EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

SET-Plan за разработването на нисковъглеродни технологии

Като част от своята стратегия за развитие на нисковъглеродна икономика Европейският съюз (ЕС) си определи цели за климата и енергията за 2020 г. Технологията може да играе основна роля за подпомагането на спазването на тези цели. SET-Plan представлява технологичният стълб на политиката за енергията и климата на ЕС.

АКТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите - Инвестиране в разработването на нисковъглеродни технологии (във връзка със Стратегическия план за енергийни технологии - SET-Plan) COM(2009) 519 окончателен, 7.10.2009 г.).

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ПЛАНА?

Европейският стратегически план за енергийни технологии (SET-Plan) има за цел да насърчи развитието и използването на нисковъглеродни технологии до 2020 г. Той насърчава сътрудничеството между държави, дружества и изследователски институции от ЕС, което чрез обединяването на умения и средства може да намали разходите. Освен това спомага и за финансирането на проекти.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Съществуват европейски индустриални инициативи за различни форми на енергия. Процентът на електричеството, което те могат да произведат до 2020 г., е посочен в скоби: вятър (20 %), слънчева енергия (15 %), биоенергия (14 %).
  • Европейската инициатива за електроенергийните мрежи има за цел да позволи на 50 % от мрежите в Европа да интегрират възобновяема енергия и ефективно да задоволяват търсенето и предлагането до 2020 г.
  • Инициативата за улавяне и съхранение на въглероден диоксид има за цел да направи засегнатите технологии икономически жизнени.
  • Инициативата за устойчива ядрена енергетика се опитва да пусне в действие първите прототипи за генериране от четвърто поколение до 2020 г.
  • Инициативата за енергийна ефективност следва да осигури 25-30 „интелигентни“града (т.е. градове, които използват цифрови технологии, които им позволяват да предлагат по-добри обществени услуги за граждани, да използват ресурсите по-добре с по-малко въздействие върху околната среда), които да бъдат водещи при постигането на нисковъглеродно бъдеще.
  • Европейското сдружение за енергийни научни изследвания насърчава координираното сътрудничество между националните изследователски институти по съвместни програми. То се придружава от дейности за създаване на научни и изследователски групи.
  • Комисията проучва други технологични направления, като например други намиращи се в морето възобновяеми енергийни източници (например вятърна енергия, генератори на енергия от приливите и отливите и т.н.), съхранение на енергия, възобновяемо отопление и охлаждане. В областта на атомната енергетика тя работи за преодоляване на предизвикателствата, свързани с увеличаване на експлоатационния период на съоръженията, и намиране на решения по отношение на депонирането на радиоактивни отпадъци.
  • ЕС си сътрудничи активно с много от своите международни партньори, например със Стратегическия форум за международно научно и технологично сътрудничество.

За допълнителна информация вж. уебсайта за Стратегическия план за енергийни технологии.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите: Технологии и нововъведения в енергетиката (COM(2013) 253 final, 2.5.2013 г.).

последно актуализация 05.08.2015

Top