EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Intermodālie pārvadājumi: kombinētais kravas transports starp ES dalībvalstīm

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 92/106/EEK par kopīgu noteikumu ieviešanu dažiem kombinētā kravas transporta veidiem starp dalībvalstīm

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Tās mērķis ir veicināt intermodālos* pārvadājumus, atbalstot starptautiskās darbības, kas atbilst noteiktiem kritērijiem (t. i., tā sauktais kombinētais transports jeb KT):
    • aizsargājot KT no valsts mēroga ierobežojumiem (atļauju sistēmām, tarifu regulēšanu un kvotām);
    • precizējot, ka kabotāžas* autopārvadājumu ierobežojumi neattiecas uz KT autoceļu posmiem;
    • atļaujot smagākas un lielākas kravas transportlīdzekļos, ar kuriem veic KT autoceļu posmus;
    • piešķirot finansiālu atbalstu, izmantojot nodokļu stimulus un paplašinātu definīciju par pašpārvadājumiem KT.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Darbības joma

Direktīva attiecas uz preču KT starp ES dalībvalstīm, kur:

  • transportlīdzeklis vai piekabe izmanto ceļu brauciena sākotnējā vai gala posmā;
  • citā posmā izmanto dzelzceļu, iekšzemes ūdensceļu vai jūras transporta pakalpojumus, kur šis posms taisnā līnijā pārsniedz 100 km;
  • un veic brauciena sākotnējo vai gala posmu pa ceļu:
    • starp vietu, kur preces tiek iekrautas un tuvāko piemēroto dzelzceļa iekraušanas staciju sākotnējam posmam un starp tuvāko piemēroto dzelzceļa izkraušanas staciju un punktu, kur preces tiek izkrautas pēdējā posmā;
    • vai rādiusā, kas nepārsniedz 150 km taisnā līnijā no iekšzemes ūdensceļu ostas vai jūras ostas, kur veic iekraušanu vai izkraušanu.

Pieļaujamie gabarīti un maksimālās masas kravas automašīnām, kas veic starprobežu pārvadājumus, ir izklāstīti Direktīvā 96/53/EK (skatiet kopsavilkumu).

Pārvadājuma dokuments

KT gadījumā uzrādāmajā pārvadājuma dokumentā ir jānorāda:

  • dzelzceļa iekraušanas un izkraušanas stacijas, kas saistītas ar dzelzceļa posmu;
  • un iekšzemes ūdensceļu iekraušanas un izkraušanas ostas, kas saistītas ar iekšzemes ūdensceļu posmu, vai jūras iekraušanas vai izkraušanas ostas, kas saistītas ar brauciena jūras daļu.

Starprobežu pārvadājumi

  • Visi ES dalībvalstīs reģistrētie pārvadātāji, kuri atbilst nosacījumiem par profesionālās darbības veikšanu un preču pārvadājumu tirgiem starp ES dalībvalstīm, KT kontekstā var veikt sākotnējos un/vai gala ceļu pārvadājumu posmus, kas veido neatņemamu daļu no procesa un kas ietver vai neietver robežas šķērsošanu.
  • Direktīvā ir izklāstīti īpaši noteikumi par KT, kur preču izsūtīšanas/saņemšanas puse veic sākotnējo/gala ceļa pārvadājumu posmu uz sava rēķinu. Noteiktos apstākļos izsūtīšanas/saņemšanas puse var arī veikt pārvadājumus uz sava rēķina.

Regulā (EK) Nr. 1072/2009 ir izklāstīti kopīgi ES noteikumi par piekļuvi ES pārvadājumu tirgum, kas paredzēts nerezidentu pārvadātājiem, kas veic ceļu kabotāžu (skatiet kopsavilkumu).

ES dalībvalstu pienākumi

ES dalībvalstīm ir jāveic pasākumi, lai nodrošinātu, ka mehānisko transportlīdzekļu nodokļi, kas attiecināmi uz ceļa transportlīdzekļiem, kas veic kombinētos pārvadājumus, tiek samazināti vai atlīdzināti.

Pārskatīšana

Eiropas Komisijai ik pa diviem gadiem ir jāizstrādā pārskats Padomei par KT attīstību Padomei ik pēc 2 gadiem.

KOPŠ KURA LAIKA ŠĪ DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 1992. gada 15. decembra, un ES valstu tiesību aktos tā bija jātransponē līdz 1993. gada 30. jūnijam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

GALVENIE TERMINI

Intermodāls: preču pārvadājumi, papildus autotransportam izmantojot dzelzceļu, iekšzemes ūdensceļu vai jūras transporta pakalpojumus.
Kabotāža: pārvadājumi, kad vienā ES valstī reģistrēts preču pārvadājumu uzņēmums veic pārvadājumus citas ES valsts iekšienē.

PAMATDOKUMENTS

Padomes Direktīva 92/106/EEK (1992. gada 7. decembris) par kopīgu noteikumu ieviešanu dažiem kombinētā kravas transporta veidiem starp dalībvalstīm (OV L 368, 17.12.1992., 38.–42. lpp.)

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1072/2009 (2009. gada 21. oktobris) par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz piekļuvi starptautisko kravas autopārvadājumu tirgum (OV L 300, 14.11.2009., 72.–87. lpp.)

Regulas (EK) Nr. 1072/2009 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Padomes Direktīva Nr. 96/53/EK (1996. gada 25. jūlijs), ar kuru paredz noteiktu Kopienā izmantotu transportlīdzekļu maksimālos pieļaujamos gabarītus iekšzemes un starptautiskajos autopārvadājumos, kā arī šo transportlīdzekļu maksimālo pieļaujamo masu starptautiskajos autopārvadājumos (OV L 235, 17.9.1996., 59.–75. lpp.)

Skatīt konsolidēto versiju.

Pēdējo reizi atjaunots: 07.07.2020

Top