EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Közigazgatási együttműködés a hozzáadottérték-adó területén

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

904/2010/EU rendelet a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről

MI A RENDELET CÉLJA?

Meghatározza azokat az eljárásokat, amelyek lehetővé teszik az Európai Unió (EU) tagállamainak hatóságai számára, hogy együttműködjenek és megosszák egymással a hozzáadottérték-adóra (héa) vonatkozó információkat és küzdjenek a csalás ellen. Így tehát biztosítja, hogy:

  • a héa helyesen kerüljön megállapításra és alkalmazásra;
  • a héacsalásokat felderítsék és megelőzzék;
  • védjék a héabevételeket.

FŐBB PONTOK

Központi kapcsolattartó irodák

Minden tagállam kijelöl egy központi kapcsolattartó irodát, amely a többi tagállam és az Európai Bizottság számára kapcsolattartó pontként szolgál. Az iroda köteles jegyzéket vezetni azon kijelölt tisztviselőkről és kapcsolattartó szervekről, akik és amelyek információt tudnak megosztani más tagállambeli partnereikkel. A kapcsolattartó szervek vagy tisztviselők a segítségnyújtásra vonatkozó megkeresés vagy az ilyen megkeresésre adott válasz küldéséről vagy átvételéről értesítik központi kapcsolattartó irodájukat.

Információcsere

Az országok egy formanyomtatvány felhasználásával kérhetnek információkat egy másik tagállamtól, amely információk lehetővé teszik számukra azt, hogy helyesen értékeljenek egy határon átnyúló ügyletet. A megkereső hatóságok kérésére a megkeresett hatóságok a kérés kézhezvételétől számított három hónapon belül kötelesek válaszolni, vagy egy hónapon belül, amennyiben az információ már rendelkezésre áll.

Egyes információk kicserélése automatikusan történik, amikor:

  • a származási tagállamból származó információk elengedhetetlenek azon rendeltetési tagállam ellenőrzési rendszere számára, ahol sor kerül az adóztatásra;
  • okkal feltételezhető, hogy a rendeltetési tagállamban megsértették vagy meg fogják sérteni a héára vonatkozó szabályozást;
  • a rendeltetési tagállamban fennáll az adóbevétel-kiesés veszélye.

A tagállamok önkéntesen is megoszthatnak információkat és visszajelzést kérhetnek azoktól az országoktól, amelyekkel az információt megosztották.

A tagállamok megtagadhatják az információszolgáltatást, amennyiben:

  • egy adott időszakon belül a megkereső hatóság információkérései aránytalanul nagy adminisztratív terhet jelentenek;
  • a megkereső hatóság még nem merítette ki a szokásos információforrásokat;
  • ha az üzleti, ipari vagy szakmai titok felfedéséhez vezet, illetve ha sérti a közrendet.

Információtárolás

Minden egyes tagállamnak legalább öt évig tárolnia kell az alábbi naprakész információkat:

  • a héa szempontjából nyilvántartott adóalanyok által benyújtott összesítő nyilatkozatokban (azon személyek listája, akikhez/amelyekhez az áruk leszállításra kerültek) megadott információk;
  • a tagállam által héaazonosító számmal ellátott személyekre vonatkozó adatok;
  • az érvénytelenné vált héaazonosító számokra vonatkozó adatok;
  • a nem letelepedett adóalanyokra vonatkozó információk.

Az információkat ezt követően valamennyi tagállammal megosztják egy elektronikus rendszeren, a héainformációcsere-rendszeren (VIES) keresztül.

Az (EU) 2020/283 rendelet módosítást vezet be, amely arra kötelezi a Bizottságot, hogy a gyanított héacsalások kivizsgálása és a héacsalások felderítése céljából kifejlessze, karbantartsa, hosztolja és műszakilag kezelje a fizetési információk központi elektronikus rendszerét (CESOP). A CESOP a tagállamok által gyűjtött fizetési adatokat tárolja, kedvezményezettenként összesíti és összeveti azokat a 904/2010/EU rendelet alapján kicserélt többi adattal. A CESOP-ban lévő adatokat kizárólag a tagállamok csalás elleni szakértői számára bocsátják rendelkezésre. A rendelet 2024. január 1-jén lép hatályba.

Az (EU) 2020/285 irányelv egyszerűsített szabályokat vezet be a kisvállalkozások adminisztratív terheinek és az előírások betartása költségeinek csökkentése, valamint egy olyan kedvezőbb adózási környezet megteremtése érdekében, amely elősegíti számukra a növekedést és a határokon átnyúló hatékonyabb kereskedelmet. A kisvállalkozások akkor jogosultak alkalmazni az egyszerűsített héa-megfelelési szabályokat, ha éves forgalmuk az érintett tagállam által meghatározott küszöbérték alatt marad, amely nem haladhatja meg a 85 000 EUR-t. Bizonyos feltételek mellett más tagállamokbeli kisvállalkozások, amelyek nem lépik túl ezt a küszöbértéket, szintén élvezhetik az egyszerűsített rendszer előnyeit, ha teljes éves forgalmuk az EU egész területén nem haladja meg a 100 000 EUR-t. Ezeket az új szabályokat 2025. január 1-jétől kell alkalmazni.

Héa-visszatérítések

A tagállamok továbbítják az egyéb tagállamokban letelepedett adóalanyoktól kapott héa-visszatérítési kérelmet a visszatérítés helye szerinti, érintett tagállam hatósága felé. Ez elektronikusan történik a kérelem kézhezvételét követő 15 naptári napon belül. A visszatérítés helye szerinti tagállam hatósága köteles értesíteni a többi tagállamok hatóságait, ha:

  • elektronikus kódokkal ellátott kiegészítő információkra van szüksége a kérelmező jellegére és szolgáltatásaira vonatkozóan; vagy
  • előírja a kérelmezők számára, hogy üzleti tevékenységüket harmonizált kódokkal írják le.

Nem uniós országok

Amennyiben az érintett nem uniós országgal fennálló segítségnyújtási megállapodások megengedik, valamely tagállam illetékes hatósága az adott tagállamtól kapott információt továbbíthatja az azt kérő tagállamok, illetve a feltehetően érdekelt bármely egyéb tagállamok felé. A tagállamok hatóságai továbbíthatják az információkat nem uniós országok felé, ha:

  • azon tagállam, amelytől az információ származik, beleegyezett ebbe;
  • az érintett nem uniós ország vállalta, hogy együttműködik a héaelőírásokkal feltehetően ütköző ügyletek szabálytalan jellegének bizonyításában.

Héacsalás elleni küzdelem

A rendelet létrehozza a csalás elleni szakértőkből álló hálózatot, az Eurofiscet, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy közösen dolgozzák fel a héa-adatokat és korai riasztásokat osszanak meg egymással a héacsalással kapcsolatos gyanúban érintett vállalkozásokra vonatkozóan. Az általa jelentett csalásgyanút követően az Eurofisc ugyancsak összehangolja az adóhatóságok által megkezdett bármely esetleges nyomon követési lépéseket. Szükség esetén az Eurofisc együttműködhet az OLAF-fal és az Europol-lal is.

Elektronikus kereskedelem

Az EU héarendszerének korszerűsítésére, valamint annak az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott uniós határokon átnyúló elektronikus kereskedelméhez való igazítására irányuló intézkedéscsomag részeként az (EU) 2017/2454 rendelet módosítja a 904/2010/EU rendeletet olyan szabályok bevezetésével, amelyek fokozzák a tagállamok közötti közigazgatási együttműködést. A 2017-es módosító rendelet kiterjed az (EU) 2017/2455 rendelet (amely a 2006/112/EK [lásd az összefoglalót] és a 2009/132/EK irányelveket [lásd az összefoglalót] módosítja) alapján történő szolgáltatásnyújtásra és a termékek távértékesítésére. A rendelet 2021 januárjában lép hatályba.

A rendelet többek között előírja, hogy:

  • a héa fizetésének alapjául szolgáló azonosítószámot előzetesen közölni kell annak érdekében, hogy áruk behozatala esetén a vámhatóságok ellenőrizhessék annak érvényességét;
  • A tagállamok adóalanyokra vonatkozó nyilvántartások és közigazgatási vizsgálatok iránti megkereséseit az azonosítás helye szerinti ország* fogja összehangolni.

2020 elején a Bizottság elfogadta a közigazgatási együttműködésről és a héacsalás elleni küzdelemről szóló (EU) 2020/21 végrehajtási rendeletet és az áruk online értékesítése esetén a szűkített egyablakos ügyintézés működésére vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló (EU) 2020/194 végrehajtási rendeletet.

Mindkét végrehajtási rendelet hozzájárul annak biztosításához, hogy a héa a végső fogyasztó szerinti tagállamban kerüljön megfizetésre, és ezáltal a tagállamok között egyenlőbbé váljon az adóbevételek elosztása.

A Covid19-válság miatt a héával kapcsolatos új e-kereskedelmi szabályok 2021. január 1. helyett csak 2021. július 1-jén lépnek hatályba ((EU) 2020/1318 végrehajtási rendelet). Ez a többletidő azért volt szükséges, hogy lehetővé tegye valamennyi tagállam számára, hogy véglegesítse az ezen módosítások végrehajtásához és alkalmazásához szükséges informatikai rendszereket.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2012. január 1. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Azonosítás szerinti ország. Az a tagállam, ahol az adóalanyt szűkített egyablakos ügyintézés igénybevételére nyilvántartásba vették.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 904/2010/EU rendelete (2010. október 7.) a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről (HL L 268., 2010.10.12., 1–18. o.)

A 904/2010/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács (EU) 2020/283 rendelete (2020. február 18.) a 904/2010/EU rendeletnek a héacsalás elleni küzdelem érdekében folytatott közigazgatási együttműködés megerősítésére irányuló intézkedések tekintetében történő módosításáról (HL L 62., 2020.3.2., 1–6. o.)

A Tanács (EU) 2020/285 irányelve (2020. február 18.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás tekintetében történő módosításáról és a 904/2010/EU rendeletnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás megfelelő alkalmazásának nyomon követését célzó közigazgatási együttműködés és információcsere tekintetében történő módosításáról (HL L 62., 2020.3.2., 13–23. o.)

A Bizottság (EU) 2020/194 végrehajtási rendelete (2020. február 12.) a 904/2010/EU tanácsi rendeletnek a nem adóalanyok részére szolgáltatást nyújtó, termékek távértékesítését végző és bizonyos belföldi termékértékesítéseket végző adóalanyokra vonatkozó különös szabályozások tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 40., 2020.2.13., 114–124. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Bizottság (EU) 2020/21 végrehajtási rendelete (2020. január 14.) a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről szóló 904/2010/EU tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló 79/2012/EU végrehajtási rendelet módosításáról (HL L 11., 2020.1.15., 1–2. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács (EU) 2017/2454 rendelete (2017. december 5.) a hozzáadottérték-adó területén történő közigazgatási együttműködésről és csalás elleni küzdelemről szóló 904/2010/EU rendelet módosításáról (HL L 348., 2017.12.29., 1–6. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács (EU) 2017/2455 irányelve (2017. december 5.) a 2006/112/EK irányelvnek és a 2009/132/EK irányelvnek a szolgáltatásnyújtásra és a termékek távértékesítésére vonatkozó bizonyos hozzáadottértékadó-kötelezettségek tekintetében történő módosításáról (HL L 348., 2017.12.29., 7–22. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 2009/132/EK irányelve (2009. október 19.) a 2006/112/EK irányelv 143. cikke b) és c) pontja hatályának meghatározásáról bizonyos termékek végleges behozatalára kivetett hozzáadottérték-adó alóli mentességek tekintetében (HL L 292., 2009.11.10., 5–30. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 2006/112/EK irányelve (2006. november 28.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről (HL L 347., 2006.12.11., 1–118. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 15.06.2022

Top