EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prevencia a náprava makroekonomických nerovnováh v EÚ

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Nariadenie (EÚ) č. 1174/2011 o opatreniach na presadzovanie vykonávania nápravy nadmernej makroekonomickej nerovnováhy v rámci eurozóny

Nariadenie (EÚ) č. 1176/2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh

AKÝ JE CIEĽ TÝCHTO NARIADENÍ?

  • V nariadení (EÚ) č. 1176/2011 sa spresňuje postup pri odhaľovaní a náprave makroekonomických nerovnováh. Toto nariadenie sa vzťahuje na všetky krajiny Európskej únie (EÚ).
  • V nariadení (EÚ) č. 1174/2011 sa vymedzuje mechanizmus presadzovania. Tento mechanizmus je zakončený finančnými pokutami pre krajiny eurozóny, ktoré nedodržiavajú odporúčania vyplývajúce z postupu pri makroekonomickej nerovnováhe (PMN), vypracované na úrovni EÚ. Cieľom je napraviť nadmerné nerovnováhy týchto krajín.

HLAVNÉ BODY

Európska únia okrem úzkeho monitorovania rozpočtových politík krajín EÚ takisto kontroluje makrofinančný vývoj* s cieľom odhaľovať a naprávať potenciálne škodlivé makroekonomické nerovnováhy* a predchádzať im a riziká, ktoré bránia riadnemu fungovaniu hospodárskej a menovej únie.

Správa o mechanizme varovania

  • Európska komisia každý rok zostavuje správu o mechanizme varovania (SMV), ktorá predstavuje východiskový bod ročného cyklu PMN. Správa o mechanizme varovania je založená na hospodárskom výklade hodnotiacej tabuľky ukazovateľov, ale využíva aj ďalšie príslušné hospodárske a finančné analýzy. Posudzuje sa v nej stav krajín EÚ v záujme odhalenia vývoja, ktorý by mohol prezrádzať možné nerovnováhy.
  • Na základe tejto správy Komisia identifikuje tie krajiny EÚ, ktoré by mohli byť postihnuté nerovnováhou a v súvislosti s ktorými je nutná ďalšia analýza. Rada rokuje o správe a prijíma závery.

Hĺbkové preskúmanie

Komisia vykonáva hĺbkové preskúmanie v súvislosti so všetkými krajinami, ktoré boli identifikované v správe o mechanizme varovania. Určuje, či sa vyskytujú nerovnováhy, posudzuje ich povahu a závažnosť a poukazuje na otázky týkajúce sa úprav a politické výzvy. Podľa nariadenia sú možné tri výstupy hĺbkového preskúmania:

  • Dotknutá krajina nie je postihnutá žiadnou nerovnováhou. Krajina v tejto situácii opätovne zavedie skríning makroekonomických nerovnováh v každom nasledujúcom kole PMN, pričom bude naďalej podliehať viacstrannému dohľadu v rámci európskeho semestra.
  • Dotknutá krajina je postihnutá nerovnováhou. V takom prípade Rada konajúca na odporúčanie Komisie môže vydať súbor odporúčaní pre jednotlivé krajiny, ktoré sú určené dotknutej krajine, s cieľom začať preventívne opatrenia.
  • Dotknutá krajina je postihnutá nadmernou nerovnováhou. Rada konajúca na odporúčanie Komisie môže takisto vydať súbor odporúčaní pre jednotlivé krajiny, ktoré sú určené dotknutej krajine. V prípade nadmernej nerovnováhy môže Rada prijať nápravné opatrenia na odporúčanie Komisie. Nápravné opatrenia sa premietnu do oddeleného postupu, konkrétne do postupu pri nadmernej ekonomickej nerovnováhe.

V hĺbkových preskúmaniach sa skúmajú rôzne trendy v hospodárstvach krajín EÚ, predovšetkým vývoj týkajúci sa vonkajších nerovnováh (ako sú ich vonkajšie účty, zmeny vývozných podielov a čistá bilancia investícií) a vnútorných nerovnováh (ako je verejný a súkromný dlh, ceny nehnuteľností, úverové toky a miera nezamestnanosti).

Komisia a Rada zohľadňujú výsledky hĺbkových preskúmaní pri vydávaní odporúčaní pre jednotlivé krajiny v kontexte európskeho semestra vždy na jar.

Postup pri nadmernej nerovnováhe

  • Rada môže na odporúčanie Komisie začať postup pri nadmernej nerovnováhe v súvislosti s krajinou EÚ, v ktorej sú nadmerné nerovnováhy. Rada prijme súbor politických odporúčaní, ktoré sa majú dodržiavať, a pre každú dotknutú krajinu EÚ stanoví lehotu na predloženie plánu nápravných opatrení.
  • Ak sú opatrenia a harmonogram, ktoré predložili krajiny EÚ, uspokojivé, Rada ich potvrdí v odporúčaní Rady, v ktorom sa stanovuje harmonogram monitorovania.
  • Ak sa predložený plán považuje za nedostatočný, Rada prijme odporúčanie, v ktorom vyzve danú krajinu, aby predložila nový plán nápravných opatrení do dvoch mesiacov.
  • Komisia prijme nadväzujúce opatrenia na odporúčanie. Tieto nadväzujúce opatrenia vychádzajú z pravidelných správ o pokroku, ktoré predkladá daná krajina, a z výsledkov monitorovacích misií. Na základe správy Komisie Rada následne posúdi vykonávacie opatrenia.
  • Nápravná časť v súvislosti s krajinou EÚ sa môže začať kedykoľvek, keď sa zistia nadmerné nerovnováhy.

Sankcie a pokuty v rámci postupu pri nadmernej nerovnováhe

  • Krajiny eurozóny môžu podliehať finančným pokutám, ak opakovane predložia nedostatočné plány nápravných opatrení alebo ak nevytvorili nápravné opatrenia. V prípade nedostatočných nápravných opatrení môže Rada krajine nariadiť úročený vklad. Ak ani potom krajina nezavedie nápravné opatrenia, tento vklad môže byť premenený na pokutu. Úročený vklad alebo pokuta sa rovná 0,1 % HDP krajiny za predchádzajúci rok.
  • Týmito sankciami sa trestá opakované nekonanie, a nie samotné nerovnováhy. Považujú sa za schválené, pokiaľ proti nim nenamieta kvalifikovaná väčšina krajín eurozóny.
  • Nesúlad s postupom pri nadmernej nerovnováhe môže viesť k pozastaveniu európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF) bez ohľadu na členstvo krajiny v eurozóne.

Európsky semester 2016

Hĺbkové preskúmania boli zverejnené 26. februára 2016 a začlenené do správ Komisie o jednotlivých krajinách. Výsledky hĺbkových preskúmaní sú zhrnuté v oznámení Komisie.

ODKEDY SA NARIADENIA UPLATŇUJÚ?

Obe nariadenia sa uplatňujú od 13. decembra 2011.

KONTEXT

V balíku šiestich legislatívnych návrhov, ktorý nadobudol účinnosť v decembri 2011, sa zaviedol systém dohľadu nad hospodárskou politikou s cieľom predchádzať makroekonomickým nerovnováham v EÚ a naprávať ich. Tento dohľad je súčasťou európskeho semestra pre koordináciu hospodárskych politík.

Ďalšie informácie:

* HLAVNÉ POJMY

Makrofinančný vývoj: menový, daňový a finančný vývoj na makroekonomickej úrovni (t. j. v rámci hospodárstva krajiny)

Makroekonomické nerovnováhy: keď sú určité hľadiská hospodárstva krajiny nevyvážené, napr. vysoká úroveň verejného alebo súkromného dlhu, vysoká nezamestnanosť, slabá výkonnosť vývozu atď.

HLAVNÝ DOKUMENT

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1174/2011 zo 16. novembra 2011 o opatreniach na presadzovanie vykonávania nápravy nadmernej makroekonomickej nerovnováhy v rámci eurozóny (Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 8 – 11)

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1176/2011 zo 16. novembra 2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh (Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 25 – 32)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskej centrálnej banke a Euroskupine – Európsky semester 2016: hodnotenie pokroku pri štrukturálnych reformách, prevencia a náprava makroekonomických nerovnováh a výsledky hĺbkových preskúmaní podľa nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 (COM(2016) 095 final/2, 7.4.2016)

Posledná aktualizácia 30.08.2016

Top