EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Skupni sistem obdavčitve matičnih družb in odvisnih družb iz različnih držav članic Evropske unije

 

POVZETEK:

Direktiva 2011/96/EU o obdavčitvi matičnih družb in odvisnih družb iz različnih držav članic

KAJ JE NAMEN TE DIREKTIVE?

  • Namen te direktive, ki je splošno znana tudi kot direktiva o matičnih in odvisnih družbah, je oprostitev davčnega odtegljaja od dividend in drugih oblik distribucije dobička, ki ga odvisne družbe izplačujejo svojim matičnim družbam, in odprava dvojne obdavčitve takšnih prihodkov na ravni matične družbe.
  • Ta skupni sistem je zasnovan z namenom lažjega združevanja podjetij v Evropski uniji (EU), da bi zagotovili učinkovito delovanje notranjega trga.

KLJUČNE TOČKE

Zajete oblike družb

  • Direktiva zadeva naslednje oblike družb: javne delniške družbe, družbe z omejeno odgovornostjo, nekatere zadruge, vzajemne družbe, hranilnice, sklade, evropske družbe in evropske zadruge.
  • Družbe ne smejo imeti davčnega domicila zunaj EU in so zavezane plačilu davka od dobička pravnih oseb brez možnosti izbire ali oprostitve.
  • Status matične družbe se podeli družbi iz države članice EU, ki ima najmanj 10-odstotni delež v kapitalu družbe iz druge države članice.

Prejemanje dobička

  • Matična družba ali njena stalna poslovna enota ima možnost prejemanja dobička, in sicer celo zunaj obdobja likvidacije. V tem primeru se država članica matične družbe ali njene stalne poslovne enote bodisi vzdrži obdavčenja takšnega dobička bodisi ta dobiček obdavči in hkrati matični družbi in stalni poslovni enoti dovoli, da od zneska izračunanega davka odbije del davka od dobička pravnih oseb, ki se nanaša na ta dobiček in ki ga je izplačala odvisna družba in katera koli odvisna družba nižjega ranga.
  • Da bi država članica matične družbe ali stalne poslovne enote preprečila čezmejnim družbam verižno izplačevanje znotraj skupine, s katerim želijo izkoristiti dvojno neobdavčevanje, mora obdavčiti prejeti dobiček, če se ta odvisni družbi odbije.
  • Države članice ohranijo možnost odločitve, da se stroški, ki se nanašajo na delež, in izgube, ki izhajajo iz distribucije dobička odvisne družbe, ne odbijejo od obdavčljivega dobička matične družbe.
  • Dobiček, ki ga odvisna družba distribuira svoji matični družbi, se oprosti pri viru odtegnjenega davka. Država članica matične družbe tudi ne sme naložiti pri viru odtegnjenega davka na dobiček, ki ga ta družba prejme od odvisne družbe. Toda te določbe ne veljajo za akontacije ali predplačila davka od dobička pravnih oseb državi članici, v kateri ima sedež odvisna družba, v zvezi z distribucijo dobička njeni matični družbi.

Pravila o preprečevanju zlorab

Direktiva o spremembi (EU) 2015/121 v Direktivo 2011/96/EU vključuje pravila o preprečevanju zlorab , da se prepreči zloraba slednje v smislu davčnih utaj, davčnih goljufij ali zlorab. Ta so zasnovana tako, da služijo posebnemu namenu reševati težavo sheme ali niza shem, ki niso pristne, torej ki ne odražajo ekonomske stvarnosti.

OD KDAJ SE TA DIREKTIVA UPORABLJA?

  • Direktiva 2011/96/EU se uporablja od 18. januarja 2012, države članice pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do tega datuma.
  • Direktiva (EU) 2015/121 o spremembi se uporablja od 17. februarja 2015, države članice pa so jo morale v nacionalno pravo prenesti do 31. decembra 2015.

OZADJE

Več informacij je na voljo na straneh:

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Sveta 2011/96/EU z dne 30. novembra 2011 o skupnem sistemu obdavčitve matičnih družb in odvisnih družb iz različnih držav članic (prenovitev) (UL L 345, 29.12.2011, str. 8–16).

Nadaljnje spremembe Direktive 2011/96/EU so vključene v izvirno besedilo. Ta prečiščena različica ima samo dokumentarno vrednost.

Zadnja posodobitev 23.02.2022

Na vrh