EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vámügyi együttműködés Japánnal

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

2008/202/EK határozat — az EU és Japán közötti, együttműködésről és vámügyekben történő kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás megkötése

Az EU és Japán közötti, együttműködésről és vámügyekben történő kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás

MI A HATÁROZAT ÉS A MEGÁLLAPODÁS CÉLJA?

  • Kiterjedt kereskedelmi kapcsolataik miatt elengedhetetlen ez az együttműködési megállapodás az uniós és a japán vámhatóságok* között a felek közötti kereskedelem megkönnyítése érdekében. A megállapodás célja továbbá az ellátási lánc biztonságának és a csalás elleni harc sikerességének biztosítása, beleértve a szellemi tulajdonjogok védelmét is.
  • A határozat az EU nevében megköti a megállapodást.

FŐBB PONTOK

Vámügyi együttműködés

  • Ez a megállapodás a vámügyi jogszabályok minden területét lefedő együttműködést fektet le.
  • Ezt az együttműködést a kommunikációs csatornák létrehozásával és a vámhatóságok közötti összehangolt munka bevezetésével érik el.
  • A felek vállalják, hogy elősegítik a kereskedelmi ügyletek létrejöttét, és egyúttal növelik a biztonságot. A megállapodás egyezmény kiemelt célja a vámügyben alkalmazott technológiák és eljárások javítása. Ezzel az együttműködés kétoldali megerősítését és a nemzetközi intézményeken belüli javítását kívánják elérni.

Kölcsönös közigazgatási segítségnyújtás

A hatóságok közötti kétféle segítségnyújtás létezik a jogsértő vámügyi tevékenységek esetére:

  • segítségnyújtás kérésre: ez a forma az áruk importját és exportját érintő vámügyi eljárásokra és az import-export jogszerűségére, a gyanús személyekre, a tárolás helyére és az áruk szállítására vonatkozik;
  • spontán segítségnyújtás: ez a forma kifejezetten a gazdaságot, a közbiztonságot és közegészséget fenyegető eseményekre vonatkozik. Amennyiben a másik fél érdekelt, a megkeresett* minden információt megad az adott tevékenységekre, forrásokra és módszerekre, árukra, személyekre és közlekedési eszközökre vonatkozóan.

Alaki követelmények és a segítségnyújtás alóli kivételek

  • A kérelmeket írásban kell benyújtani, egy mindkét hatóság által beszélt nyelven. Sürgős esetben a szóbeli kérelem megelőzheti az írott kérelmet.
  • A kérelem átfutásának elősegítésére a megkereső hatóságnak* elegendő információt kell szolgáltatnia a kérelmezett intézkedésre, illetve a kérelem tárgyára és okára vonatkozóan. Információkat szolgáltat továbbá a gyanús személyekről, a vonatkozó jogszabályokról, a releváns tényekről és az addig folytatott kivizsgálásokról.
  • A segítségnyújtási kérelem teljesítése érdekében a felkért hatóság a már rendelkezésére álló információkat rendelkezésre bocsátja vagy további szükséges kivizsgálásokat végez. A megtett intézkedésekről egyeztetni kell a kérelmező hatósággal.
  • Ha nem lehetséges eleget tenni egy kérelemnek, haladéktalanul értesíteni kell a kérelmező hatóságot, és tájékoztatni kell az okokról is.
  • A kérelmet el lehet utasítani vagy el lehet halasztani. Amennyiben kérdésessé válik egy ország szuverenitása, biztonsága, közrendje vagy érdeke, a kérelmet feltételekhez is lehet kötni, különösen akkor, ha a kiadott információ biztonsága nem garantálható.
  • A továbbított adatok bizalmasak, és a kérelmező hatóság országa szerinti jogszabályok szerinti védelem illeti meg őket. Az információk azonban felhasználhatók bizonyítékként egy vizsgálat keretein belül.
  • A megállapodás megfelelő működéséért egy vám-együttműködési vegyes bizottság felel.

HATÁLYBALÉPÉS

A megállapodás 2008. február 1-jén lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információkért lásd:

KULCSFOGALMAK

Vámhatóság: Japánban a pénzügyminisztérium, az EU-ban pedig a Bizottság illetékes szervei, illetve a tagállamok vámhatóságai.
Megkeresett hatóság: az egyik szerződő fél vámhatósága, amelytől e megállapodás alapján segítséget kérnek.
Megkereső hatóság: az egyik szerződő fél vámhatósága, amely e megállapodás alapján segítséget kér.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács 2008/202/EK határozata (2008. január 28.) az Európai Közösség és a Japán Kormány közötti, együttműködésről és vámügyekben történő kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás megkötéséről (HL L 62., 2008.3.6., 23. o.)

Megállapodás az Európai Közösség és a Japán Kormány közötti, együttműködésről és vámügyekben történő kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról (HL L 62., 2008.3.6., 24–29. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 2011/197/EU határozata (2011. március 29.) a Vámegyüttműködési Vegyes Bizottságnak az Európai Közösség és a japán kormány közötti, együttműködésről és vámügyekben történő kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás 21. cikke alapján az Európai Unióban és a Japánban engedélyezett gazdálkodói programok kölcsönös elismeréséről szóló 1/2010 határozata keretében egyes esetekben és a Vámegyüttműködési Vegyes Bizottság 1/2010 határozata kizárólagos és meghatározott céljából az Európai Bizottság által az Európai Unióból a japán vámhatóságok számára továbbított személyes adatoknak a 45/2001/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban Japán által biztosított megfelelő szintű védelméről (HL L 85., 2011.3.31., 8–9. o.)

2010/637/EU: A Vámegyüttműködési Vegyes Bizottság 1/2010 sz. határozata (2010. június 24.) az Európai Közösség és a Japán Kormány közötti, együttműködésről és vámügyekben történő kölcsönös igazgatási segítségnyújtásról szóló megállapodás 21. cikke alapján az Európai Unióban és a Japánban engedélyezett gazdálkodói programok kölcsönös elismeréséről (HL L 279., 2010.10.23., 71–73. o.)

utolsó frissítés 08.01.2019

Top