EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Океани и рибарство

maritime_affairs_and_fisheries

Европа е морски континент, като повече от половината от територията ѝ е покрита с вода, а бреговата ѝ ивица е дълга 68 000 km. Европа разполага с 1200 пристанища и с най-големия в света търговски флот.

През последните години процъфтяват икономическите дейности в морето или в близост или покрай морето. Сред тях са рибарството, корабоплаването и туризмът, но така също и производството на енергия от разположени в морето възобновяеми източници, морски биотехнологии и други сектори на синята икономика.

Всички тези дейности се осъществяват по подхода за устойчива синя икономика в Европейския съюз (ЕС), като същевременно се опазва околната среда, в която те се осъществяват.

Общата политика в областта на рибарството (ОПОР), въведена с Договора от Рим и заложена в членове 38—43 от Договора за функционирането на Европейския съюз, представлява набор от правила за опазване на морските биологични ресурси и за управление и контрол на европейския риболов във водите на ЕС и извън тях.

Целта на ОПОР е да се гарантира, че дейностите, свързани с риболова и аквакултурите, допринасят за постигане на екологична, икономическа и социална устойчивост в дългосрочен план. Това включва гарантиране на:

  • проследимостта, сигурността и качеството на продуктите, предлагани на пазара в ЕС;
  • справедлив стандарт на живот в сектора на рибарството, включително непромишления риболов;
  • стабилни пазари;
  • наличността на храни на разумни цени за потребителите.

Последната реформа на ОПОР е от 2013 г. и влезе в сила на 1 януари 2014 г.