EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Прането на пари: превенция чрез митническо сътрудничество

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 1889/2005 — контрол на пари в брой, които се внасят и изнасят от Общността

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той допълва разпоредбите на Директива (ЕС) 2015/849 за предотвратяване на злоупотребата с финансовата система с цел изпиране на пари и финансиране на тероризъм в рамките на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Задължение за деклариране

  • Регламентът определя задължение всяко лице, влизащо или излизащо от ЕС и носещо пари в брой* на стойност 10 000 евро или повече, да декларира сумата пред компетентните органи*. Предоставената информация трябва да бъде точна и пълна, в противен случай декларацията е невалидна.
  • Декларацията се предоставя в писмен вид, устно или електронно, както е определено от държавата от ЕС, и трябва да съдържа информация за:
    • декларатора, включително пълното му име, дата и място на раждане и националност;
    • собственика и сумата и естеството на парите в брой;
    • лицето, за което са предназначени парите в брой;
    • произхода и предназначението на парите в брой.
  • Получената информация от декларацията или в резултат на извършен контрол, трябва да бъде записана и обработена. Тя следва да бъде достъпна за органите, отговарящи за борбата с изпирането на пари или финансиране на тероризъм в държавата от ЕС, в която се влиза или излиза. Предоставената информация може да бъде съобщавана на държави извън ЕС от държавите от ЕС или от Европейската комисия, след разрешение от компетентните органи. Трябва да бъдат спазвани националните разпоредби и тези на ЕС относно трансфера на лични данни.
  • Професионалната тайна обхваща цялата информация, която по естество е поверителна или която се предоставя поверително. Тя не трябва да се разпространява без изричното разрешение на лицето или органа, които я предоставят. Въпреки това, компетентните органи могат да бъдат задължени по закон да предоставят тази информация, напр. във връзка със съдебни производства. В този случай всякакво разкриване или съобщаване на информация трябва да съответства изцяло с действащото в момента законодателство за защита на данните.

Проверка на съответствието със задължението за деклариране

  • Служители на компетентните органи могат да проверяват съответствието със задължението за деклариране чрез извършване на контрол на индивидуални лица. Това включва проверки на индивидуални лица, техният багаж и техните транспортни средства. Всички проверки трябва да съответстват на националното законодателство в тази област.
  • Ако задължението за деклариране не е изпълнено, парите в брой могат да бъдат задържани след издаване на административно решение в съответствие с националното законодателство.
  • Получената информация може да бъде предоставена на други държави от ЕС, по-специално когато има доказателства за незаконни дейности. В подобни случаи се прилага Регламент (ЕО) № 515/97 на Съвета относно взаимопомощта между административните органи на държавите от ЕС и сътрудничеството между последните и Комисията с цел да гарантират правилното прилагане на законодателството в областта на митническите и земеделските въпроси. Когато има признаци, че финансовите интереси на ЕС са неблагоприятно засегнати, информацията трябва също да бъде предадена на Комисията.
  • Когато след контрол стане ясно, че дадено лице влиза или напуска ЕС със суми в брой, които са по-малки от 10 000 евро, и когато има доказателства за незаконни дейности, свързани с движението на пари в брой, тази информация също може да бъде записана и обработена.

Санкции

До 15 юни 2007 г. от държавите от ЕС се изискваше да въведат ефективни и пропорционални санкции, представляващи възпиращо средство в случай, че не успеят да бъдат в съответствие със задължението за деклариране.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 15 юни 2007 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Пари в брой: обхваща валута (банкноти и монети), но също и други парични книжа като чекове, записи на заповеди, парични нареждания и т.н.
Компетентни органи: митническите органи на държавите от ЕС или всякакви други органи, оправомощени от държавите от ЕС да прилагат настоящия регламент.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 1889/2005 на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2005 година относно контрола на пари в брой, които се внасят и изнасят от Общността (ОВ L 309, 25.11.2005 г., стр. 9—12)

Последващите изменения и допълнения на Регламент (ЕО) № 1889/2005 са инкорпорирани в основния текст.Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕО) № 515/97 на Съвета от 13 март 1997 година относно взаимопомощта между административните органи на държавите-членки и сътрудничеството между последните и Комисията по гарантиране на правилното прилагане на законодателството в областта на митническите и земеделските въпроси (ОВ L 82, 22.3.1997 г., стр. 1—16)

Вж. консолидираната версия.

Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 година за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и на Директива 2006/70/ЕО на Комисията (ОВ L 141, 5.6.2015, стр. 73—117)

Вж. консолидираната версия.

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно оценката на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризъм, които засягат вътрешния пазар и са свързани с презгранични дейности (COM(2017) 340 final, 26.6.2017 г.)

последно актуализация 06.12.2017

Top