pozměněná směrnice se vztahuje na rozměry:
    • nákladních vozidel a jejich přívěsů o hmotnosti přesahující 3,5 tuny,
    • osobních vozidel převážejících více než devět osob.
  • Nevztahuje se na kloubové autobusy s více než jedním kloubovým úsekem.
  • Směrnice (EU) 2015/719 umožňuje zvýšení hmotnosti o jednu tunu u nákladních automobilů a třínápravových autobusů na alternativní paliva*, aby se zohlednila hmotnost požadovaná pro technologii alternativního paliva.
  • Nařízení (EU) 2019/1242 změnilo směrnici tak, aby umožňovala další tunu pro nákladní automobily a třínápravové kloubové autobusy s nulovými emisemi* (viz shrnutí).
  • Rovněž zvyšuje maximální hmotnost dvounápravových autobusů o 1,5 tuny, aby se zohlednil vývoj v hromadné přepravě cestujících, jako je zvýšená průměrná hmotnost cestujících a jejich zavazadel, a nové vybavení požadované bezpečnostními předpisy.

Mezinárodní doprava

  • Stanoví maximální limity pro hmotnosti a rozměry spolu s některými dalšími charakteristikami vozidel definovanými v přílohách směrnice.
  • Žádné vozidlo překračující stanovené limity nesmí používat pozemní komunikace v členském státě EU, s výjimkou zvláštních povolení.
  • Vozidlům z jednoho členského státu, která splňují předepsané limity, musí být umožněno používat pozemní komunikace v jiném členském státě, s možnou výjimkou na některých omezených úsecích silnic nebo staveb, jako jsou malé vesnice, místa zvláštního zájmu nebo starobylé mosty, kde může správa stanovit nižší limity.

Vnitrostátní doprava

Žádné vozidlo překračující stanovené limity pro rozměry nesmí používat pozemní komunikace v členském státě. Existuje však několik výjimek z těchto hodnot, jako jsou:

  • délka vozidel s aerodynamickými vlastnostmi, které zvyšují energetickou účinnost,
  • délka vozidel určených pro dopravu zvláštního zboží, například dřeva,
  • délka souprav standardních vozidel (motorových vozidel, přívěsů a návěsů spojených dohromady),
  • délka a hmotnost vozidel přepravujících kontejnery v intermodální dopravě*.

Členské státy mohou povolit vyšší limity hmotnosti pro vnitrostátní dopravu.

Členské státy mohou rovněž na svém území testovat nové technologie na vozidlech, která po omezenou dobu překračují stanovené limity.

Soulad

Členské státy musí zajistit, aby vozidla, která jsou v souladu s pravidly, byla opatřena jedním z těchto důkazů:

  • výrobním štítkem v kombinaci se štítkem rozměrů,
  • jedním štítkem obsahujícím informace obou výše uvedených štítků,
  • dokladem vydaným v členském státě, ve kterém je vozidlo registrováno, obsahujícím stejné informace.

Další podrobnosti jsou k dispozici v příloze III směrnice.

Prosazování pravidel

Vnitrostátní vlády rozhodnou, jak budou prosazovat pravidla a jaké pokuty za překročení maximální přípustné hmotnosti budou ukládat. Měly by však zavést zvláštní opatření ke zjišťování těžkých vozidel v provozu, která by mohla tyto limity překročit, a to pomocí automatických systémů (senzorů na silnici nebo palubního zařízení pro zjišťování hmotnosti). Každé dva roky musí být Evropské komisi předložena zpráva, která obsahuje:

  • počet kontrol provedených v předchozích dvou kalendářních letech,
  • počet zjištěných přetížených vozidel nebo souprav vozidel.

Prováděcí akty

  • Prováděcí nařízení (EU) 2019/1213 stanoví jednotné podmínky pro interoperabilitu a kompatibilitu palubních zařízení pro zjišťování hmotnosti instalovaných ve vozidlech nebo soupravách vozidel s cílem zajistit soulad se směrnicí 96/53/ES nebo s požadavky na maximální hmotnost pro vnitrostátní dopravu členského státu, v němž se vozidlo používá.
  • Prováděcí nařízení (EU) 2019/1916 stanoví podrobná pravidla pro používání zadních aerodynamických zařízení (např. zasouvatelných nebo sklopitelných klapek připevněných k zadní části nákladních vozidel a jejich přípojných vozidel).

Poznámka: úzce související akt, nařízení (EU) 2019/1892, stanoví pravidla pro schvalování typu prodloužených kabin a aerodynamických zařízení a vybavení.

ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?

Směrnice 96/53/ES je v platnosti od 17. září 1996 a měla nabýt podoby zákona v členských státech nejpozději do 16. září 1997.

KONTEXT

Další informace viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Alternativní paliva. Paliva nebo zdroje energie, které slouží alespoň zčásti jako náhrada zdrojů fosilní ropy v dodávkách energie pro dopravu a které mají potenciál přispět k její dekarbonizaci a zvýšit environmentální výkonnost odvětví dopravy. Patří mezi ně:
  • elektřina spotřebovávaná ve všech typech elektrických vozidel,
  • vodík,
  • zemní plyn, včetně biomethanu, v plynné formě (stlačený zemní plyn) a ve zkapalněné formě (zkapalněný zemní plyn),
  • zkapalněný ropný plyn,
  • mechanická energie ze zásobníku/zdroje ve vozidle, včetně tepelné energie z odpadu.
Nákladní automobily a autobusy s nulovými emisemi. těžká vozidla (nákladní automobily a autobusy) bez spalovacího motoru nebo se spalovacím motorem, který vypouští méně než 1 g CO2/kWh nebo méně než 1 g CO2/km.
Intermodální doprava. Přeprava zboží zahrnující kombinaci silniční dopravy s alternativní železniční anebo lodní dopravou, kdy je zboží přepravováno v rámci intermodální nákladové jednotky (kontejneru nebo výměnné nástavby do 45 stop), aniž by se se zbožím při překládce skutečně manipulovalo. Tyto alternativní způsoby by měly být použity po většinu cesty a silniční přeprava by se měla omezit na krátkou vzdálenost na začátku anebo na konci cesty.

HLAVNÍ DOKUMENT

Směrnice Rady 96/53/ES ze dne 25. července 1996, kterou se pro určitá silniční vozidla provozovaná v rámci Společenství stanoví maximální přípustné rozměry pro vnitrostátní a mezinárodní provoz a maximální přípustné hmotnosti pro mezinárodní provoz (Úř. věst. L 235, 17.9.1996, s. 59–75).

Následné změny směrnice 96/53/ES byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2019/1916 ze dne 15. listopadu 2019, kterým se stanoví podrobná ustanovení týkající se používání zadních aerodynamických zařízení podle směrnice Rady 96/53/ES (Úř. věst. L 297, 18.11.2019, s. 3–4).

Viz konsolidované znění.

Nařízení Komise (EU) 2019/1892 ze dne 31. října 2019, kterým se mění nařízení (EU) č. 1230/2012, pokud jde o požadavky pro schvalování typu některých motorových vozidel s prodlouženými kabinami a aerodynamických zařízení a vybavení pro motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (Úř. věst. L 291, 12.11.2019, s. 17–41).

Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2019/1213 ze dne 12. července 2019, kterým se stanoví podrobná ustanovení zajišťující jednotné podmínky při zavádění interoperability a kompatibility palubních zařízení pro zjišťování hmotnosti podle směrnice Rady 96/53/ES (Úř. věst. L 192, 18.7.2019, s. 1–22).

Poslední aktualizace 17.12.2021

Top