EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Odpowiedzialność przewoźnika lotniczego za pasażerów i bagaż

 

STRESZCZENIE DOKUMENTU:

Rozporządzenie (WE) nr 2027/97 w sprawie odpowiedzialności przewoźnika lotniczego

JAKIE SĄ CELE ROZPORZĄDZENIA?

Rozporządzenie wdraża postanowienia konwencji montrealskiej z 1999 r. w kwestiach odpowiedzialności i odszkodowania w odniesieniu do pasażerów podróżujących drogą powietrzną i ich bagażu (zob. streszczenie).

Uwaga: Pierwotne rozporządzenie (zanim zostało zmienione rozporządzeniem (WE) nr 889/2002) dotyczyło odpowiedzialności przewoźników lotniczych Unii Europejskiej (UE) w przypadku śmierci lub uszkodzenia ciała pasażera na skutek wypadku lotniczego. Celem rozporządzenia zmieniającego z 2002 r. było dostosowanie pierwotnego aktu do nowych międzynarodowych zasad określonych w konwencji montrealskiej poprzez uzupełnienie jego zakresu o kwestie odpowiedzialności za bagaż i opóźnienia.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Odpowiedzialność przewoźnika lotniczego za pasażerów i ich bagaż

Rozporządzenie zawiera wyciąg z zasad odpowiedzialności stosowanych przez przewoźników lotniczych UE zgodnie z przepisami unijnymi, konwencją montrealską i przepisami krajowymi państw członkowskich UE. Suma odszkodowania jest wyrażana jako przybliżona kwota w przeliczeniu na walutę lokalną specjalnych praw ciągnienia (SDR)*.

Ubezpieczenie i powiadamianie pasażerów

Unijny przewoźnik lotniczy musi:

  • być odpowiednio ubezpieczony w wysokości zapewniającej, że wszystkie osoby upoważnione do odszkodowania będą mogły otrzymać pełną kwotę, zgodnie z niniejszym rozporządzeniem;
  • zapewnić, aby wyciąg z najważniejszych przepisów regulujących odpowiedzialność z tytułu przewozu pasażerów i ich bagażu został udostępniony pasażerom we wszystkich punktach sprzedaży, łącznie ze sprzedażą za pośrednictwem telefonu lub internetu;
  • wykorzystywać w tym celu ogłoszenie znajdujące się w załączniku.

Unijni przewoźnicy lotniczy mają też obowiązek dostarczyć każdemu pasażerowi pisemne oznaczenie stosowanej granicy odpowiedzialności przewoźnika dla danego lotu na wypadek:

  • śmierci lub uszkodzenia ciała;
  • zniszczenia, utraty lub uszkodzenia bagażu oraz
  • strat spowodowanych opóźnieniem.

Wskazane granice są granicami ustalonymi niniejszym rozporządzeniem, chyba że przewoźnik lotniczy dobrowolnie stosuje wyższe granice. W przypadku przewozu dokonywanego przez przewoźnika lotniczego spoza UE wymogi te stosuje się jedynie do przewozów z, do lub na terenie UE.

Odszkodowanie na wypadek śmierci lub uszkodzenia ciała

Nie ma finansowych ograniczeń odpowiedzialności z tytułu śmierci lub uszkodzenia ciała pasażera. Przewoźnik lotniczy nie może kwestionować roszczeń o odszkodowanie za szkody w wysokości do 100 000 SDR. Powyżej tej kwoty przewoźnik lotniczy może bronić się przed roszczeniami przez udowodnienie, że nie dopuścił się zaniedbania ani nie zawinił w inny sposób.

Wypłaty zaliczek

Jeżeli pasażer zginął lub został ranny, przewoźnik lotniczy musi w ciągu 15 dni od ustalenia osoby uprawnionej do odszkodowania wypłacić zaliczkę na pokrycie najpilniejszych potrzeb ekonomicznych.

  • W przypadku śmierci zaliczka ta nie może być niższa niż 16 000 SDR.
  • Zaliczka nie stanowi uznania odpowiedzialności i może zostać zaliczona na rzecz wszelkich następnych kwot wypłacanych w związku z odpowiedzialnością przewoźnika lotniczego.
  • Nie podlega ona zwrotowi z wyjątkiem okoliczności, gdy przewoźnik dowiedzie, że osoba, która otrzymała płatność zaliczkową, spowodowała lub przyczyniła się do powstania szkody z własnej winy lub nie była osobą uprawnioną do odszkodowania.

Spóźnienia pasażera

W przypadku spóźnienia się pasażera przewoźnik lotniczy jest odpowiedzialny za szkody, chyba że dokonał wszystkich racjonalnie uzasadnionych czynności w celu uniknięcia szkody. Odpowiedzialność jest ograniczona do 4 150 SDR.

Opóźnienie dostarczenia bagażu

W przypadku opóźnienia dostarczenia bagażu przewoźnik lotniczy jest odpowiedzialny za szkody, chyba że podjął wszelkie należyte środki w celu uniknięcia szkody. Odpowiedzialność jest ograniczona do 1 000 SDR.

Zniszczenie, utrata lub uszkodzenie bagażu

Przewoźnik lotniczy jest odpowiedzialny za zniszczenie, utratę lub uszkodzenie bagażu do wysokości 1 000 SDR. W przypadku bagażu odprawionego przewoźnik jest odpowiedzialny, nawet jeżeli nie zawinił, z wyjątkiem sytuacji, kiedy nadany bagaż był wadliwy. W przypadku bagażu nieodprawionego przewoźnik jest odpowiedzialny jedynie, gdy ponosi winę.

Podwyższony limit odpowiedzialności za bagaż

Pasażer może skorzystać z podwyższonego limitu odpowiedzialności przewoźnika za bagaż przez złożenie specjalnej deklaracji przy odprawie bagażu i wniesienie dodatkowej opłaty. Opłata musi odnosić się do kosztów dodatkowych powyżej taryf dotyczących bagażu mieszczących się w granicach odpowiedzialności. Taryfy są udostępniane pasażerom na żądanie.

Reklamacje bagażu

Jeżeli bagaż odprawiony zostanie uszkodzony, opóźniony, zagubiony lub zniszczony, pasażer musi jak najszybciej złożyć pisemną reklamację do przewoźnika – w ciągu 7 dni w przypadku uszkodzenia i 21 dni w przypadku opóźnienia.

Jakiekolwiek postępowanie przed sądem musi zostać wniesione w ciągu dwóch lat od daty przylotu samolotu lub od dnia, w którym samolot miał przylecieć.

OD KIEDY ROZPORZĄDZENIE MA ZASTOSOWANIE?

Ma ono zastosowanie od 17 października 1998 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Specjalne prawa ciągnienia. Potencjalne roszczenie w stosunku do swobodnie wykorzystywanych walut członków Międzynarodowego Funduszu Walutowego. SDR można wymieniać na te waluty (według definicji Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

GŁÓWNY DOKUMENT

Rozporządzenie Rady (WE) nr 2027/97 z dnia 9 października 1997 r. w sprawie odpowiedzialności przewoźnika lotniczego z tytułu wypadków lotniczych (Dz.U. L 285 z 17.10.1997, s. 1–3).

Kolejne zmiany rozporządzenia (WE) nr 2027/97 zostały włączone do tekstu pierwotnego. Tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentacyjną.

DOKUMENTY POWIĄZANE

Wniosek: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniające rozporządzenie (WE) nr 261/2004 ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład albo odwołania lub dużego opóźnienia lotów oraz rozporządzenie (WE) nr 2027/97 w sprawie odpowiedzialności przewoźnika lotniczego w odniesieniu do przewozu drogą powietrzną pasażerów i ich bagażu (COM(2013) 130 final z 13.3.2013).

Konwencja o ujednoliceniu niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego (Konwencja montrealska) (Dz.U. L 194 z 18.7.2001, s. 39–49).

Decyzja Rady 2001/539/WE z dnia 5 kwietnia 2001 r. w sprawie zawarcia przez Wspólnotę Europejską Konwencji w sprawie ujednolicenia niektórych zasad dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego (Konwencja montrealska) (Dz.U. L 194 z 18.7.2001, s. 38).

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022

Top