EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Разрешени максимални размери и тегло за камиони, автобуси и междуградски автобуси

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 96/53/ЕО — допустими размери и маси за камиони и автобуси в международния трафик

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Целта на Директивата за масите и размерите e подобряване на функционирането на вътрешния пазар на Европейския съюз (ЕС) и гарантиране на свободното движение на стоки в ЕС чрез определяне на максимални ограничения за тежкотоварните превозни средства и автобусите в международния трафик, които се движат на територията на ЕС.
  • Съгласно нея дружествата за вътрешни превози трябва да отговарят на стандартите, определени за международния превоз.
  • Директивата е изменена с Директива (ЕС) 2015/719, която има за цел да се подобрят екологичните характеристики и безопасността на тежкотоварните превозни средства и автобусите, като в определени случаи и при специфични условия се разрешават маси и размери, надвишаващи ограниченията, определени в Директива 96/53/ЕО.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Приложно поле

  • Изменената директива се прилага за размерите на:
    • товарните превозни средства и техните ремаркета с маса, по-голяма от 3,5 тона;
    • пътническите превозни средства, превозващи повече от 9 души.
  • Тя не се прилага за съчленени автобуси, съставени от повече от една съчленена секция.
  • С Директива (ЕС) 2015/719 се разрешава увеличение на масата с 1 тон за задвижвани с алтернативно гориво* камиони и триосни автобуси, за да се вземе под внимание масата, изисквана за технологията за алтернативно гориво.
  • Директивата беше изменена с Регламент (ЕС) 2019/1242, за да се разреши увеличаване с допълнителен тон на масата на камионите и триосните съчленени автобуси с нулеви емисии* (вж. резюмето).
  • Също така се увеличава максималната маса на двуосните автобуси с 1,5 тона, за да се вземат предвид промените в колективния пътнически транспорт, като напр. увеличеното средно тегло на пътниците и техния багаж, както и на новото оборудване, изисквано съгласно разпоредбите за безопасност.

Международен трафик

  • С директивата се определят максимални ограничения за масата и размерите, както и за някои други характеристики на превозните средства, определени в приложенията към директивата.
  • Превозни средства, които надвишават определените ограничения, нямат право да се движат по пътищата на държава — членка на ЕС, освен при наличие на специални разрешителни.
  • На превозните средства от дадена държава членка, които отговарят на определените ограничения, трябва да бъде разрешено да се движат по пътищата на друга държава членка, освен евентуално при някои ограничени пътни отсечки или конструкции, напр. в малки села, места от особен интерес или стари мостове, за които административните органи могат да определят по-ниски ограничения.

Национален трафик

Превозните средства, които надвишават определените ограничения по отношение на размерите, нямат право да се движат по пътищата на държава членка. Има обаче няколко изключения от тези ограничения, включително за:

  • дължината на превозни средства с аеродинамични характеристики, предназначени да повишават енергийната ефективност;
  • дължината на превозни средства, предназначени за превоз на определени стоки, като дървесина;
  • дължината на комбинации от стандартни превозни средства (моторни превозни средства, ремаркета и полуремаркета, съединени заедно);
  • дължината и масата на превозните средства, превозващи контейнери в интермодалния транспорт*.

Държавите членки могат да разрешат по-високи ограничения за масите при вътрешния превоз.

Държавите членки могат също така да изпитват в рамките на своята територия и за ограничен период нови технологии при превозни средства, които надвишават определените ограничения.

Спазване на правилата

Държавите членки трябва да гарантират, че може да се докаже, че превозните средства отговарят на правилата, като за тази цел трябва да се предостави едно от следните:

  • табела на производителя с допълнителна табела, на която са посочени размерите;
  • единична табела, съдържаща данните от горепосочените табели;
  • документ, който е издаден от държавата членка, в която е регистрирано превозното средство, и който съдържа същата информация като тази от табелите.

Повече подробности са предоставени в приложение III към директивата.

Прилагане на правилата

Националните правителства решават как ще се прилагат правилата и какви санкции ще се налагат при надвишаване на максимално допустимите маси. Те обаче следва да прилагат специфични мерки за откриване на тежкотоварни превозни средства в движение, които е вероятно да надхвърлят тези ограничения, като използват автоматични системи (датчици по пътищата или бордово оборудване за претегляне). На всеки 2 години на Европейската комисия се изпраща доклад, в който се посочват:

  • броят на извършените проверки през предходните 2 календарни години;
  • броят на установените случаи на претоварени превозни средства или комбинации от превозни средства.

Актове за изпълнение

  • С Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1213 се определят еднакви условия за постигане на оперативна съвместимост и на съвместимост на бордовото оборудване за претегляне, монтирано на превозни средства или комбинации от превозни средства, за да се постигне съответствие с Директива 96/53/ЕО или с изискванията относно максималната маса при вътрешния превоз в рамките на държавата членка, в която се използва превозното средство.
  • С Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1916 се определят подробни правила за използването на аеродинамични елементи в задната част на превозни средства (напр. прибиращи се или сгъваеми заслонки, монтирани към задната част на камиони и техните ремаркета).

Забележка: с тясно свързан акт, Регламент (ЕС) 2019/1892, се определят правила за одобрението на типа за кабини с удължена форма и за аеродинамични елементи и оборудване.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Директива 96/53/EО се прилага от 17 септември 1996 г. и трябваше да бъде въведена в законодателството на държавите членки до 16 септември 1997 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Алтернативни горива. Горива или източници на енергия, които поне отчасти служат като заместител на изкопаемите нефтени източници при снабдяването с енергия на транспорта и имат потенциал да допринесат за неговата декарбонизация и да повишат екологичните показатели на транспортния сектор; тези алтернативни горива включват:
  • електроенергия, консумирана във всички видове електрически превозни средства;
  • водород;
  • природен газ, включително биометан, в газообразна форма (сгъстен природен газ) и втечнена форма (втечнен природен газ);
  • втечнен нефтен газ;
  • механична енергия от бордови системи за съхранение/бордови източници, включително отпадна топлина.
Камиони и автобуси с нулеви емисии. Тежкотоварни превозни средства (камиони и автобуси) без двигател с вътрешно горене или с двигател с вътрешно горене, който отделя по-малко от 1 g CO2/kWh или по-малко от 1 g CO2/km.
Интермодален транспорт. Превоз на товари, включващ комбинация от автомобилен транспорт с алтернативен железопътен и/или воден транспорт, при който товарите се превозват в рамките на интермодална товарна единица (контейнер или сменяема каросерия до 45 фута), без действителните товари да се обработват при претоварване. Тези алтернативни видове превоз трябва да се използват за по-голямата част от пътуването, а използването на автомобилен превоз трябва да е ограничено до кратко разстояние в началото и/или края на пътуването.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 96/53/ЕО на Съвета от 25 юли 1996 година относно максимално допустимите размери в националния и международен трафик на някои пътни превозни средства, които се движат на територията на Общността, както и максимално допустимите маси в международния трафик (ОВ L 235, 17.9.1996 г., стр. 59—75)

Последващите изменения на Директива 96/53/ЕО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1916 на Комисията от 15 ноември 2019 година за определяне на подробни разпоредби за използването на аеродинамични елементи в задната част на превозни средства в съответствие с Директива 96/53/ЕО на Съвета (ОВ L 297, 18.11.2019 г., стр. 3—4)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2019/1892 на Комисията от 31 октомври 2019 година за изменение на Регламент (ЕС) № 1230/2012 по отношение на изискванията за одобрение на типа на определени моторни превозни средства, оборудвани с кабини с удължена форма, и на изискванията за одобрение на типа на аеродинамичните елементи и оборудване за моторните превозни средства и техните ремаркета (ОВ L 291, 12.11.2019 г., стр. 17—41)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/1213 на Комисията от 12 юли 2019 година за определяне на подробни разпоредби за гарантиране на еднакви условия за постигане на оперативна съвместимост и на съвместимост на бордовото оборудване за претегляне в съответствие с Директива 96/53/ЕО на Съвета (ОВ L 192, 18.7.2019 г., стр. 1—22)

последно актуализация 17.12.2021

Top