EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prevence a náprava makroekonomické nerovnováhy v EU

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) č. 1174/2011 o donucovacích opatřeních k nápravě nadměrné makroekonomické nerovnováhy v eurozóně

Nařízení (EU) č. 1176/20111176/2011 o prevenci a nápravě makroekonomické nerovnováhy

CO JE CÍLEM TĚCHTO NAŘÍZENÍ?

  • Nařízení (EU) č. 1176/2011 podrobně popisuje postup pro odhalování a nápravu makroekonomické nerovnováhy. Nařízení se vztahuje na všechny země EU.
  • Nařízení (EU) č. 1174/2011 stanoví mechanismus donucování. Tento mechanismus vrcholí finančními sankcemi pro země eurozóny, které nedodržují doporučení postupu při makroekonomické nerovnováze vytvořená na úrovni EU při nápravě jejich nadměrné nerovnováhy.

KLÍČOVÉ BODY

Kromě bedlivého sledování rozpočtových politik zemí Evropské unie EU také kontroluje makrofinanční vývoj* pro odhalení, prevenci a nápravu potenciálně škodlivé makroekonomické nerovnováhy* a rizik, které by zabránily správnému fungování hospodářské a měnové unie.

Zpráva mechanismu varování

  • Evropská komise každý rok vytváří zprávu mechanismu varování, která představuje počáteční bod ročního cyklu postupu při makroekonomické nerovnováze. Zpráva mechanismu varování je založena na ekonomických závěrech ze srovnávacího přehledu ukazatelů, ale vychází i z dalších příslušných ekonomických a finančních analýz. Zpráva posuzuje situaci zemí EU s cílem odhalit vývoj, který by mohl odrážet možnou nerovnováhu.
  • Na základě této zprávy Komise zjišťuje, které země EU mohou být postiženy nerovnováhou a pro které je nutná další analýza. Rada zprávu projednává a přijímá závěry.

Hloubkové přezkumy

Pro každou zemi uvedenou ve zprávě mechanismu varování Komise provádí hloubkový přezkum. Zjistí, zda nerovnováha existuje, posoudí její povahu a závažnost a poukáže na problémy s korekcí a na politické výzvy. Nařízení umožňuje tři možné výsledky hloubkového přezkumu:

  • Příslušná země není postižena nerovnováhou. Země v této situaci znovu vstupuje do zjišťování makroekonomické nerovnováhy při každém dalším kole postupu při makroekonomické nerovnováze a zároveň dále podléhá mnohostrannému dohledu v rámci evropského semestru.
  • Příslušná země je postižena nerovnováhou. V takovém případě Rada, jednající na doporučení Komise, může pro příslušnou zemi vydat řadu doporučení pro jednotlivé země a spustit preventivní opatření.
  • Příslušná země je postižena nadměrnou nerovnováhou. Rada, jednající na doporučení Komise, může také pro příslušnou zemi vydat řadu doporučení pro jednotlivé země. V případě nadměrné nerovnováhy může Rada provést nápravné opatření na doporučení Komise. Z nápravného opatření se stává samostatný postup, totiž postup při nadměrné nerovnováze.

Hloubkové přezkumy zkoumají různé trendy v ekonomikách zemí EU, zejména vývoj vzhledem k vnější nerovnováze (například jejich vnější účty, změny podílů na vývozních trzích a čisté investiční bilance) a vnitřní nerovnováhy (například soukromý a veřejný dluh, ceny bydlení, úvěrové toky a míru nezaměstnanosti).

Výsledky hloubkového přezkumu bere v potaz Komise a Rada vydáváním doporučení pro jednotlivé země v kontextu evropského semestru každé jaro.

Postup při nadměrné nerovnováze

  • Rada, na základě doporučení Komise, může vyvolat postup při nadměrné nerovnováze pro zemi EU, která má nadměrnou nerovnováhu. Rada přijímá soubor politických doporučení, kterými je třeba se řídit, a určuje lhůtu, v níž má dotčená země EU předložit plán nápravných opatření.
  • Pokud jsou opatření a časový harmonogram předložené zeměmi EU uspokojivé, jsou schváleny doporučením Rady, které stanoví rozvrh sledování.
  • Pokud je předložený plán považován za nedostačující, přijme Rada doporučení vyzývající zemi k předložení nového plánu nápravných opatření do 2 měsíců.
  • Komise na toto doporučení navazuje, a to na základě pravidelných zpráv o pokroku odeslaných příslušnou zemí a výsledků sledovacích misí. Na základě zprávy Komise pak prováděcí opatření posoudí Rada.
  • Při zjištění nadměrné nerovnováhy může být pro zemi EU kdykoli aktivována nápravná složka.

Sankce a pokuty v rámci postupu při nadměrné nerovnováze

  • Země eurozóny mohou být postiženy finančními tresty, pokud opakovaně předloží nedostačující plány nápravných opatření nebo v případě nepřijetí nápravných opatření. V případě nedostatečných nápravných opatření může Rada zemi uložit složení úročeného vkladu. Pokud země ani potom neprovádí nápravná opatření, může se z tohoto vkladu stát pokuta. Úročený vklad nebo pokuta se rovná 0,1 % HDP příslušné země za uplynulý rok.
  • Tyto sankce penalizují opakované nepřijetí opatření, nikoli samotnou nerovnováhu. Sankce jsou považovány za schválené, pokud se proti nim nepostaví kvalifikovaná většina zemí eurozóny.
  • Nedodržování postupu při nadměrné nerovnováze může vést k pozastavení plateb z evropských strukturálních a investičních fondů (ESI), a to bez ohledu na členství v eurozóně.

Evropský semestr 2016

Hloubkové přezkumy byly zveřejněny 26. února 2016 a byly zahrnuty do zpráv Komise o jednotlivých zemích. Výsledky hloubkových přezkumů jsou shrnuty ve sdělení Komise.

ODKDY SE NAŘÍZENÍ POUŽIJÍ?

Obě se používají od 13. prosince 2011.

KONTEXT

Balíček šesti právních předpisů, který vstoupil v platnost v prosinci 2011, zavedl systém dohledu nad hospodářskými politikami pro prevenci a nápravu makroekonomické nerovnováhy v EU. Tento dohled je součástí evropského semestru pro koordinaci hospodářských politik.

Další informace jsou k dispozici zde:

* KLÍČOVÉ POJMY

Makrofinanční vývoj: peněžní, fiskální a finanční vývoj na makroekonomické úrovni (tj. v rámci ekonomiky země).

Makroekonomická nerovnováha: když jsou určité aspekty ekonomiky země v nerovnováze, například vysoké úrovně veřejného a soukromého zadlužení, vysoká nezaměstnanost, slabý vývoj atd.

HLAVNÍ DOKUMENTY

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1174/2011 ze dne 16. listopadu 2011 o donucovacích opatřeních k nápravě nadměrné makroekonomické nerovnováhy v eurozóně (Úř. věst. L 306, 23.11.2011, s. 8–11)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1176/2011 ze dne 16. listopadu 2011 o prevenci a nápravě makroekonomické nerovnováhy (Úř. věst. L 306, 23.11.2011, s.25–32)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropské centrální bance a Euroskupině – Evropský semestr v roce 2016: Posouzení pokroku ve strukturálních reformách, předcházení a nápravě makroekonomické nerovnováhy a výsledky hloubkových přezkumů strukturálních reforem podle nařízení (EU) č. 1176/2011 (COM(2016) 095 final/2, 7.4.2016)

Poslední aktualizace 30.08.2016

Top