EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Събиране на вземания във връзка с данъци, такси и други мерки

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2010/24/ЕС, насърчаваща взаимната помощ между държавите от ЕС при събиране на вземания, свързани с данъци, такси и други мерки

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Тя има за цел борбата срещу укриването на данъци, като гарантира, че държавите от ЕС сътрудничат по-тясно помежду си (те трябва да предоставят помощ) относно събирането на вземания във връзка с данъци, такси и подобни мерки, налагани в друга държава от ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Тази директива е приложима за вземания във връзка с:
  • Държавите от ЕС следваше да уведомят Европейската комисия относно техния компетентен национален орган или органи до 20 май 2010 г. за публикуване в Официален вестник на ЕС. Всеки компетентен орган трябва да определи централно звено за връзка, отговарящо за връзките с други държави от ЕС в тази област.

Искане за информация

Всеки компетентен орган е длъжен да предостави на друг компетентен орган цялата информация, отнасяща се до този компетентен орган относно събирания на вземания, освен в случаите когато:

  • органът, от който се изисква информацията няма да може да се сдобие с нея за събирания на подобни вземания в неговата собствена държава;
  • информацията би разкрила търговски, индустриални или професионални тайни;
  • разкриването на информацията би изложило на риск безопасността или би била в разрез с обществената политика на държавата от ЕС, от която се изисква тя.

Искане за уведомяване относно документи

  • Когато има искане за уведомяване относно документи, свързани с вземания, органът, от който се изисква, трябва да уведоми адресата за всички документи, които се издават от държавата кандидат от ЕС във връзка с вземания или тяхното възстановяване.
  • Искането за уведомяване трябва да съдържа съответната информация, като име и адрес на адресата, целта на уведомяването, описание на естеството и размера на вземанията и данните за контакт на звената, отговарящи за документите и за получаване на допълнителна информация.

Процедури за възстановяване

  • Всички налични целесъобразни процедури за възстановяване трябва да бъдат приложени преди запитващият орган да направи искане за възстановяване, освен в следните случаи:
    • ако е очевидно, че има недостатъчни или липсващи активи, които да бъдат възстановени в държавата от ЕС на запитващия орган, но заинтересованото лице има необходимите активи в държавата на ЕС съгласно искането;
    • това би довело до прекомерни трудности.
  • Всяко искане за възстановяване трябва да бъде придружено от единен инструмент за предприемане на изпълнителни мерки в държавата от ЕС, към която се отнася искането.
  • Компетентният орган, към който е отправено искането, ще приложи правомощията и процедурите, предоставени от закона, регулациите или административните разпоредби в държавата от ЕС, към която се отнася искането, относно вземанията на същите или подобни данъци или мита. Ако органът, към който е отправено искането, не счита, че същите или подобни данъци или мита са приложими в държавата от ЕС, към която се отнася искането, той ще приложи вместо това правилата, отнасящи се за данъка върху доходите на физическите лица.

Спорове

  • Споровете относно вземанията, първоначалният или единният инструмент за предприемане на изпълнителни мерки и валидността на уведомяването от страна на запитващия орган са отговорност на компетентните органи на държавата от ЕС на запитващия орган. Споровете относно валидността на уведомяването от страна на компетентния орган на държавата от ЕС, към която се отнася искането, ще бъдат предявени към компетентния орган на тази държава от ЕС.
  • Запитващият орган може да предяви искане за възстановяване на оспореното вземане. Ако вземането е успешно, запитващият орган ще носи отговорност за възстановяването на сумата по вземането, освен всички приложими компенсации.

Изменение или оттегляне на искането за помощ при събиране на вземане

Запитващият орган трябва незабавно да уведоми органа, към който е отправено искането, относно всички поправки или оттегляне на искането за вземане, като уточни причините за поправката или оттеглянето.

Искане за предпазни мерки

Когато вземането или инструмента, разрешаващ прилагането в държавата от ЕС на запитващия орган, е оспорено към момента на внасяне на искането, органът, към който е отправено искането, трябва да предприеме предпазни мерки съобразно неговия държавен закон, за да гарантира вземането, когато има искане за неговото изпълнение от страна на запитващия орган.

Ограничения в задълженията на органа, към който е отправено искането

Органът, към който е отправено искането, не е задължен да окаже помощ при събиране на вземане, ако:

  • събирането на вземането би довело до сериозни икономически или социални затруднения в държавата от ЕС, към която се отнася искането;
  • първоначалното искане за помощ се отнася за вземания с давност над 5 години;
  • общата сума от вземанията е под 1 500 евро.

Общи условия

  • Цялата информация и документи, оповестени съобразно настоящата директива, ще бъдат предмет на задължението за служебна тайна и следователно ще бъдат защитени от съответния държавен закон на държавата от ЕС, която ги е получила.
  • Настоящата директива отменя Директива 2008/55/ЕО от 1 януари 2012 г. Справките с отменената директива ще се разбират като справки с настоящата директива.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Прилага се от 20 април 2010 г. Държавите от ЕС трябваше да въведат директивата в националното си законодателство до 31 декември 2011 г.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива на Съвета 2010/24/ЕС от 16 март 2010 г. относно взаимната помощ при събиране на вземания, свързани с данъци, такси и други мерки (ОВ L 84, 31.3.2010 г., стр. 1—12)

последно актуализация 30.10.2017

Top