EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dohody s Kanadou o colných záležitostiach

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTOM:

Rozhodnutie Rady 98/18/ES o uzavretí dohody medzi EÚ a Kanadou o colných otázkach

Dohoda medzi EÚ a Kanadou o colných otázkach

Rozhodnutie Rady 2014/941/EÚ o bezpečnosti dodávateľského reťazca

Dohoda medzi EÚ a Kanadou o bezpečnosti dodávateľského reťazca

AKÝ JE CIEĽ ROZHODNUTÍ A DOHÔD?

  • Cieľom rozhodnutia 98/18/ES je zlepšiť spoluprácu medzi správnymi orgánmi zodpovednými za uplatňovanie colnej legislatívy*.
  • V dohode medzi EÚ a Kanadou o colných otázkach sa strany zaväzujú prehĺbiť spoluprácu v colnej oblasti, a to najmä zjednodušovaním a harmonizáciou colných postupov.
  • Cieľom rozhodnutia 2014/941/EÚ je rozšíriť pôvodnú dohodu o colných otázkach prostredníctvom novej dohody o bezpečnosti dodávateľského reťazca.

HLAVNÉ BODY

Dohoda medzi EÚ a Kanadou o colných otázkach

Spolupráca v colnej oblasti

Zmluvné strany sa zaväzujú rozvíjať spoluprácu v colnej oblasti:

  • zjednodušovaním a harmonizáciou svojich colných postupov,
  • preskúmaním prostriedkov na riešenie problémov súvisiacich s colnými otázkami,
  • výmenou personálu,
  • zavádzaním počítačovej techniky na spracovanie colných postupov a formalít.

Vzájomná administratívna pomoc

Zmluvné strany sa zaväzujú navzájom si pomáhať, buď na požiadanie, alebo z vlastnej iniciatívy. Poskytujú si všetky vhodné informácie, ktoré pomáhajú zabezpečiť správne uplatňovanie colnej legislatívy a pomáhajú pri prevencii akýchkoľvek porušení tejto legislatívy a v boji proti nim. Aby to dosiahli, poskytujú si navzájom informácie o všetkých nových technikách uplatňovania colného zákona a všetkých nových trendoch a prostriedkoch porušovania colnej legislatívy.

Colné orgány si tiež navzájom poskytujú informácie o uskutočnených alebo plánovaných operáciách, ktoré sa javia ako porušenie colnej legislatívy na území druhej zmluvnej strany.

Pomoc na základe žiadosti

Dožiadaný colný orgán* poskytne žiadajúcemu colnému orgánu* informácie o colnej legislatíve a postupoch platných na jeho území a relevantných pre vyšetrovania týkajúce sa porušenia colnej legislatívy. Tieto informácie sa môžu týkať zákonnosti postupov pre vývoz a dovoz tovaru medzi oboma zmluvnými stranami a použitého colného režimu.

Dohoda tiež ustanovuje osobitné sledovanie osôb, ktoré porušili colnú legislatívu alebo sú podozrivé z jej porušenia. Sledovanie sa môže použiť aj na tovar, ktorý vzbudzuje podozrenie z nezákonného obchodovania, a na dopravné prostriedky a objekty, ktoré sa na tento účel využívajú.

Spontánna pomoc

Ktorákoľvek zo zmluvných strán môže poskytnúť informácie z vlastnej iniciatívy v závažných prípadoch, pri ktorých by mohlo dôjsť k podstatnému poškodeniu hospodárstva, zdravia verejnosti, verejnej bezpečnosti alebo iného životne dôležitého záujmu druhej zmluvnej strany.

Formálne aspekty a výnimky z poskytovania pomoci

  • Žiadosti sa musia podávať písomne, okrem naliehavých prípadov, kedy možno žiadosť podať aj ústne a potom písomne potvrdiť. Žiadosti musia obsahovať:
    • údaje o žiadajúcom colnom orgáne,
    • požadované opatrenie,
    • predmet a dôvod žiadosti,
    • súvisiacu legislatívu a
    • podrobné údaje o osobách, ktoré sú predmetom vyšetrovania.
  • Dožiadaný orgán môže poskytnutie pomoci odmietnuť, ak by jej poskytnutie pravdepodobne narušilo zvrchovanosť alebo ohrozilo verejný poriadok, bezpečnosť alebo iný podstatný záujem niektorej zo zmluvných strán. Povinnosť poskytnutia pomoci sa tiež môže odložiť, ak by to narušilo prebiehajúce vyšetrovanie, stíhanie alebo proces.
  • Dohoda obsahuje ustanovenia o dôvernosti informácií, ktoré sa vzťahujú na poskytnuté informácie. Vysoká úroveň ochrany je zabezpečená pre osobné údaje.
  • Dohoda ustanovuje zriadenie Spoločného výboru pre spoluprácu v colnej oblasti, ktorý dohliada na riadne fungovanie dohody a posudzuje všetky otázky, ktoré vzniknú pri jej uplatňovaní.

Spolupráca v colnej oblasti s ohľadom na bezpečnosť dodávateľského reťazca

  • Na základe rozhodnutia 2014/941/EÚ bola spolupráca medzi zmluvnými stranami v colnej oblasti rozšírená o problematiku bezpečnosti spotrebiteľského reťazca. EÚ a Kanada chcú prostredníctvom tejto dohody zaistiť bezpečnosť logistického reťazca a zároveň uľahčiť zákonný obchod.
  • Dohoda sa týka najmä týchto aspektov:
    • vytvorenie minimálnych noriem pre riadenie rizika,
    • úsilie o vzájomné uznávanie metód riadenia rizika, noriem v oblasti rizika, bezpečnostných kontrol, bezpečnosti kontajnerov a programov obchodného partnerstva vrátane rovnocenných opatrení na uľahčenie obchodu,
    • výmena informácií na účely zaistenia bezpečnosti dodávateľského reťazca a riadenia rizika, na ktorú sa vzťahujú požiadavky na dôvernosť informácií a ochranu osobných údajov,
    • vytvorenie rozhrania na výmenu údajov vrátane údajov pred príchodom a údajov pred odchodom,
    • vypracovanie stratégie, ktorá umožní colným orgánom spolupracovať v oblasti inšpekcie prepravovaného nákladu.

ODKEDY SA ROZHODNUTIA A DOHODY UPLATŇUJÚ?

Rozhodnutie 98/18/ES sa uplatňuje od 27. novembra 1997. Dohoda nadobudla účinnosť 1. januára 1998.

Rozhodnutie 2014/94/EÚ sa uplatňuje od 27. júna 2013. Dohoda o bezpečnosti dodávateľského reťazca nadobudla účinnosť 1. novembra 2013.

KONTEXT

Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Colná legislatíva: v EÚ zahŕňa všetky pravidlá, ktoré sa vzťahujú na dovoz, vývoz a tranzit tovaru a jeho zaradenie do určitého colného režimu vrátane prohibitívnych, reštriktívnych a kontrolných opatrení. V Kanade je definícia širšia. Zahŕňa všetky zákonné a regulačné pravidlá v tejto oblasti, ktorých správou a uplatňovaním je konkrétne poverený colný orgán, inými slovami príslušné útvary ministerstva národného dôchodku, ako aj všetky nariadenia prijaté colným orgánom v súlade s jeho zákonnými právomocami.
Dožiadaný colný orgán: príslušný colný orgán, ktorý prijme žiadosť o pomoc.
Žiadajúci colný orgán: príslušný colný orgán, ktorý požiada o pomoc.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Rozhodnutie Rady 98/18/ES z 27. novembra 1997 o uzavretí dohody medzi Európskym spoločenstvom a Kanadou o colnej spolupráci a vzájomnej pomoci v colných otázkach (Ú. v. ES L 7, 13.1.1998, s. 37)

Dohoda medzi Európskym spoločenstvom a Kanadou o spolupráci a vzájomnej pomoci v colných záležitostiach (Ú. v. ES L 7, 13.1.1998, s. 38 – 45)

Rozhodnutie Rady 2014/941/EÚ z 27. júna 2013 o uzavretí Dohody medzi Európskou úniou a Kanadou o spolupráci v colnej oblasti, pokiaľ ide o záležitosti súvisiace s bezpečnosťou dodávateľského reťazca (Ú. v. EÚ L 367, 23.12.2014, s. 8 – 9)

Dohoda medzi Európskou úniou a Kanadou o spolupráci v colnej oblasti v záležitostiach súvisiacich s bezpečnosťou dodávateľského reťazca (Ú. v. EÚ L 367, 23.12.2014, s. 10 – 13)

Posledná aktualizácia 07.11.2017

Top