EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sidusühingute vaheliste intressimaksete ja litsentsitasude maksustamine

 

KOKKUVÕTE:

direktiiv 2003/49/EÜ – eri ELi riikide sidusühingute vaheliste intressimaksete ja litsentsitasude ühine maksustamissüsteem

MIS ON DIREKTIIVI EESMÄRK?

Direktiivi eesmärk on tagada eri ELi riikide sidusühingute* vaheliste maksete õiglane maksustamine ja vältida topeltmaksustamist ELi riikide vahel. Selle kohaldamisalasse kuuluvad:

  • intressimaksed*;
  • litsentsitasud*

PÕHIPUNKTID

Direktiivi eesmärk on kaotada ELi lähteriigi poolt sissenõutud maksud, kui ELi vastuvõttev riik maksustab sama makset.

Seetõttu on peamine eesmärk tagada, et makseid ei maksustata enam kui ühes riigis (topeltmaksustamine).

ELi riigis tekkivad intressimaksed ja litsentsitasud on vabastatud kõigist kõnealuses riigis nende suhtes kehtestatud maksudest, kui intresside või litsentsitasude tegelik tulusaaja* on

  • teise ELi riigi äriühing*
  • või teises ELi riigis asuv püsiv tegevuskoht*.

Direktiivi lisa sisaldab äriühingu liikide loetelu, mille suhtes direktiivi kohaldatakse. Direktiivi on muudetud selleks, et võtta arvesse äriühingu liike nendes riikides, mis liitusid ELiga aastatel 2004, 2007 ja 2013.

Kui sidusühing või püsiv tegevuskoht maksab ülemääraselt kinnipeetud intressimaksu või litsentsitasu mitte oma ELi riigis, peab ta taotlema tagasimakset. Kõnealune riik peab ülemääraselt kinnipeetud maksu tagasi maksma ühe aasta jooksul pärast taotluse ja äriühingust või püsivalt tegevuskohalt mõistlikult nõutavate tõendusandmete nõuetekohast kättesaamist. Kui kinnipeetud maksu ei ole selle tähtaja jooksul tagasi makstud, on maksesaajal äriühingul või püsival tegevuskohal õigus (kõnealuse aasta möödumisel) tagasimakstavalt maksult intressi saada. Intressi määr vastab võrreldavatel juhtudel lähteriigi siseriikliku õiguse kohaselt kohaldatavale siseriiklikule intressimäärale.

Käesolev direktiiv ei välista pettuste või kuritarvituste vältimiseks vajalike siseriiklike või lepingupõhiste sätete kohaldamist. Kui tehingu peamine motiiv või üks peamisi motiive on maksudest kõrvalehoidumine, maksustamise vältimine või kuritarvitamine, võivad ELi riigid tühistada käesolevast direktiivist tulenevad soodustused või keelduda käesoleva direktiivi kohaldamisest.

Teatud riigid said üleminekueeskirjadest kasu ajal, kui direktiivi kohaldamine hilines.

2006. aastal viis Rahvusvaheline Fiskaaldokumentatsiooni Büroo Euroopa Komisjoni jaoks läbi uuringu direktiivi rakendamise kohta ja komisjon avaldas oma aruande aastal 2009. 2011. aastal võttis komisjon vastu ettepaneku direktiiv ümber sõnastada eesmärgiga laiendada selle kohaldamisala ja vältida olukordi, kus maksusoodustust antakse, kuid maksusätted ei kohaldu tõhusalt saadud tulule (topeltmaksustamine).

MIS AJAST DIREKTIIVI KOHALDATAKSE?

Direktiivi kohaldatakse alates 26. juunist 2003 ning see pidi ELi riikides jõustuma 1. jaanuariks 2004.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Intressimakse: tulu igat liiki võlakohustustest olenemata sellest, kas need on tagatud hüpoteegiga või kas nendega kaasneb õigus saada osa võlgniku kasumist. Näiteks tulu väärtpaberitest ja võlakirjadest (fikseeritud intressimääraga pikaajalised võlakirjad, mille on emiteerinud äriühing ja mis on tagatud varaga), kaasa arvatud selliste väärtpaberite ja võlakirjadega seotud ülekursid ja lisatasud. Maksmisega viivitamisel määratavaid trahvimakseid ei loeta intressiks.
Litsentsitasu: igasugused maksed, mis on saadud tasuna kirjandus-, kunstiteose või teadustöö kasutamise või kasutusõiguse eest. See hõlmab ka:
  • kinofilmide ja tarkvara autoriõigust,
  • patente,
  • kaubamärke,
  • disainilahendusi või mudeleid,
  • kavasid,
  • salajasi valemeid või protsesse või tööstuslikke, kaubanduslikke või teaduslikke seadmeid käsitlevat teavet.

Makseid tööstuslike, kaubanduslike või teaduslike seadmete kasutamise või kasutusõiguse eest peetakse litsentsitasuks.

Sidusühingud: kahte äriühingut peetakse sidusühinguteks, kui:
  • ühe äriühingu otsene osalus teise äriühingu kapitalis on vähemalt 25 % või
  • kolmanda äriühingu otsene osalus mõlema äriühingu kapitalis on vähemalt 25 %.
Tegelik tulusaaja: äriühing, kes saab neid makseid enda kasuks, mitte vahendajana, näiteks mõne teise isiku esindaja, usaldusisiku või volitatud allakirjutajana.

Püsiva tegevuskoha puhul, kui makse on tegelikult seotud selle püsiva tegevuskohaga.

Teise ELi riigi äriühing: see äriühing peab vastama kolmele järgmisele kriteeriumile:
  • see asutati kooskõlas mõne ELi riigi õigusega (st äriühingu registreeritud asukoht, keskasutus või peamine tegevuskoht on ELis ning selle tegevusel on tõhus ja pidev side selle riigi majandusega);
  • see on kõnealuse ELi riigi resident;
  • see kuulub äriühingu tulumaksuga maksustamisele.
Püsiv tegevuskoht: liikmesriigis asuv kindel tegutsemiskoht, mille kaudu toimub tervikuna või osaliselt teise liikmesriigi äriühingu tegevus.

PÕHIDOKUMENT

Nõukogu 3. juuni 2003. aasta direktiiv 2003/49/EÜ eri liikmesriikide sidusühingute vaheliste intressimaksete ja litsentsitasude suhtes kohaldatava ühise maksustamissüsteemi kohta (ELT L 157, 26.6.2003, lk 49–54)

Direktiivi 2003/49/EÜ hilisemad muudatused ja parandused on alusdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUVAD DOKUMENDID

Ettepanek: nõukogu direktiiv eri liikmesriikide sidusühingute vaheliste intressimaksete ja litsentsitasude suhtes kohaldatava ühise maksustamissüsteemi kohta (KOM(2011) 714 (lõplik), 11.11.2011)

Viimati muudetud: 04.07.2018

Top