EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Preprečevanje in odpravljanje makroekonomskih neravnotežij v EU

 

POVZETEK:

Uredba (EU) št. 1174/2011 o izvršilnih ukrepih za odpravljanje čezmernih makroekonomskih neravnotežij v evroobmočju

Uredba (EU) št. 1176/2011 o preprečevanju in odpravljanju makroekonomskih neravnotežij

KAJ JE NAMEN TEH UREDB?

  • Uredba (EU) št. 1176/2011 podrobno opredeljuje postopke za odkrivanje in opravljanje makroekonomskih neravnotežij. Velja za vse države Evropske unije (EU).
  • Uredba (EU) št. 1174/2011 določa mehanizem izvajanja. Skrajni ukrep mehanizma so finančne sankcije za države evroobmočja, ki kršijo priporočila postopka v zvezi z makroekonomskim neravnotežjem (MIP), sprejeta na ravni EU, za odpravljanje prekomernih neravnotežij.

KLJUČNE TOČKE

EU pozorno spremlja proračunsko politiko držav EU, poleg tega pa tudi preverja makrofinančna gibanja*, da bi odkrila, preprečila in odpravila morebitna škodljiva makroekonomska ravnotežja* in tveganja, ki lahko ogrozijo pravilno delovanje ekonomske in monetarne unije.

Poročilo v okviru mehanizma opozarjanja

  • Evropska komisija vsako leto pripravi poročilo v okviru mehanizma opozarjanja, ki predstavlja začetno fazo letnega cikla postopka v zvezi z makroekonomskim neravnotežjem. Poročilo temelji na ekonomski analizi preglednice kazalnikov, vključuje pa tudi druge primerne ekonomske in finančne analize. Predstavlja oceno razmer v državah EU z namenom odkrivanja gibanj, ki lahko odražajo morebitna neravnotežja.
  • Na podlagi tega poročila Komisija navede države članice, za katere meni, da jih je prizadelo neravnotežje in za katere so potrebne dodatne analize. Svet nato razpravlja o poročilu in sprejme ustrezne sklepe.

Poglobljeni pregledi

Za vsako državo, navedeno v poročilu mehanizma za opozarjanje, Komisija pripravi poglobljeni pregled. V njem določi, ali neravnotežja res obstajajo, kakšna so in kako resna, ter opozori na težave pri prilagajanju in izzive politik. Uredba po poglobljenem pregledu predvideva tri možnosti:

  • V zadevni državi niso prisotna neravnotežja. Takšna država se ponovno vključi v spremljanje makroekonomskih neravnotežij pri naslednjem postopku v zvezi z makroekonomskim neravnotežjem, hkrati pa je še vedno pod večstranskim nadzorom v okviru evropskega semestra.
  • V zadevni državi je zaznano neravnotežje. V tem primeru lahko Svet na podlagi priporočila Komisije zadevni državi izda več posebnih priporočil za sprejetje preprečevalnih ukrepov.
  • V zadevni državi so prisotna čezmerna neravnotežja. Svet lahko na priporočilo Komisije izda posebna priporočila za zadevno državo članico. V primeru čezmernega neravnotežja lahko Svet na podlagi priporočila Komisije uvede popravljalni ukrep. Popravljalni ukrep se spremeni v ločen postopek, in sicer postopek v zvezi s čezmernim neravnotežjem (EIP).

Poglobljeni pregledi preučujejo različna gibanja v gospodarstvih držav EU, zlasti gibanja v zvezi z zunanjimi neravnotežji (kot so gibanje tekočega računa, spremembe deleža izvoza in neto premoženjske bilance) in notranjimi neravnotežji (kot so javni in zasebni dolg, cene nepremičnin, gibanje kreditiranja in stopnja brezposelnosti).

Z rezultati poglobljenega pregleda se seznanita Komisija in Svet in nato vsako pomlad v okviru evropskega semestra zadevnim državam izdata posebna priporočila.

Postopek v zvezi s čezmernim neravnotežjem

  • Svet lahko na priporočilo Komisije za državo s čezmernim neravnotežjem sproži postopek v zvezi s čezmernim neravnotežjem. Svet sprejme politična priporočila in določi rok, v katerem mora zadevna država EU predložiti načrt popravljalnih ukrepov.
  • Če so ukrepi in časovni načrt, ki jih predloži država EU, primerni, jih Svet potrdi v obliki priporočila, v katerem je naveden tudi časovni razpored za nadzor izvajanja.
  • Če Svet meni, da predviden načrt ni primeren, sprejme priporočilo, v katerem pozove državo EU, naj v dveh mesecih predloži nov načrt popravljalnih ukrepov.
  • Izvajanje priporočila Sveta spremlja Komisija. Spremljanje temelji na preučevanju rednih poročil o napredku, ki jih predloži država članica, ter na rezultatih misije okrepljenega nadzora v zadevni državi. Svet na podlagi poročila Komisije oceni izvrševanje popravljalnih ukrepov.
  • Za državo EU, v kateri je odkrito čezmerno neravnotežje, se lahko kadar koli uvedejo popravljalni ukrepi.

Sankcije in globe v okviru postopka v zvezi s čezmernim neravnotežjem

  • Državam evroobmočja se lahko naložijo finančne kazni, če zaporedoma predložijo nezadosten načrt popravljalnih ukrepov ali ne sprejmejo popravljalnih ukrepov. V primeru nezadostnih popravljalnih ukrepov lahko Svet državi naloži obrestni depozit. Če država tudi v nadaljevanju ne izvaja popravljalnih ukrepov, se depozit pretvori v letno globo. Obrestni depozit ali globa znašata 0,1 % BDP zadevne države članice v predhodnem letu.
  • Ti ukrepi so kazen za ponavljajoče se neukrepanje države in ne sama neravnotežja. Ukrepi se štejejo za sprejete, razen če se države evroobmočja s kvalificirano večino odločijo za zavrnitev.
  • Zaradi neupoštevanja priporočil v okviru postopka v zvezi s čezmernim neravnotežjem se lahko prekine financiranje iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov ne glede na članstvo v evroobmočju.

Evropski semester 2016

Poglobljeni pregledi so bili objavljeni 26. februarja 2016 in vključeni v poročila Komisije o državah. Rezultati poglobljenih pregledov so povzeti v sporočilu Komisije.

OD KDAJ SE UREDBI UPORABLJATA?

Uredbi se uporabljata od 13. decembra 2011.

OZADJE

Sveženj šestih ukrepov (šesterček), ki je začel veljati decembra 2011, je uvedel sistem za nadzorovanje ekonomskih politik, da bi preprečili in odpravili makroekonomska neravnotežja v EU. Ta nadzor je del evropskega semestra za usklajevanje ekonomskih politik.

Več informacij je na voljo na straneh:

* KLJUČNI POJMI

Makrofinančna gibanja: denarna, fiskalna in finančna gibanja na makroekonomski ravni (tj. znotraj gospodarstva posamezne države).

Makroekonomska neravnotežja: ko določeni vidiki gospodarstva države niso v ravnotežju, npr. visoka javna ali zasebna zadolženost, visoka brezposelnost, šibek izvoz itd.

GLAVNI DOKUMENTI

Uredba (EU) št. 1174/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. novembra 2011 o izvršilnih ukrepih za odpravljanje čezmernih makroekonomskih neravnotežij v evroobmočju (UL L 306, 23.11.2011, str. 8-11).

Uredba (EU) št. 1176/2011 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. novembra 2011 o preprečevanju in odpravljanju makroekonomskih neravnotežij (UL L 306, 23.11.2011, str. 25-32).

POVEZANI DOKUMENTI

Sporočilo Komisije Evropskemu parlamentu, Svetu, Evropski centralni banki in Evroskupini: Evropski semester 2016: Ocena napredka pri strukturnih reformah in preprečevanju in odpravljanju makroekonomskih neravnotežij ter rezultati poglobljenih pregledov v skladu z uredbo (EU) št. 1176/2011 (COM(2016) 095 final/2, 7.4.2016).

Zadnja posodobitev 30.08.2016

Top