EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zapewnianie kompatybilności systemów kolei w UE

Unia Europejska (UE) dąży do przyspieszenia integracji swojej sieci* kolei poprzez wprowadzenie wspólnych warunków i norm. Pomagają one zapewnić wysokie poziomy bezpieczeństwa i wydajności.

AKT

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/57/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie (przekształcenie)

STRESZCZENIE

Unia Europejska (UE) dąży do przyspieszenia integracji swojej sieci* kolei poprzez wprowadzenie wspólnych warunków i norm. Pomagają one zapewnić wysokie poziomy bezpieczeństwa i wydajności.

JAKIE SĄ CELE NINIEJSZEJ DYREKTYWY?

Dyrektywa ustala warunki, które mają być spełnione w celu osiągnięcia na terytorium UE interoperacyjności** systemu kolei w sposób zgodny z dyrektywą 2004/49/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei. Odnosi się to w szczególności do procedury wydawania zezwoleń na dopuszczenie do eksploatacji pojazdów kolejowych.

Warunki te dotyczą projektowania, budowy, dopuszczenia do eksploatacji, modernizacji, odnowienia, eksploatacji i utrzymania systemu kolei. Odnoszą się one także do kwalifikacji zawodowych, wymagań zdrowotnych i dotyczących bezpieczeństwa dla personelu mającego udział w jego eksploatacji i utrzymaniu.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

UE realizuje swój cel osiągnięcia interoperacyjności systemu kolei - zarówno dużych prędkości, jak i konwencjonalnych - poprzez przyjęcie i wdrożenie jednolitych przepisów technicznych mających obowiązywać we wszystkich krajach UE. Niniejsza dyrektywa ustala:

  • zasadnicze wymogi w zakresie bezpieczeństwa (np. bezpieczeństwa części, takich jak urządzenia hamujące), niezawodności (np. monitorowanie i konserwacja kluczowych składników), zdrowia ludzi, ochrony środowiska naturalnego, zgodności technicznej i eksploatacji systemu (załącznik III),
  • techniczne specyfikacje interoperacyjności (TSI) przyjęte przez Europejską Agencję Kolejową dla każdego z podsystemów*** lub części podsystemów, zgodnie z wymogami dyrektywy,
  • stosowne specyfikacje europejskie.

Komisja Europejska dysponuje uprawnieniami do przyjmowania kolejnych przepisów dotyczących określonych aspektów specyfikacji technicznych odnoszących się do interoperacyjności kolei. Aspekty objęte tymi przepisami to m.in. specyfikacje techniczne wagonów towarowych i lokomotyw, dostępność do systemów kolei osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej oraz bezpieczeństwo w tunelach.

OD KIEDY NINIEJSZA DYREKTYWA MA ZASTOSOWANIE?

Od 19 lipca 2008 r.

KONTEKST

Niniejsza dyrektywa uchyla dyrektywę 96/48/WE w sprawie interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei dużych prędkości i dyrektywę 2001/16/WE w sprawie interoperacyjności transeuropejskiego systemu kolei konwencjonalnych.

KLUCZOWE POJĘCIA

* Sieć oznacza linie, stacje, terminale i wszystkie rodzaje stałego wyposażenia niezbędnego do zapewnienia bezpiecznej i bezproblemowej eksploatacji systemu kolei.

** Interoperacyjność oznacza zdolność systemu kolei do zapewnienia bezpiecznego i nieprzerwanego przejazdu pociągów spełniających wymagany stopień wydajności tych linii.

*** Podsystemy oznaczają wynik podziału systemu kolei (załącznik II). Podsystemy te, dla których muszą zostać ustalone zasadnicze wymagania, mogą mieć charakter strukturalny (np. infrastruktura lub sterowanie ruchem kolejowym) lub funkcjonalny (np. zarządzanie ruchem lub konserwacja).

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Komisji Europejskiej poświęconej interoperacyjności.

ODNIESIENIA

Akt

Wejście w życie

Termin transpozycji przez państwa członkowskie

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

Dyrektywa 2008/57/WE

19.7.2008

19.7.2010

Dz.U. L 191 z 18.7.2008, s. 1-45

Kolejne zmiany i poprawki do dyrektywy 2008/57/WE zostały włączone do tekstu podstawowego. Niniejszy tekst skonsolidowany ma jedynie wartość dokumentalną.

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015

Top